مسائل حقوقی

محاسبه میزان نفقه زن خانه دار + روش مطالبه ⚖️【سال1402】

قانون حقوق بسیاری را برای زن در ازدواج تعیین کرده است. یکی از تعهدات مرد در زمان نکاح و زندگی مشترک این است که تمامی نیازهای اولیه زن را برطرف کرده و نفقه او را پرداخت نماید. این قانون از اصول و احکام شرع استخراج شده است. زن در زندگی مشترک دارای برخی از نیازهای متعارف است که مرد ملزم است به برطرف کردن آن ها بپردازد تا از این حیث زن دغدغه ای نداشته باشد و بتواند با خیالی آسوده زندگی خود را اداره کند؛ اما ممکن است این سوال نیز برای شما مطرح شده باشد که میزان نفقه زن خانه چقدر است و به چه شیوه ای تعیین می گردد؟ برای پاسخگویی به سوالاتی از این جنس سعی داریم نحوه محاسبه میزان نفقه زن خانه دار را به شما ارائه دهیم. پس با ما در سایت برترین وکلا همراه باشید.

محاسبه میزان نفقه زن خانه دار در سال جدید

برای محاسبه میزان نفقه زن خانه دار لازم است در ابتدا با تعریف نفقه آشنا شویم و ابعاد مختلف آن را به طور دقیق ارزیابی نماییم. در واقع در قانون مدنی به مسئله نفقه به طور دقیق پرداخته شده است. باید اشاره داشته باشیم که نفقه از شرع مقدس اسلام استخراج شده است و مرد طبق این قانون ملزم است در صورت تمکین زن و سکونت در خانه مرد مبلغی را برای رفع نیازهای اولیه زن به او پرداخت نماید تا زوجه از این بابت نگرانی نداشته باشد و چدای از مسائل اقتصادی به اداره زندگی مشترک تمرکز کند.

نفقه در کنار مهریه از جمله مهم ترین حقوق مالی زن محسوب می شود. در قانون مدنی مصادیق نفقه مورد اشاره قرار گرفته است. نفقه در واقع شامل البسه، خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه های درمانی و سایر هزینه های متعارف زن می شود. قانون مدنی به طور دقیق در خصوص محاسبه آنلاین نفقه زن خانه دار سخن به میان نیاورده است و از این رو، قاضی پرونده می بایست با در نظر گرفتن شرایطی که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت این میزان را تعیین نموده و به دو طرف اعلام دارد.

در متن قانون اشاره شده است که در زمان تعیین نفقه لازم است شئونات زن به طور دقیق مورد توجه قرار بگیرد. برای درک بهتر شئونات زن لازم است مثالی در این باره ارائه دهیم. دقت داشته باشید که تحصیلات زن برای تعیین و محاسبه نفقه بسیار تاثیرگذار است و می تواند میزان آن را افزایش دهد. فرض کنید زنی دارای دکتری است. میزان نفقه ای که این زن از دادگاه دریافت خواهد کرد به مراتب بیشتر از زنی است که مدرک تحصیلی پایین تری را در اختیار دارد.

گذشته از این شرایط خانوادگی زن پیش از ازدواج نیز در نظر گرفته می شود. برای مثال اگر زن در زندگی قبلی خود در کنار پدر و مادرش دارای کلفت و کنیز بوده باشد، مرد نیز ملزم است در همین سطح نفقه را به او پرداخت نماید. همچنین اگر خانواده زن در طبقات بالایی جامعه از نظر فرهنگی و درآمدی باشد این موضوع به طور قطع در محاسبه میزان حقوق زن در نفقه مورد تایید قرار می گیرد. همچنین ممکن است زن دارای تمکن مالی باشد باشد. در این صورت نیز مرد ملزم به نفقه است.

برای مثال ممکن است که زن هیچ نیازی به پرداخت نفقه از سوی مرد نداشته باشد و در اصطلاح دستش در جیب خودش باشد. در این صورت نیز اگر زن میزان نفقه خود را مطالبه نماید، مرد از نظر قانونی مکلف است نفقه او را پرداخت کند. همچنین ممکن است زن خانه دار مبلغ بسیار زیادی را پس انداز کرده باشد و نیازی به نفقه مرد نداشته باشد؛ اما در صورتی که زن خانه دار نفقه خود را بخواهد مرد نمی تواند از پرداخت آن امتناع کند چرا که از نظر قانونی تحت پیگرد قرار می گیرد.

