مسائل حقوقیوکیل

برگه احضاریه دادگاه چیست؟ ⚖️【تفاوت برگه احضاریه و ابلاغیه】✔️

بر اساس ماده ۱۶۹ از قانون آیین دادرسی کیفری احضار متهم از طریق ارسال احضاریه از سوی دادگاه انجام می‌شود. در واقع می‌توان احضاریه را یک نامه اداری به شمار آورد که در آن مشخصات فرد احضار شونده و همچنین موضوع مورد احضار به دقت بیان شده است. همچنین لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که احضاریه معمولاً در دو یا سه نسخه توسط مقامات مسئول ارسال می‌گردد. یکی از نسخه‌های آن برای فرد احضار شونده توسط دادگاه ارسال خواهد شد و نسخه‌های دیگر برای بایگانی به شعبه دادگاه ارسال می‌گردند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که نادیده گرفتن احضاریه ارسال شده از سوی دادگاه می‌تواند تبعات قانونی بسیار زیادی را برای فرد احضار شونده به دنبال داشته باشد. در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که برگه احضاریه دادگاه چیست؟ از شما درخواست می‌کنیم تا انتهای مطلب در کنار ما باشید.

برگه احضاریه دادگاه چیست؟

در پاسخ به این سوال که برگه احضاریه دادگاه چیست لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که احضاریه در واقع یک سند رسمی است که از سوی دادگاه برای احضار یک شخص صادر می‌گردد. فرد احضار شده ممکن است به عنوان شاهد یا متهم یا فرد مطلع جهت ارائه برخی از توضیحات به دادگاه دعوت شده باشد. در متن احضاریه شاهد نام و نام خانوادگی فرد احضار شونده و همچنین اطلاعاتی در خصوص آن هستیم همچنین در این برگ اطلاعاتی درباره مقامات قضایی درج شده است.

علاوه بر این در متن احضاریه شاهد اطلاعاتی درباره محل دادگاه هستیم. فرد احضار شونده باید محل دادگاه را از روی برگه احضاریه مطالعه کرده و درباره تاریخ و زمان آن نیز اطلاعات کافی را به دست آورد چرا که او ملزم است در این زمان در محل خواسته شده حضور پیدا کند و درباره پاره‌ای از مسائل توضیحات لازم را به انجام برساند. احضار به دادگاه دلایل مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به ارائه شهادت در خصوص مسئله‌ای اشاره کرد که درباره آن اطلاعات کافی دارید.

ممکن است شما مدارکی را در اختیار داشته باشید که به اثبات جرم یا رفع اتهامات وارد شده به متهم مفید باشد در این شرایط دادگاه شما را احضار می‌کند تا این مدارک را در اختیار مقامات مسئول قرار داده تا در تکمیل مراحل دادرسی از آن استفاده شود. همچنین ممکن است قاضی پرونده به شما به عنوان متهم مظنون باشد در این صورت شما را احضار می‌کند تا تحت بازجویی قرار گرفته تا ابعاد مختلف وقوع جرم برای مقامات قضایی مشخص شود به هر حال دلایل احضار می‌تواند متفاوت باشد.

برگه احضاریه دادگاه چیست

در صورت دریافت برگه احضاریه دادگاه چه باید کرد؟

پس از دریافت برگه احضاریه دادگاه لازم است در زمان و تاریخ مشخص در دادگاهی که به شما اعلام شده است حضور پیدا کنید چرا که هرگونه عدم حضور در محاکم قضایی ممکن است برای شما مجازات‌هایی را به همراه داشته باشد. البته این در شرایطی است که شما عذر موجهی برای حضور در دادگاه در اختیار نداشته باشید چرا که اگر عذر موجهی با شما همراه باشد می‌توانید از حضور در دادگاه تا اطلاع ثانوی معاف شوید. اطلاعات مربوط به زمان و تاریخ حضور در دادگاه مورد نظر در برگه احضاریه قید شده است.

در صورتی که عذر موجهی برای عدم حضور در دادگاه در تاریخ و زمان مشخصی دارید لازم است این نکته را به اطلاع دادگاه مورد نظر برسانید تا آنها در زمان و تاریخ دادگاه تجدید نظر نمایند. بهتر است احضاریه‌های ارسال شده از سوی دادگاه را نادیده نگیرید چرا که در بسیاری از موارد ممکن است شما را با عواقب ناگواری روبرو کند بنابراین اگر عذر موجهی دارید لازم است این نکته را به اطلاع مقامات قضایی برسانید تا زمان دیگری برای حضور اعلام شود. به هر حال باید در رعایت این نکته کوشا باشید.

در خصوص برگه احضاریه دادگاه لازم است به این نکته توجه داشته باشید که همواره باید مدارک و مستندات خواسته شده در این فرم را با خود به همراه ببرید چرا که اگر دادگاه از شما خواسته است که این مدارک را داشته باشید حضور آنها در جلسات دادگاه الزامی می‌باشد. از سوی دیگر نیاز است تا مدارک شناسایی و همچنین فرم مربوط به احضاریه را نیز به همراه داشته باشید. همچنین اگر اطلاعات حقوقی شما در سطح پایینی قرار دارد بهتر است پیش از هرگونه اقدام با یک وکیل مجرب و خبره مشورت کنید.

بهترین وکیل تهران به شما کمک خواهد کرد که اعتماد به نفس لازم برای حضور در محاکم قضایی را به دست آورده و با حقوق و منافع قانونی خود در دادگاه آشنا شوید. نکته دیگر که لازم است در این خصوص به آن اشاره داشته باشیم این است که برگه احضاریه یک سند حقوقی و قانونی به شمار می‌رود بنابراین باید در حفظ و نگهداری آن تلاش کنید. همانطور که اشاره کردیم ممکن است دلایل احضار شما به دادگاه متفاوت باشد بنابراین لازم است در ابتدا نوع احضار خود به دادگاه را از روی برگه احضاریه مطالعه کنید.

در صورت دریافت برگه احضاریه دادگاه چه باید کرد

اگر برای احضاریه دادگاه نرویم چه می‌شود؟

حال سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که اگر برای احضاریه دادگاه نرویم چه می‌شود؟ اشاره داشتیم که برگه احضاریه یک سند قانونی برای احضار اشخاص به عنوان متهم شاهد یا مطلع استفاده می‌شود و حضور در دادگاه مورد نظر برای تمامی این افراد الزامی می‌باشد. در واقع اگر فرد عذر موجهی در اختیار نداشته باشد لازم است در زمان و تاریخ تعیین شده در دادگاه حضور پیدا کند. چرا که عدم حضور فرد بدون در اختیار داشتن دلایل موجه می‌تواند مجازات و تبعاتی را برای او به همراه داشته باشد.

مجازاتی که برای عدم حضور در دادگاه بعد از دریافت برگه احضاریه در نظر گرفته شده به نوع پرونده شما و همچنین حوزه قضایی که در آن حضور دارید بستگی خواهد داشت؛ اما باید اشاره داشته باشیم که به طور کلی ممکن است عدم حضور شما در دادگاه پس از دریافت برگه احضاریه منجر به صدور حکم غیابی شود. در چنین شرایطی چون شما در دادگاه حضور پیدا نکرده‌اید و نتوانسته‌اید آنطور که باید از منافع خود دفاع کنید حکم غیابی به ضرر شما صادر خواهد شد و ممکن است با مجازات‌هایی مانند حبس و جریمه نقدی روبرو شوید.

اگر پس از دریافت فرم احضاریه دادگاه در محاکم قضایی حضور پیدا نکنید ممکن است قاضی پرونده دستور به بازداشت شما بدهد تا مجبور شوید در دادگاه حاضر شده و به خواسته‌های قاضی عمل نمایید؛ بنابراین می‌توان چنین گفت که ریسک عدم حضور در دادگاه پس از اینکه احضاریه دریافت کرده‌اید بسیار بالا است و بهتر این می‌باشد که اگر دلیل موجهی در اختیار ندارید به طور قطع در دادگاه حاضر شوید تا با مجازات‌هایی مانند بازداشت یا ارائه حکم غیابی از سوی قاضی روبرو نشوید.

در بسیاری از موارد اگر عذر موجهی برای عدم حضور در دادگاه داشته باشید قاضی پرونده ممکن است از شما ضمانت‌های لازم را به عنوان وثیقه دریافت کند تا از فرار شما جلوگیری شده و در مهلت دیگری در دادگاه حضور پیدا کنید. اگر به عنوان خواهان وارد دعوای حقوقی شده‌اید ممکن است عدم حضور شما در محاکم قضایی اینگونه تلقی شود که مایل به پیگیری پرونده نیستید در چنین شرایطی هرگز نخواهید توانست به ادعاهای خود دست پیدا کنید و چه بسا قاضی پرونده چنین نتیجه بگیرد که تمایلی به ادامه دعوی ندارید.

به هر حال باید اشاره داشته باشیم که عدم حضور در دادگاه بعد از دریافت برگه احضاریه دادگاه هرگز نمی‌تواند ایده مطلوبی به شما رعایت شود که در بلند مدت می‌تواند به اعتبار قضایی شما آسیب برساند و منجر شود که از تامین منافع خود در محاکم قضایی باز بمانید. مجدداً لازم است این نکته را تاکید کنیم که اگر برگه احضاریه دریافت کرده‌اید در اسرع وقت باید با یک وکیل مجرب و خبره مشورت کنید تا او راهکارهای مناسبی را در اختیار شما قرار داده و شما را مهیای حضور در محاکم قضایی در تاریخ مقرر کند.

برگه احضاریه دادگاه برای چه کسانی صادر می‌شود؟

به طور کلی برگه احضاریه دادگاه برای تمامی افراد صادر می‌گردد که ممکن است حضور آنها برای انجام تحقیقات تکمیلی در خصوص پرونده الزامی به نظر برسد. برخی از مهمترین افرادی که معمولاً از سوی قاضی احضار شده و برای آنها احضاریه صادر می‌گردد می‌توان به متهم، شاهد و یا مطلع اشاره نمود. متهم شخصی است که در دادگاه ادعاهایی مبنی بر وقوع جرم از سوی او انجام شده است. در شرایطی که اطلاعات کافی در خصوص وقوع جرم از سوی متهم وجود داشته باشد مقام قضایی او را به دادگاه احضار خواهد کرد.

برگه احضاریه برای متهم مهلت مشخصی را تعیین می‌کند که متهم می‌بایست در این مهلت خود را به دادگاه مورد نظر معرفی کند. همچنین در زیر احضاریه‌ای که از سوی دادگاه ارسال می‌گردد این نکته ذکر شده است که اگر فرد احضار شونده هیچگونه دلیل موجهی در اختیار نداشته و در مهلت مقرر در محل دادگاه حاضر نشود از سوی مقام قضایی جلب خواهد شد. همچنین در خصوص شاهد و مطلع باید به این نکته اشاره داشته باشیم که این افراد کسانی هستند که وقوع جرم را مشاهده کرده و یا اینکه از آن اطلاع کافی دارند.

اطلاعات شاهد و مطلع می‌تواند مقام قضایی را به گونه‌ای راهنمایی کند که حکم عادلانه‌تری را در خصوص پرونده‌های قضایی صادر نماید. دقت داشته باشید که مقام قضایی نیز برای احضار کردن شاهد و مطلع از برگه احضاریه استفاده خواهد کرد. در واقع ممکن است در زیر برگه احضاریه دادگاه برای شاهد و مطلع نیز ضمانت‌های اجرایی برای عدم حضور آنها قید شده باشد. برای مثال ممکن است مقام قضایی در زیر برگه احضاریه قید نماید که در صورت عدم حضور این افراد در دادگاه با حکم جلب روبرو خواهند شد.

علاوه بر موارد ذکر شده ممکن است برگه احضاریه برای شاکی پرونده نیز ارسال شود. شاکی به شخصی گفته می‌شود که شکایتی را در خصوص دعاوی کیفری اقامه کرده باشد. به هر حال ممکن است برای رسیدگی به پرونده و تکمیل مراحل دادرسی حضور شاکی کاملاً الزامی به نظر برسد. در چنین شرایطی است که شاکی توسط مقام قضایی به دادگاه احضار خواهد شد. در شرایطی نیز ممکن است خواهان دردعاوی حقوقی توسط قاضی پرونده به دادگاه احضار شود چرا که عدم حضور او می‌تواند به منزله انصراف از پیگیری حقوقش تلقی شود.

برگه احضاریه دادگاه برای چه کسانی صادر می‌شود

برگه احضاریه دادگاه چگونه ابلاغ می‌شود؟

درگذشته برگه احضاریه دادگاه تنها از طریق حضوری به متهم یا شاهد ابلاغ می‌شد؛ اما اکنون روش‌های غیر حضوری نیز وارد عمل شده و بسیاری از احضاریه‌ها به صورت آنلاین در اختیار افراد و احضار شوندگان قرار می‌گیرد و این مسئله سهولت و تسریع دسترسی به این برگه را افزایش داده است. در روش حضوری دو نسخه چاپی از احضاریه تهیه می‌شد که یکی از آنها توسط مدیر شعبه بایگانی شده و نسخه دیگر توسط مامورین مربوطه به احضار شونده تحویل و ابلاغ می‌شد.

در روش حضوری لازم است مامور انتظامی با لباس شخصی در محل زندگی فرد احضار شونده حاضر شده و برگه مربوطه را به او ابلاغ کند. مامور انتظامی ملزم است که برگه احضاریه دادگاه را فقط به شخص احضار شونده یعنی متهم یا شاکی تحویل دهد. در صورتی که احضار شونده در محل زندگی خود حاضر نباشد مامور انتظامی می‌تواند برگه احضاریه را به اعضای خانواده یا خدمه او تحویل دهد. پس از اینکه مامور انتظامی برگه مربوطه را تحویل داد می‌بایست امضای شخص تحویل گیرنده را دریافت کند.

بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری می‌بایست ابلاغ احضاریه توسط مامور در روز انجام پذیرد. ابلاغ احضاریه در شب ممنوع است و کاملاً خلاف مقررات به شمار می‌رود. ابلاغ زمانی واقعی شمرده می‌شود که برگه احضاریه به احضار شونده برسد. علاوه بر روش‌های حضوری از طریق سامانه عدل ایران نیز می‌توانید احضاریه دادگاه را به صورت غیرحضوری نیز دریافت کنید. البته مخاطب زمانی می‌تواند احضاری‌های خود را از طریق این سامانه دریافت کند که در سایت عدل ایران نام نویسی نماید.

در روش غیر حضوری برگه احضاریه دادگاه آنلاین برای فرد در سامانه عدل ایران قابل مشاهده می‌باشد. همچنین پیامکی مبنی بر ارسال احضاریه روی تلفن همراه فرد ارسال خواهد شد. برای این کار لازم است فرد از ابتدا در سامانه عدل ایران ثبت نام کرده و کد ثنا دریافت کرده باشد که این خود شامل مراحلی خاص می‌باشد. پس از دریافت احضاریه دادگاه لازم است در اسرع وقت با یک وکیل مجرب و خبره تماس گرفته و از او مشاوره حقوقی دریافت کنید تا با روال رسیدگی به پرونده آشنایی بیشتری داشته باشید.

چند روز بعد از شکایت احضاریه دادگاه ابلاغ می‌شود؟

هرگز نمی‌توان به طور دقیق درباره مدت زمان ابلاغ احضاریه دادگاه سخن به میان آورد اما می‌توان گفت که این مسئله به عوامل بسیار زیادی بستگی خواهد داشت. در نظر داشته باشید که نوع دادگاهی که پرونده در آن در جریان است به مدت زمان ابلاغ تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال ممکن است پرونده‌ای در دادگاه‌های مدنی اقامه شده باشد یا اینکه دادگاه‌های کیفری صلاحیت رسیدگی به آن را داشته باشند که در این شرایط مدت زمان ابلاغ احضاریه با یکدیگر متفاوت خواهد بود و نمی‌توان به طور دقیق درباره آن اظهار نظر کرد.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که نحوه ابلاغ نیز در این زمینه نقش موثری خواهد داشت همانطور که در بالا اشاره نمودیم ابلاغ احضاریه می‌تواند به صورت حضوری و یا به صورت آنلاین باشد. همچنین فوریت‌هایی که در برخی از پرونده‌ها وجود دارد باعث می‌شود تا قاضی از ماموران انتظامی بخواهد تا هرچه سریع‌تر برگه احضاریه دادگاه را به متهم یا شهود ابلاغ نمایند. با این حال در مجموع می‌توان گفت که ممکن است ابلاغ احضاریه بین چند روز تا چند هفته به طول بیانجامد و مدت زمان مشخصی ندارد.

تفاوت بین برگه احضاریه دادگاه با ابلاغیه چیست؟

در بخش‌های قبلی مقاله در خصوص برگه احضاریه دادگاه توضیحات جامعی را به شما ارائه دادیم و اکنون سعی داریم مهمترین تفاوت‌های آن را با ابلاغیه بیان نماییم. احضاریه در واقع از سوی محاکم قضایی برای دعوت افراد به دادگاه ابلاغ می‌گردد و هدف اصلی آن دریافت بازجویی یا برخی از توضیحات از متهم یا شاهدان پرونده‌های قضایی خواهد بود. همانطور که اشاره نمودیم مسئولیت ابلاغ احضاریه‌های دادگاه بر عهده ماموران انتظامی می‌باشد که باید در وقت اداری ابلاغ شود.

این در حالی است که ابلاغیه جهت ارائه برخی از تصمیمات گرفته شده در محاکم قضایی صادر می‌گردد. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که عدم توجه به احضاریه دادگاه بدون اینکه دلیل موجهی در اختیار داشته باشید می‌تواند شما را با جریمه‌های سنگین و عواقب ناگواری مانند بازداشت روبرو کند. این در حالی است که عدم توجه به ابلاغیه می‌تواند منجر به از دست رفتن حقوق قانونی شما یا تکمیل مراحل دادرسی بدون حضور شما شود. در واقع تفاوت‌های زیادی بین این دو اصطلاح حقوقی وجود دارد.

چند روز بعد از شکایت احضاریه دادگاه ابلاغ می‌شود

لزوم مراجعه به وکیل پس از دریافت احضاریه دادگاه

ممکن است شما به عنوان شاهد یا متهم توسط احضاریه دادگاه به محاکم قضایی دعوت شده باشید در چنین شرایطی لازم است از هرگونه تصمیم عجولانه دوری کرده و پس از دریافت احضاریه با یک وکیل در ارتباط باشید. وکیل به شما کمک خواهد کرد که تصمیم عاقلانه‌تری را در این خصوص اتخاذ نمایید چرا که دانش وکیل و همچنین تجربیات او بسیار بالا است و می‌تواند مطلوب‌ترین راهکار را پیش روی شما بگذارد. این وکیل می‌تواند شانس حضور موفق شما را در محاکم قضایی به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

وکیلی که قصد اعطای وکالت به او را دارید باید از نظر دانش حقوقی در سطح بالایی قرار داشته باشد و بتواند به صورت تخصصی پرونده را در اختیار بگیرد. مشورت با وکیل می‌تواند از حجم اضطراب و استرس شما پس از دریافت برگه احضاریه دادگاه کم نماید. وکیل ریسک اقدامات غلط را برای شما به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد و همین مسئله می‌تواند کلیدی برای کسب پیروزی در محاکم قضایی به شمار برود. باید تحقیقات کاملی در خصوص توانمندی و مهارت‌های وکیل انجام دهید.

کلام آخر

از این بابت که تا پایان مقاله در کنار ما بودید و ما را همراهی کردید از شما تشکر و قدردانی می‌کنیم امیدواریم که مطالب مندرج در این سایت بتواند گره‌های موجود در پرونده‌های قضایی شما را بازگشایی نماید. در این مقاله سعی کردیم شما را با برگه احضاریه دادگاه آشنا کنیم و مطالب مهمی را در خصوص آن ذکر نماییم. همچنین در این مقاله تلاش کردیم تا چگونگی ابلاغ برگه احضاریه توسط ماموران انتظامی را مورد بررسی قرار دهیم. اکنون از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مطالب ذکر شده دارید آن را در قسمت دیدگاه با مخاطبان سایت برترین وکلا به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

میثم امینی

من عاشق دنیای کتاب و نویسندگی هستم و نمیدونم دست سرنوشت چجوری من رو به سمت تهیه متون حقوقی هل داد. خیلی خوشحالم بابت جایگاهی که دارم. چون حس میکنم جایی قرار گرفتم که هم بهش علاقه دارم و هم راهی برای خدمت به شما عزیزانه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا