مسائل حقوقی

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟ ⚖️【آپدیت 2024】

زمانی که زوجین تصمیم به انواع طلاق می‌گیرند دادگاه وظیفه خود می‌داند تا تکلیف تمامی حقوق مالی و غیر مالی میان آنها را مشخص کند. این حقوق می‌تواند شامل مهریه نفقه و همچنین حضانت فرزندان باید این موضوع را در نظر داشته باشید که مهریه یکی از اصلی‌ترین حقوق مالی زن در زمان طلاق به شمار می‌آید که تقریباً مرد در همه حال موظف به پرداخت آن است. در سال‌های اخیر به دلیل بالا رفتن آمار طلاق و نیز افزایش چشمگیر میزان مهریه بانوان اغلب آقایان به دنبال راهی هستند تا بتوانند با استفاده از آن از پرداخت مهریه فرار کنند و یا اینکه به کل معاف شوند. اگر به دنبال بهترین راه فرار از پرداخت مهریه هستید به شما توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله در کنار ما باشید. چرا که در این مقاله از سایت برترین وکلا به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

مهریه و انواع آن در قانون مدنی

پیش از اینکه بهترین راه فرار از پرداخت مهریه را مورد بررسی قرار دهیم لازم است در ابتدا تعریفی از مهریه طبق قانون مدنی داشته باشیم. در این خصوص لازم است ذکر شود که مهریه از جمله حقوق مالی زن در زمان نکاح می‌باشد که مرد هنگام جاری شدن صیغه عقد به  آن متعهد می‌شود. مرد طبق قانون مدنی مکلف پرداخت مهریه به زن شده است و باید هر زمانی که زن مهریه خود را مطالبه کرد آن را در اختیار زوجه قرار دهد. از سوی دیگر باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که زن حق مالکیت بر مهریه خود را دارد یعنی می‌تواند هر زمان که خواست آن را از مرد مطالبه کند و یا اینکه تمام و یا قسمتی از آن را به مرد ببخشد.

در قانون ذکر شده است که مهریه می‌تواند هر نوع مال منقول و یا غیرمنقولی باشد. البته مال مورد نظر باید قابلیت ارزش گذاری داشته باشد یعنی فردی حاضر باشد در ازای آن پولی را پرداخت کند. مهریه زن و مرد با توافق طرفین تعیین می‌شود بنابراین هیچ حداقل و حداکثری برای پرداخت مهریه وجود ندارد و تنها موافقت زوجین در این خصوص مدنظر قانون است. از سوی دیگر باید دقت داشته باشید که در عقد دائم می‌توان در زمان نکاح مهریه‌ای را تعیین نکرد و این کار را به بعد از ازدواج سپرد؛ اما در عقد موقت چنین نیست و مرد پیش از جاری شدن صیغه نکاح می‌بایست مهریه زن را تعیین کند چرا که مهریه در عقد موقت جزو ارکان اصلی نکاح به شمار می‌آید.

مهریه را بر اساس شیوه پرداخت و مطالبه آنها می‌توان به دو دسته کلی مهریه عندالمطالبه و مهریه عندلستطاعه تقسیم بندی کرد. در ادامه سعی داریم احکام و شرایط مربوط به هر یک از انواع مهریه را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم تا اطلاعات حقوقی شما در این زمینه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند:

مهریه عندالمطالبه: اکنون که قصد داریم درباره بهترین راه فرار از پرداخت مهریه  سخن به میان آوریم لازم است انواع آن را نیز بشناسیم. مهریه عندالمطالبه یکی از رایج‌ترین انواع مهریه است که بسیاری از زوجین در زمان نکاح این نوع از مهر را انتخاب می‌کنند و بر روی آن به توافقات لازم دست پیدا می‌نمایند. در این نوع از مهریه که به مهریه عندالمطالبه معروف است زن هر زمان که اراده کند می‌تواند مهریه خود را از شوهر دریافت نماید. در صورتی که مرد توانایی مالی لازم برای پرداخت مهریه عندالمطالبه را در اختیار نداشته باشد می‌تواند به دادگاه درخواست اعسار داده و اگر درخواست اعسار او مورد قبول قرار بگیرد می‌تواند مهر زن را در چند قسط به او پرداخت کند.

مهریه عندل استطاعه: مهریه عندالاستطاعه نوعی از مهریه است که در آن مرد تنها زمانی به  پرداخته مهریه ملزم می‌شود که توانایی و تمکن مالی لازم برای انجام این کار را داشته باشد. زمانی که زن قصد مطالبه و دریافت مهریه خود را داشته باشد می‌بایست توانایی مالی مرد را با ارائه ادله و مستنداتی در دادگاه به اثبات برساند تا بتواند به این شیوه به حقوق مالی خود در خصوص مهریه عند الاستطاعه دست پیدا کند. در این نوع از مهریه در صورتی که مرد توانایی مالی لازم برای پرداخت تمام و کمال حقوق مالی زن را در اختیار نداشته باشد دادگاه وی را از پرداخت مهریه تا زمانی که به تمکن مالی نرسیده باشد معاف می‌کند.

مهرالمثل: پیش از اینکه در خصوص ساده ‌ترین راه برای فرار از پرداخت مهریه سخن به میان آوریم لازم است نکاتی را نیز در خصوص مهرالمثل بدانیم. این نوع از مهریه که در قانون مدنی نیز به آن اشاره شده است ارزش مالی چندانی ندارد اما با این حال مرد ملزم به پرداخت تمام و کمال آن است. ذکر این نکته ضروری است که مهریه نباید اماً ارزش مالی داشته باشد و تعیین مهریه‌هایی از جنس مهرالمثل نیست می‌تواند مورد قبول قرار بگیرد.

مهرالمسمی: در واقع این نوع از مهریه تمام جزئیات مربوط به آن به طور دقیق بین زوجین مورد توافق قرار گرفته است. در واقع مهرالمسمی نوعی از مهریه است که تمام جزئیات آن مورد توافق قرار گرفته و در زمان عقد در قباله ازدواج ثبت می‌گردد. از سوی دیگر باید دقت داشته باشیم که این نوع از مهریه دارای ارزش مالی است و مرد در زمانی می‌تواند آن را پرداخت کند که برای او امکان داد و ستد ملکی فراهم باشد.

مهرالمتعه: در قسمت قبل به این موضوع اشاره داشتیم که در عقد دائم زن و مرد می‌توانند در زمان نکاح مهریه‌ای را تعیین نکنند و توافق بر سر مهر را به زمان دیگری موکول نمایند. ممکن است زن و مرد مهریه‌ای را تعیین نکرده باشند و با این حال برای طلاق اقدام کنند. در چنین شرایطی ادگاه با در نظر گرفتن عوامل و شرایط مختلفی برای زن مهریه‌ای را تعیین می‌کند که در اصطلاح آن را مهرالمتعه می‌نامند

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

باید اشاره داشته باشیم که در قانون مدنی مهریه به عنوان یک دین مالی بر عهده مرد شناخته شده است که مرد ملزم است در صورت واجد الشرایط بودن آن را به صورت تمام و کمال در اختیار زن قرار دهد. در واقع مهریه نوعی از بدهی بر ذمه مرد است زن حتی پس از فوت شوهر نیز می‌تواند مهریه خود را از اموال به جای مانده از مرد دریافت نماید. تمامی زوجین زندگی خود را با عشق و علاقه آغاز می‌کنند و کمتر کسی است که در همان ابتدا احتمالی را برای جدایی و طلاق در نظر بگیرد از این رو مرد و زن اغلب مبلغ هنگفتی را به عنوان مهریه تعیین می‌کنند.

تعیین مهریه کاملاً توافقی است و نمی‌توان به بالا بودن یا پایین بودن توافقات صورت گرفته زوجین در خصوص مهریه ایرادی گرفت اما باید در نظر داشته باشیم که بالا بودن میزان مهریه همواره با مخاطراتی همراه خواهد بود. بالا بودن میزان مهریه به خصوص در سال‌های اخیر باعث شده است تا مردان به دنبال بهترین راه فرار از پرداخت مهریه باشند. البته باید این موضوع را مورد توجه قرار دهید که استفاده از این راها گاها قانونی نیست و عواقبی را برای فرد به دنبال دارد.

معامله صورتی برای فرار از پرداخت مهریه

مرد می‌تواند پیش از مطالبه رسمی و قانونی مهریه از سوی زن، اموال خود را به اقوام و آشنایان و یا افراد قابل اعتماد منتقل کند و این بهترین راه برای معافیت از پرداخت مهریه است. به این نوع از معاملات در اصطلاحات حقوقی معامله سوری گفته می‌شود و زمانی از  سوی مرد به انجام می‌رسد که او مطمئن شود که زن از طریق اداره ثبت و یا دادگاه برای مطالبه مهریه خود اقدامات لازم را به انجام رسانده است و احتمال توقیف اموال مرد از سوی مراجع قانونی وجود دارد.

البته باید در نظر داشته باشیم که معاملات سوری برای فرار از پرداخت مهریه می‌تواند توسط وکیل زوجه در دادگاه به اثبات برسد. در این صورت است که وکیل می‌تواند کلیه معاملات صورت گرفته را ابطال نماید و مهریه زن را از آنها وصول کند. در صورت اثبات فرار از دین از سوی شوهر زوجه می‌تواند مجازات‌هایی را از دادگاه برای مرد مطالبه کند. البته به دلیل پیچیدگی‌های موجود در این مسیر بهتر است با بهترین وکیل خانواده در تهران، در این زمینه مشورت کرده و از قانون جدید مهریه نیز کسب اطلاع کنید.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه

فسخ نکاح برای فرار از پرداخت مهریه

فسخ نکاح را نیز می‌توان سریع‌ترین راه فرار از پرداخت مهریه در نظر گرفت. در قانون مدنی اشاره شده است که اگر مرد بتواند بیماری‌های صعب العلاج زن مانند برس و جذام را پیش از انجام نزدیکی در دادگاه به اثبات رساند می‌تواند بدون پرداخت مهریه فسخ نکاح انجام دهد و از پرداخت مهریه معاف می‌شود. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که مرد در همه حال موظف به انجام تعهداتی است که در زمان نکاح بر عهده گرفته است. فرار از پرداخت مهریه بسیار دشوار می‌باشد و در اکثر حالات غیر ممکن است.

درخواست اعسار برای فرار از پرداخت مهریه به صورت یکجا

یکی دیگر از راه‌ های فرار از پرداخت مهریه تنظیم دادخواست اعسار ارسال آن به دادگاه می‌باشد. باید اشاره داشته باشیم که حصار زمانی از سوی دادگاه مورد قبول قرار می‌گیرد که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه را در اختیار نداشته باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که با تنظیم دادخواست اعسار از سوی مرد وی از پرداخت مهریه معاف نخواهد شد بلکه تنها می‌تواند مهریه را در چند قسط به زن پرداخت کند. در واقع می‌توان گفت که درخواست اعسار از سوی مرد راهی برای تعدیل در پرداخت مهریه می‌باشد.

فرار از پرداخت مهریه با طلاق توافقی و طلاق از طرف زن

بسیاری از افراد بر این باور غلط تاکید دارند که در طلاق توافقی و طلاق از طرف مرد ملزم به پرداخت مهریه نیستند. اگرچه قانون مدنی حق طلاق را به مرد داده است اما اینگونه نیست که زن تحت هیچ شرایطی نتواند برای گرفتن طلاق از مرد اقدام کند. در واقع مرد حق طلاق را در اختیار دارد و زن نیز می‌تواند مهریه خود را در زمان طلاق مطالبه کند. با این حال اگر عصر و حرج زن در محاکم قضایی به اثبات برسد زن می‌تواند با در اختیار داشتن دلایل محکمه پسند از دادگاه درخواست طلاق نماید.

با این حال زن حتی بدون رضایت شوهر نیز می‌تواند برای جدایی و پایان زندگی مشترک پیش قدم شود. حتی در طلاق از طرف زن نیز مرد موظف است مهریه زن را به او پرداخت کند بنابراین نمی‌توان گفت که در این نوع از طلاق مرد از پرداخت مهریه زن معاف می‌شود. از سوی دیگر در طلاق توافقی این اختیار به زوجین داده شده است تا پیش از اقدام برای طلاق در خصوص مهریه و سایر حقوق مالی به توافقات کامل دست پیدا کنند؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در این نوع از طلاق نیز مرد نمیی‌تواند از پرداخت مهریه فرار کند و تنها می‌تواند بر سر میزان مهریه زن و نیز شیوه پرداخت آن به توافقات کامل دست پیدا کند.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه

تهاتر از راه های فرار از پرداخت مهریه

اگر مرد بتواند ثابت کند که زن به او بدهکار است، می‌تواند مهریه خود را با بدهی زن تهاتر کند. به عنوان مثال، اگر زن مهریه‌ای معادل یک سکه طلا داشته باشد و مرد بتواند ثابت کند که زن به او معادل یک سکه طلا بدهکار است، می‌تواند مهریه خود را با بدهی زن تهاتر کند و از پرداخت آن معاف شود.

ابطال سند ازدواج و فرار از پرداخت مهریه

اگر مرد بتواند ثابت کند که سند مهریه به صورت صوری یا غیرقانونی تنظیم شده است، می‌تواند آن را باطل کند. به عنوان مثال، اگر ثابت شود که مرد مهریه را با قصد فرار از پرداخت آن تعیین کرده است، یا اگر مهریه به صورت غیرقانونی، مانند مهریه بیش از 14 سکه طلا، تعیین شده باشد، می‌توان آن را باطل کرد.

فرار از پرداخت مهریه عند الاستطاعه

اگر مرد استطاعت پرداخت مهریه را داشته باشد، اما حاضر به پرداخت آن نباشد، زن می‌تواند مهریه خود را عندالاستطاعه مطالبه کند. در این صورت، مرد باید در هر زمانی که استطاعت پرداخت مهریه را داشت، آن را به زن پرداخت کند. از سوی دیگر لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که قسط بندی در مهریه عند الاستطاعه معنایی ندارد. در صورتی که زن نتواند تمکن مالی مرد را در دادگاه به اثبات برساند، مرد از پرداخت مهریه معاف خواهد شد.

درخواست تقسیط برای فرار از پرداخت مهریه

اگر مرد استطاعت پرداخت مهریه را نداشته باشد، اما دادگاه تشخیص دهد که او در آینده می‌تواند مهریه را پرداخت کند، می‌تواند مهریه را به صورت اقساطی به زن پرداخت کند. در این صورت، مرد باید اقساط مهریه را به صورت منظم به زن پرداخت کند. البته برای این کار لازم است که مرد عدم تمکن مالی خود را در محاکم قضایی به اثبات برساند. چرا که در غیر این صورت با درخواست مرد موافقت نمی شود. تقسیط مهریه بهترین راه برای فرار از پرداخت مهریه نیست. بلکه با استفاده از آن مرد از پرداخت مهر زن به صورت یکجا معاف می شود.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه

پیامدهای حقوقی فرار از پرداخت مهریه

در بالا اشاره کردیم که انجام معاملات سوری از سوی مرد به عنوان بهترین روش فرار از پرداخت مهریه شناخته می‌شود با این حال اگر زن بتواند با استفاده از توانایی و تجربیات وکیل خود سوری بودن معاملات را در محاکم قضایی به اثبات برساند معاملات صورت گرفته به کلی فسخ و باطل اعلام می‌شوند و اموال مورد معامله از سوی دادگاه توقیف می‌گردد؛ بنابراین می‌توان گفت که انجام معاملات سوری از سوی مرد همواره برای او پیامدهای حقوقی بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

همچنین باید به این موضوع توجه داشته باشید که قانون مجازات‌های سنگینی را برای فرار از پرداخت مهریه از سوی مرد در نظر گرفته است. این مجازات‌ها شامل حبس تعزیری و جزای نقدی می‌شود که ممکن است قاضی پرونده یکی از این دو مجازات و یا اینکه هر دوی آنها را اعمال نماید. از سوی دیگر اقدام برای معاملات سوری امکان پذیرش اعسار از سوی مرد را کاهش می‌دهد چرا که یکی از شروط اصلی برای پذیرش درخواست اعسار مرد بررسی صورتحساب‌های مالی و اموال مرد در یک سال اخیر است. در صورت عدم پذیرش حصار مرد ملزم به پرداخت یکجای مهریه می‌باشد.

لزوم مراجعه به وکیل برای مطالبه مهریه

در بالا اشاره داشتیم که مرد ممکن است از روش های مختلفی برای عدم پرداخت مهریه استفاده کند و در اینجاست که زن باید با مراجعه به یک وکیل توانا و با تجربه راه را برای درخواست مهریه خود هموار کند. مهریه از حقوق مالی زن در زمان ازدواج به شمار می آید و انجام معاملات صوری و یا مواردی از این جنس می تواند به صورت جدی زن را از این حق قانونی و شرعی اش محروم کند؛ بنابراین لازم است پیش از هر گونه اقدام برای دریافت مهریه می توانید با بهترین وکیل مهریه در تهران در زمینه مهریه ارتباط بگیرید.

وکیل می تواند انجام معاملات صوری در دادگاه را به اثبات برساند و زن را مجددا به حقوق از دست رفته اش نزدیک کند. از سوی دیگر در صورتی که مرد به واقع توانایی مالی برای پرداخت مهریه زن را در اختیار ندارد می تواند این موضوع را با وکیل در میان بگذارد تا راه هایی برای معافیت از پرداخت مهریه در اختیار او قرار بگیرد. از سوی دیگر وکیل می تواند به مرد در ارسال دادخواست اعسار کمک کند. باید دقت داشته باشید که با استفاده از وکیل می توان کارها را اصولی تر جلو برد.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه

کلام آخر

تشکر می کنیم از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید و ما را همراهی کردید. در این مقاله تلاش کردیم بهترین راه فرار از پرداخت مهریه را به شما معرفی کنیم. اشاره داشتیم که مهریه از جمله مهم ترین حقوق مالی زن در زمان نکاح به شمار می آید که مرد تقریبا در همه حال ملزم به پرداخت آن است و جز در موارد خاص زن از آن محروم نمی شود. در ابتدا مهریه را تعریف نمودیم و انواع آن را به طور دقیق تشریح کردیم. پس از آن نیز به معاملات صوری و درخواست اعسار به عنوان راه های فرار و تعدیل مهریه اشاره کردیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه یا نظری در این خصوص دارید آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکلا به اشتراک بگذارید.

1/5 - (1 امتیاز)

میثم امینی

من عاشق دنیای کتاب و نویسندگی هستم و نمیدونم دست سرنوشت چجوری من رو به سمت تهیه متون حقوقی هل داد. خیلی خوشحالم بابت جایگاهی که دارم. چون حس میکنم جایی قرار گرفتم که هم بهش علاقه دارم و هم راهی برای خدمت به شما عزیزانه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =

دکمه بازگشت به بالا