محاسبه میزان نفقه زن خانه دار

روش مطالبه میزان نفقه زن خانه دار

نمی توان مبلغ ماهیانه نفقه زن خانه دار را به طور دقیق اعلام کرد. در واقع قاضی پرونده از کارشناسان مربوطه درخواست می کند تا میزان نفقه را به طور دقیق محاسبه کرده و به زن و مرد اعلام دارند. در بالا به این موضوع اشاره داشتیم که شئونات اجتماعی زن و وضعیت خانوادگی او در تعیین نفقه بسیار تاثیر گذار است؛ بنابراین کارشناسان معرفی شده از سوی دادگاه در تلاش هستند تا این دو موضوع مهم را برای مشخص کردن میزان نفقه در نظر بگیرند تا حقی از زن ضایع نگردد.

حال سوال پیش می آید که زن در صورتی که مرد مایل به پرداخت نفقه نباشد، باید از چه طریقی اقدام کند؟ قانون دو راه را پیش روی زن برای مطالبه نفقه قرار می دهد. در اولین راه زن می تواند برای شروع دعاوی کیفری در خصوص نفقه، شکواییه ای را به شیوه ای اصولی تنظیم کرده و در اختیار نهادهای مربوطه قرار دهد. شکواییه مربوطه دارای موضوع ترک انفاق از سوی مرد است و زن می تواند برای دستیابی به حقوقش این شکواییه را در دادسرا پیگیری کند.

نفقه جزو مهم ترین حقوق زن در زمان طلاق است که می تواند همواره پس از نکاح آن را مطالبه کند؛ اما به شکلی خاص دستیابی به نفقه در زمان طلاق مطرح می شود. دقت داشته باشید که در این صورت دادگاه به بررسی ادعای زن مبنی بر ترک انفاق از سوی مرد می پردازد. در صورتی که ادعای زن محرز شود، دادگاه مرد را ملزم به پرداخت تمام و کمال نفقه خواهد کرد و اگر چنانچه مرد مجددا از پرداخت نفقه خودداری نماید، مجازات هایی برای مرد در نظر گرفته می شود.

برای اطلاع از جدول محاسبه نفقه زن خانه دار باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که علاوه بر روش های کیفری، نفقه را می توان در پرونده های حقوقی نیز مطالبه کرد. در این روش زن باید دادخواست مطالبه نفقه را تنظیم نماید تا به این شکل رسیدگی به درخواست زن در دادگاه شروع شود و در نهایت اگر مشخص شود حق با زن است، مرد ملزم به پرداخت نفقه گردد. با این حال باید در نظر داشته باشیم که برای مطالبه مهریه و تنظیم شکایت یا دادخواست در این خصوص بهتر است با بهترین وکیل زن در تهران ارتباط برقرار کنید.

نحوه محاسبه میزان نفقه زن خانه دار به چه صورت است؟

در قسمت های قبلی اشاره داشتیم که مطالبه و محاسبه میزان نفقه زن خانه دار به دو روش تنظیم شکواییه و دادخواست امکان پذیر است؛ اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که نفقه در محاکم قضایی به چه شکل تعیین می گردد و برای محاسبه آن چه عواملی مورد توجه قرار می گیرد؟ دقت داشته باشید که مطالبه نفقه به مانند سایر حقوق مالی زن دارای یک روند قانونی دقیق است. با اطلاع از این روند قانونی است که می توانید با نحوه مطالبه نفقه آشنا شوید.

در ابتدا لازم است زن به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه مراجعه کرده و پس از ثبت نام در سامانه ثنا، دادخواست یا شکواییه خود را به ثبت برساند. این موضوع باعث می شود تا پیگیری درخواست زن مبنی بر درخواست نفقه در محاکم قضایی مورد بررسی قرار بگیرد و روند قانونی آن آغاز شود. همچنین اگر زن مدرک و مستنداتی برای ارائه به دادگاه دارد می بایست آن ها را به متن حقوقی خود پیوست نماید. این مدارک می تواند شامل کپی عقدنامه و سایر مدارک هویتی زوجه باشد.

در صورتی که پرونده به دادگاه ارجاع داده شود، قاضی سعی می کند جوانب مختلف آن را مورد ارزیابی دقیق قرار دهد. قاضی این موضوع ر ا بررسی می کند که آیا درخواست زن قانونی است و اینکه مرد به طور دقیق از پرداخت نفقه خودداری کرده است. در صورتی که این موضوع برای قاضی محرز شود مرد را ملزم می کند تا حقوق مالی زن را در اختیار او قرار دهد و اگر چنانچه مرد مجددا از پرداخت حقوق مالی زن در خصوص نفقه خودداری کند، او را به مجازات هایی محکوم می کند.

باید اشاره داشته باشیم که در متن قانون فرمول محاسبه نفقه زن خانه دار ذکر نشده است. تنها مصادیقی در نظر گرفته شده است که کارشناسان دادگاه باید با در نظر گرفتن آن ها به محاسبه و تعیین نفقه بپردازند. شرط دریافت نفقه توسط زن این است که از شوهر خود تمکین داشته باشد. قانون در این خصوص سخت گیری هایی را داشته باشد. تمکین به دو صورت عام و خاص مد نظر قرار گرفته است و اگر زن در انجام وظایفش کوتاهی کند نمی تواند به دریافت نفقه امیدی داشته باشد.

در واقع مرد در صدد بر می آید تا در دادگاه مطالبه نفقه، نشوز زن را برای قاضی مربوطه به اثبات برساند تا در از پرداخت نفقه معاف گردد. در نظر داشته باشید که عدم تمکین می تواند زن خانه دار را از حقوق قانونی اش دور کند. دادگاه همواره اصل را بر این قرار می دهد که زن تمکین داشته است و از این رو، اثبات عدم تمکین و نشوز زن بر عهده خود مرد است. ناشزه بودن زن توسط مرد باید با ارائه دلایل و مدارکی صورت بپذیرد که بهتر است این کار توسط وکیل دادگستری انجام شود.

محاسبه میزان نفقه زن خانه دار

آیا نفقه زن خانه دار با سایر زن ها دارای تفاوت است؟

در قسمت های قبل تلاش ما بر این بود تا محاسبه میزان نفقه زن خانه دار در سال 1402 را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهیم؛ اما سوالی که در این بخش قصد پاسخگویی به آن را داریم این است که نفقه زن خانه دار چه تفاوتی با سایر زن ها دارد؟ در ابتدا لازم است به این موضوع اشاره کنیم که کارشناسان تعیین شده از سوی دادگاه برای محاسبه نفقه همواره به خانه دار بودن زن و سایر عوامل موثر در میزان نفقه توجه خواهند داشت.

قاضی پرونده با در نظر گرفتن نظر همین کارشناسان است که حکم نهایی در خصوص نفقه زن خانه دار را اعلام می دارد. قانون در خصوص نفقه دو قید مهم را بیان می کند که کارشناسان مربوطه نیز در اصل با در نظر گفتن همین دو قید است که نفقه زن خانه دار را محاسبه کرده و به او اطلاع می دهند. در واقع مبلغ مشخصی در قانون برای نفقه زن تعیین نشده است و از همین رو باید به این دو قید و مصادیق آن توجه داشت تا بتوان میزان نفقه را برای هر یک از بانوان به طور جداگانه محاسبه نمود.

قانون مدنی در ماده 1107 خود به صراحت اشاره دارد که برای تعیین نفقه زن خانه دار در سال جدید لازم است به نیازهای متعارف وی توجه داشت. دقت داشته باشید که این نیازها می تواند شامل خوراک، پوشاک، مسکن، نیازهای درمانی و… باشد. علاوه بر این در تعیین میزان نفقه باید به شئونات اجتماعی زن و وضعیت خانوادگی او نیز توجه داشت. در قسمت های قبل از مقاله سعی کردیم این موضوعات را نیز به دقت مورد بررسی قرار دهیم تا تمامی جوانب آن مشخص شود.

با توجه به آن چیزی که در بالا به آن اشاره نمودیم باید ذکر کنیم که نفقه زن خانه دار دارای تفاوت با نفقه سایر زنان است؛ اما نباید چنین تصور شود که به زن شاغل نفقه تعلق نمی گیرد یا نفقه او کمتر از زن خانه دار است. در واقع درآمدهایی که یک زن به دست می آورد هیچ تاثیری در میزان نفقه ندارد و حتی در صورت تمکن مالی زن، مرد ملزم است نفقه او را پرداخت کند؛ اما باید در نظر داشته باشیم که زن خانه دار دارای برخی از نیازهای متعارف است که این نیازها باید توسط مرد پرداخت شود.

در خصوص نفقه زن خانه دار ذکر این نکته ضروری است که ممکن است دادگاه در بسیاری از موارد به این نتیجه برسد که زن به دلیل کار در خانه به نفقه بیشتری نیاز دارد تا به این شکل بتواند خواسته های متعارف خود را برطرف کند. کارشناسان دادگاه به طور دقیق این موضوعات را لحاظ می کنند. هدف از پرداخت نفقه این است که زن هیچ گونه دغدغه مالی نداشته باشد. چرا که وظیفه تامین نیازهای زن به مرد سپرده شده است و لازم است زن خانه دار به این موضوع توجه داشته باشد.

در شرایطی که زوجه درخواست خود مبنی بر مطالبه نفقه به دادگاه ارائه می دهد، قاضی پرونده در ابتدا آن را از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار می دهد. در این مرحله ممکن است مرد ادعا داشته باشد که زن از وی تمکین نداشته است. در این صورت لازم است مرد ادعای خود را در دادگاه به اثبات برساند. در صورتی که قاضی تشخیص دهد که زن نفقه تعلق می گیرد، کارشناسان مربوطه را مامور محاسبه میزان نفقه زن خانه می کند که این امر با در نظر گرفتن عوامل بالا صورت می گیرد.

محاسبه میزان نفقه زن خانه دار

در چه صورتی به زن نفقه تعلق نمی گیرد؟

اکنون که با محاسبه میزان نفقه زن خانه دار در سال 1402 آشنا شدیم وقت آن رسیده است تا به این سوال پاسخ دهیم که در چه صورتی به زن نفقه تعلق نمی گیرد؟ قانون مدنی تنها شرط دریافت نفقه از سوی زن را تمکین اعلام کرده است. در واقع می توان تمکین را به دو دسته عام و خاص دسته بندی کرد. در تمکین خاص زن ملزم می شود تا با مرد رابطه زناشویی داشته باشد و تمکین عام نیز شامل سکونت زن در خانه ای که مرد تعیین کرده است می شود.

لازم است در نظر داشته باشید که عدم تمکین زن در اصطلاحات حقوقی نشوز نامیده می شود. در واقع به زن ناشزه نفقه تعلق نمی گیرد و زن نمی تواند ادعایی در این خصوص داشته باشد؛ اما گاهی ممکن است عدم تمکین زن با برخی از دلایل موجه و قانونی همراه باشد. چرا که قانون رد برخی از موارد حق عدم تمکین را به زن داده است. برای مثال سکونت نیافتن زن در منزل شوهر به شرطی که برای او ضرر جانی و اخلاقی داشته باشد، بلا مانع است و از دلایل موجه عدم تمکین به شمار می آید.

در صورتی که عدم تمکین زن با در اختیار داشتن دلایل موجه و قانونی باشد، مرد ملزم به پرداخت نفقه زن است و در غیر این صورت مرد می تواند از پرداخت نفقه امتناع کند. دقت داشته باشید که وقتی در مورد نفقه زن خانه دار صحبت می کنیم منظور زنی است که در خانه شوهر سکونت دارد و از او در موارد عام و خاص تمکین می کند؛ بنابراین می توان گفت که همواره به زن خانه دار نفقه تعلق می گیرد و مرد ملزم به پرداخت تمامی حقوق مالی زن در این خصوص است.

لزوم مراجعه به وکیل برای مطالبه نفقه زن خانه دار

مرد طبق قانون ملزم شده است تا تمامی نیازهای متعارف همسر خود را در اختیار او قرار دهد. به طور معمول دادگاه برای تعیین میزان نفقه زن خانه دار از کارشناسان قضایی استفاده می کند تا این کارشناسان با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مبلغ نفقه را تعیین نمایند. در صورتی که قصد مطالبه نفقه خود را دارید و یا اینکه دعوای نفقه علیه شما اقامه شده است، باید در این خصوص پیش از هر گونه اقدام با بهترین وکیل تهران مشورت کنید تا از بروز صدمات احتمالی جلوگیری شود.

با استفاده از تجربیات و دانش حقوقی وکیل می توانید حقوق مالی خود را به درستی مطالبه نمایید و اجازه ندهید که حقی از شما پایمال شود. در نظر داشته باشید که وکیل سال های زیادی را صرف رسیدگی به پرونده های مربوط به دعاوی خانواده و نفقه کرده است و در این راه سابقه درخشانی را به دست آورده است. آشنایی با پیچ و خم های مسیر به وکیل این امکان را می دهد تا در هر شرایطی منافع موکل خود را دنبال نماید. به هر حال پیشنهاد می دهیم که برای تنظیم دادخواست مطالبه نفقه و رسیدگی به پرونده به یک وکیل مجرب و خبره مراجعه کنید.

محاسبه میزان نفقه زن خانه دار

کلام آخر

تشکر می کنیم که صبوری به خرج داید و تا پایان مقاله در کنار ما بودید. در این مقاله تلاش کردیم تا در ابتدا شیوه محاسبه میزان نفقه زن خانه دار را به طور کامل شرح دهیم تا اطلاعات شما در این زمینه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند. در ادامه تلاش کردیم تا روش مطالبه مهریه از محاکم قضایی را به طور کامل شرح دهیم. گذشته از این، نحوه محاسبه نفقه توسط کارشناسان قضایی تعیین شده از سوی دادگاه به طور کامل شرح داده شد. علاوه بر این، این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم که تفاوت هایی میان نفقه زن خانه دار با سایر زن های جامعه وجود دارد و در پایان نیز به این موضوع اشاره داشتیم که در مواردی ممکن است به زن نفقه تعلق نگیرد. در پایان درخواست می کنیم که نظرات خود را با مخاطبان برترین وکلا به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

فردین ساریخانی

نویسنده و ویراستار متون ادبی، حقوقی/روزنامه نگار/عاشق کتاب، هنر، سفر و فیلم کلاسیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا