مسائل حقوقی

6 ضرر طلاق توافقی که باید بدانید!+طلاق توافقی چیست【سال1403】

باید در نظر داشته باشید که طلاق توافقی یکی از پر تکرارترین انواع طلاق در محاکم قضایی به شمار می آید. زوجین به دلیل بالا بودن سرعت در طلاق توافقی به این نوع از جدایی تمایل بالایی نشان می دهند اما از این موضوع غافل هستند که گاهی این سرعت بالا به عنوان یک ضرر بزرگ ممکن است عمل کند و دو طرف را با پشیمانی های جدی در آینده رو به رو نماید. آگاهی از این مضرات طلاق توافقی می تواند به زوجین این امکان را بدهد تا با دیدی جامع تر برای جدایی از یکدیگر اقدام نموده و تمامی جوانب امر را در نظر بگیرند. در این مقاله سعی داریم به تمامی سوالات شما در این خصوص پاسخ دهیم؛ بنابراین در سایت برترین وکلا با ما همراه باشید.

طلاق توافقی چیست؟

در واقع قانون مدنی حق طلاق را به مرد داده است؛ اما نباید چنین تصور شود که زن تحت هیچ شرایطی نمی تواند برای جدایی از مرد اقدامات لازم را به انجام برساند. در واقع مرد به هر دلیلی می تواند به شرط پرداخت حقوق مالی زن، طلاق بگیرد؛ اما زن برای طلاق گرفتن از مرد لازم است دلایل محکمه پسندی را به دادگاه ارائه دهد و با استفاده از آن ها عسر و حرج خود در زندگی مشترک را به اثبات برساند. در این صورت است که زن می تواند علاوه بر دریتافت حقوق مالی خود، حق طلاق را نیز دریافت کند.

طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی در واقع جزو مهم ترین انواع طلاق هستند. پیش از اینکه در خصوص مضرات طلاق توافقی صحبت کنیم، جا دارد تا اطلاعات جامعی را در خصوص این نوع از طلاق به دست آوریم. در واقع در این نوع از طلاق، همان طور که از نام آن پیدا است، زوجین بر سر تمامی مسائل و حقوق قانونی شان توافق کرده و تکلیفل بسیاری از امور را روشن می کنند. این حقوق می تواند شامل حق طلاق، مهریه، نفقه، حضانت فرزندان، تنصیف اموال و… باشد.

در صورتی که زوجین تمایل به گرفتن طلاق توافقی را داشته باشند لازم است تا درخواست خود را در سامانه ثنا به ثبت برسانند. زوجین می بایست برای تنظیم دادخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه مراجعه کرده و در این مرکز مقدمات حضور در دادگاه را فراهم کنند. در این مرحله است که زوجین به جلسات مشاوره ارجاع داده می شوند و پس از گذراندن مراحل مربوط به داوری، در دادگاه حضور پیدا کرده و خواسته هایشان مورد بررسی قرار می گیرد تا در نهایت حکم عدم امکان سازش صادر گردد.

به طور دقیق نمی توان به این سوال پاسخ داد که طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟ اما در این باره می توان این موضوع را بیان کرد که در میان انواع طلاق، فارغ از مضرات طلاق توافقی این نوع از جدایی کمترین مدت زمان را برای انجام به خود اختصاص داده است و کمتر از بقیه انواع طلاق طول میکشد. به هر حال لازم است برای جلوگیری از صدمات ناشی از طلاق با بهترین وکیل طلاق در تهران مشورت کرده و روی دانش حقوقی وی برای ارائه دفاعیات در دادگاه حساب باز کنید.

مضرات طلاق توافقی

مضرات طلاق توافقی چیست؟

در واقع طلاق توافقی فواید بسیاری دارد که سرعت انجام آن یکی از مهم ترین این فواید است؛ اما لازم است در کنار فواید طلاق توافقی به معایب طلاق توافقی نیز توجه داشته باشید تا با در نظر گرفتن تمامی جوانب مربوط به آن بتوانید تصمیم عاقلانه تری را اتخاذ کنید. ایم صدمات و معایب می تواند علاوه بر درگیر کردن زوجین، کل خانواده و حتی فرزندان و جامعه را نیز تحت تاثیر قرار داده و برای آن ها دشواری های جدی را به همراه داشته باشد.

برخی از این مضرات به شرح زیر است:

پشیمانی زن بعد از طلاق توافقی:

در واقع باید این نکته را در نظر داشته باشید که طلاق توافقی در مقایسه با سایر انواع طلاق در مدت زمان کمتری به انجام می رسد. در نگاه اول این موضوع به ذهن خطور می کند که این مسئله یکی از مهم ترین فواید طلاق توافقی به شمار می آید اما سخت در اشتباه هستید! بسیاری از مشکلات پیش آمده بین مرد و زن می تواند با گذشت زمان حل و فصل شود و به فراموشی سپرده شود؛ اما طلاق توافقی به دلیل اینکه در مدت زمان کمی به نتیجه می رسد، امکان سازش میان مرد و زن را از میان خواهد برد.

بنابراین هرگز نباید چنین تصور کنید که مدت زمان پایین طلاق توافقی برای زوجین دارای فوایدی است چرا که ممکن می باشد در آینده هر یک از زوجین را دچار پشیمانی کند و امکان تفکر بیشتر و حل مشکلات پیش آمده را از بین می برد. در واقع زن و مرد در زمانی با پشیمانی رو به رو می شوند که دیگر خطبه طلاق به اجرا درآمده و راهی برای جبران اشتباهات نیست. پشیمانی مرد و زن بعد از طلاق توافقی را می توان یکی از مهم ترین مضرات طلاق توافقی به شمار آورد که البته باید آن را جدی گرفت.

برای جلوگیری از بروز پشیمانی در بین زوجین لازم است جلسات مشاوره بسیار جدی گرفته شود. خوشبختانه در سال های اخیر جلسات مشاوره با جدیت بسیار بالایی به انجام می رسد و تبدیل به یکی از مراحل طلاق توافقی شده است. در نظر داشته باشید که اگر همچنان به ادامه زندگی مشترک خود علاقه مند هستید، باید برای ایجاد سازش میان خود و همسرتان اقدام کنید تا در آینده از بروز پشیمانی جلوگیری شود. در غیر این صورت ممکن است در آینده راهی برای جبران پشیمانی ها باقی نماند.

مضرات طلاق توافقی

بالا رفتن آمار طلاق:

بالا رفتن آمار طلاق نیز از صدمات طلاق توافقی است. در واقع در طلاق توافقی نیز لازم است دو طرف مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند. چرا که طلاق حتی از نوع توافقی آن یک روند قانونی است و زوجین باید آن را به انجام برسانند؛ اما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که طلاق توافقی در مقایسه با سایر انواع طلاق با پیچیدگی کمتری به انجام می رسد و سهولت انجام جدایی و ترک زندگی مشترک در آن بیشتر است و همین مسئله باعث افزایش یافتن آمار طلاق در سطح جامعه می شود.

خانواده مهم ترین عنصر در هر جامعه ای به شمار می آید و نباید اجازه داده شود که بنیان آن به همین سادگی از میان برداشته شود و به طلاق سوق داده شود. طلاق توافقی باعث صهولت در طلاق می شود و همین مسئله می تواند در بلند مدت جامعه را دچار مخاطراتی جدی کند. بر کسی پوشیده نیست که فرزندان طلاق شاهد یک سری از مشکلات جدی در زندگی خود خواهند بود که جامعه را نیز با مشکلاتی رو به رو می سازد. از این رو، طلاق توافقی می تواند در سطح کلان امورات جامعه را با نوعی خلل رو به رو کند.

تصمیمات عجولانه در طلاق توافقی:

دقت داشته باشید که برخی از افراد در طلاق با عجله تصمیم می گیرند و تمامی جوانب را به طور دقیق نمی سنجند و همین مسئله یکی از مهم ترین مضرات طلاق توافقی محسوب می شود. هر گونه تصمیم احساسی در مسیر طلاق می تواند به زودی از میان برداشته شود و در این صورت است که بارها دیده شده است که زوجین پس از جاری شدن صیغه طلاق با این واقعیت رو به رو می شوند که طلاق گرفتن آن ها درست نبوده است و می بایست فرصت دیگری را نیز به شریک زندگی شان می دادند.

دقت داشته باشید که طلاق افراد را به مرحله بعدی زندگی شان سوق می دهد و باید در نظر داشته باشیم که هر گونه تصمیم احساسی در این زمینه می تواند آینده زوجین را با مخاطراتی جدی رو به رو سازد. در صورتی که تمایل به طلاق توافقی دارید، لازم است عاقلانه به این موضوع نگاه کنید و از هر گونه تصمیمات عجولانه بر حذر باشید تا به این شکل بتوانید از بروز خسارت های احتمالی در آینده جلوگیری کرده و مسیر را برای دستیابی به آینده ای بهتر هموار کنید.

فارق از اینکه در طلاق توافقی چه چیزهایی به زن تعلق می گیرد باید به این موضوع توجه داشته باشید که طلاق توافقی به منزله پایان یافتن زندگی مشترک و خراب کردن پل های پشت سر است. شما نیاز دارید پیش از اقدام برای این نوع از طلاق آینده فرزندان خود را نیز در نظر بگیرید تا از مضرات طلاق توافقی بکاهید و عاقلانه تصمیم گیری نمایید. همواره می توانید با مراجعه به روانشناس و بیان مشکلات پیش آمده میان خود و همسرتان از این مضرات کم کرده و تصمیم درست تری را اتخاذ کنید.

مضرات طلاق توافقی

بی توجهی به آینده فرزندان در طلاق توافقی:

در صورتی که زوجین دارای فرزند باشند باید این موضوع را در نظر داشته باشند که تصمیم آن ها برای طلاق توافقی می تواند آینده فرزندانشان را نیز با مشکلاتی جدی رو به رو کرده و بر روی آن ها اثرات جدی بگذارد. فرزند با طلاق دچار معضلاتی در زندگی خود می شود و بدون اینکه خودش بخواهد وارد مرحله تازه ای از زندگی می شود. هرگز نباید خود خواه باشید و منافع خودتان را به منافع فرزندان ترجیح دهید و پیش از هر گونه اقدام برای طلاق باید به حقوق کودکانتان نیز توجه داشته باشید.

تربیت فرزندان در گرو حضور همزمان پدر و مادر است و اگر بنیان خانواده از هم بپاشد، فرزند در فضایی متفاوت تربیت می شود و چه بسا همین تصمیمات برای طلاق آینده کودک را با مشکلاتی جدی مواجه کند و ناخواسته بر روی خواسته های کودک و مهارت های وی تاثیر بگذارد. بی توجهی به آینده کودکان در طلاق توافقی می تواند یک اشتباه بزرگ تلقی شود که صدماتی را برای کودکان به همراه خواهد داشت. به هر حال لازم است در این خصوص نیز با یک روانشناس خبره در ارتباط باشید.

اقدام برای طلاق توافقی به جای حل کردن مشکلات:

دقت داشته باشید که لازم است پیش از ازدواج این موضوع مورد سنجش قرار بگیرد که دو طرف تا چه میزان در خصوص مسائل مختلف با یکدیگر تفاهم دارند؛ اما تحقیقات نشان داده است که حتی شبیه ترین زوجین به یکدیگر به هر حالت بر سر مسائل زیادی نیز به مشکل می خورند و ممکن است دیدگاه های آنان کاملا متفاوت از یکدیگر باشد. یکی از بزرگترین معایب طلاق توافقی در این است که زوجین به جای حل و فصل اختلافات پیش آمده سعی دارند صورت مسئله را پاک کرده و طلاق بگیرند.

لازم است این موضوع را در نظر داشته باشید که اختلاف نظرها میان دو طرف کاملا عادی است و باید هنر حل مشکلات پیش آمده را به دست بیاورید؛ اما ذکر این نکته ضروری است که طلاق توافقی راه ساده ای را برای پاک کردن صورت مسئله در اختیار زوجین قرار داده است و همین می باشد که زوجین توانایی حل مشکلات را به دست نیاورده و در کمترین زمان ممکن تصمیم گیرند که از یکدیگر جدا شده و زندگی متفاوتی را شروع کنند.

مضرات طلاق توافقی

عدم برنامه ریزی برای بعد از طلاق توافقی:

در واقع زوجین از این موضوع بی اطلاع هستند که طلاق آن ها را وارد مرحله ای از زندگی می کند که برای آن ها ناشناخته است. ممکن است زوجین تصور کنند که بعد از طلاق وارد مرحله دوران مجردی خود پیش از ازدواج می شوند، اما این تصور کاملا غلط است. چرا که حوادث زندگی مشترک و زندگی در خانواده ای جدید موقعیتی را فراهم کرده است که دیگر تجربه کردن آن دوران دور از ذهن به نظر می رسد. لازم است با این واقعیت رو به رو شوید که زندگی پس از طلاق یک مرحله تازه از زندگی است.

در نظر داشته باشید که شرایط زندگی پس از طلاق با تغییراتی جدی رو به رو می شود و عدم برنامه ریزی های مدون برای این سبک از زندگی یکی از مضرات طلاق توافقی برای مرد به شمار می آید. برای مثال ممکن است زن در زندگی مشترک هیچ احساسی برای داشتن شغل نداشته باشد. حال اینکه پس از پایان یافتن زندگی مشترک ممکن است زن در شرایطی از لحاظ مالی قرار بگیرد که لازم باشد به سر کار رفته و شغل داشته باشد. این موضوع از مهم ترین مضرات طلاق توافقی برای زن است.

باید در نظر داشته باشیم که زوجین در جریان طلاق با مشکلات روحی و عاطفی بسیاری مواجه می شوند. این مشکلات روحی گاهی به حدی است که زندگی زن و مرد را با مشکلاتی جدی همراه می کند و ادامه زندگی را برای آن ها پس از طلاق توافقی سخت می نماید. در واقع سریع بودن و سهولت در انجام طلاق توافقی جلوی برنامه ریزی دقیق در خصوص آینده را از زوجین می گیرد و همین مسئله صدمات بسیاری را برای زوجین به همراه خواهد داشت.

راهکارهای قانونی برای کاهش مضرات طلاق توافقی

لازم به ذکر است که قانون جدید طلاق توافقی در سال جید با تغییراتی جدی رو به رو شده است و برخی از مواد قانونی آن با اصلاحیه هایی کامل رو به رو شده اند. این تغییرات سعی دارد مضرات طلاق توافقی را به حداقل برساند و از میزان تاثیرگذاری آن ها در زندگی زوجین بکاهد. قانون طلاق توافقی دچار اصلاحاتی جدی شده است.

یکی از تغییرات قانون طلاق توافقی در این است که دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضائیه در صورتی حاضر به ثبت دادخواست طلاق توافقی می شوند که زوجین در جلسات مشاوره شرکت کرده و حکم غربالگری را نیز به همراه خود داشته باشند. همین مسئله می تواند باعث تصمیمات درست از سوی زوجین شده و صدمات طلاق توافی را به حداقل برساند.

شرکت در جلسات مشاوره باعث می شود تا مشکلات زوجین با علم روانشناسی مورد بررسی قرار بگیرد و زن و مرد را در حل اختلافات پیش آمده کمک کند. در بسیاری از موارد ممکن است زوجین بر سر مسائل جزئی از زندگی خود به اختلاف رسیده باشند و تصمیم به طلاق بگیرند. در این جلسات سعی می شود تا حد امکان به زن و مرد کمک کنند تا با سازش به زندگی خود ادامه داده و از تصمیمات عجولانه بپرهیزند.

لازم به ذکر است که در قانون جدید مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش که از سوی دادگاه صادر می گردد به شش ماه تغییر کرده است. این مدت اعتبار تا پیش از این سه ماه بود که افزایش مدت زمان آن باعث کاهش بسیاری از معایب شده است. در واقع در این مدت زمان زن و مرد فرصت خواهند داشت تا اگر همچنان به یکدیگر علاقه دارند از تصمیم خود برگردند و از طلاق توافقی منصرف شوند. در واقع پس از دریافت گواهی عدم امکان سازش لازم است زوجین برای گرفتن طلاق به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده تا روند جدایی زوجین تکمیل گردد.

مضرات طلاق توافقی

لزوم مراجعه به وکیل برای طلاق توافقی

همان‌ طوری که وکیل در طلاق از طرف مرد و زن، قادر است شرایط مختلف را بسنجد و بر اساس آن تصمیم‌گیری کند، در طلاق توافقی نیز می‌تواند زوجین را از فواید و مضرات طلاق توافقی آگاه سازد. وکیل همچنین قادر است مرد و زن را در تهیه مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی راهنمایی کند. دقت داشته باشید که برای طلاق توافقی لازم است زوجین توافق نامه ای را تنظیم نموده و در اختیار دادگاه قرار دهند تا تکلیف حقوق و تعهداتی که در قبال یکدیگر دارند به طور کامل مشخص شود.

وکیل می تواند با استفاه از دانش حقوقی و تجربیاتی که در این زمینه دارد به زوجین کمک کند تا توافق نامه را به شیوه ای اصولی تنظیم نمایند. علاوه بر این، وکیل می تواند در تنظیم دادخواست طلاق توافقی، رسیدگی به پرونده، ارائه دفاعیات و جمع آوری مدارک و مستندات مربوط به دعاوی مطرح شده به موکل کمک کند. در نظر داشته باشید که وکیل از پیچ و خم های مسیر به طور کامل آگاهی دارد و می تواند در صورت لزوم راهکاری به زوجین ارائه دهد که از معایب مربوط به این نوع از طلاق بکاهد.

مضرات طلاق توافقی

کلام آخر

از اینکه تا پایان مقاله در کنار ما بودید از شما تشکر می کنیم. در این مقاله سعی کردیم مضرات طلاق توافقی را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهیم. اشاره داشتیم که طلاق توافقی گونه ای از طلاق مشروع و قانونی در کشور است که در خلال آن زن و مرد تصمیم می گیرند تا در خصوص حقوق و تعهدات قانونی خود به توافق برسند. ذکر نمودیم که تصمیم عجولانه در طلاق، بالا رفتن آمار طلاق، بی توجهی به آینده فرزندان و موارد دیگر جزو مهم ترین معایب این نوع از طلاق هستند. در پایان نیز راهکارهای قانونی برای کاهش این معایب را تشریح کردیم. اکنون از شما دعوت می کنیم که اگر تجربه ای در این خصوص دارید آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکلا به اشتراک بگذارید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 9 =

دکمه بازگشت به بالا