مسائل حقوقی

مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟ ✔️ شرایط مطالبه مهریه

بالا رفتن آمار طلاق و تعیین مهریه‌های نجومی به خصوص در سال‌های اخیر توانسته برای بسیاری از مردان و زنان چالش‌های بسیاری را ایجاد کند. مهریه جزو مهمترین حقوق مالی زن به شمار می‌رود که توافق بر سر آن از نظر قانون بر عهده زوجین می‌باشد. قانون همه ساله در خصوص مسائل مربوط به مهریه در حال تغییر است و گاهی شاهد اصلاحیه‌های دقیقی بر روی آن هستیم. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که قوانین جدید نوعی سقف را برای مهریه ایجاد کرده است و بیشتر از آن زن و مرد نمی‌توانند رقمی را برای مهریه خود تعیین نمایند. حال اینکه با مطالعه این مقاله متوجه خواهیم شد که چنین تصوری کاملاً غلط است. سعی خواهیم کرد به این سوال پاسخ دهیم که مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟ پس تا انتهای مطلب در کنار ما باشید.

مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟

اگر بخواهیم این موضوع را به طور کامل توضیح دهیم که مهریه تا چند سکه قابل اجراست لازم است به این نکته اشاره کنیم که در قانون جدید اشاره شده است که مرد ملزم است تا ۱۱۰ سکه از مهریه زن را به او پرداخت نماید و همین موضوع باعث شده تا برخی از افراد به اشتباه تصور کنند که در قانون سقفی برای مهریه تعیین شده است. حال آنکه تعیین مهریه بر اساس قوانین جدید نیز هیچ سقفی ندارد.

در واقع زن و مرد می‌توانند در هنگام ازدواج هر مقدار از مهریه‌ای که بر روی آن توافق کردند را به ثبت برسانند و از این بابت محدودیتی وجود ندارد. به طور خلاصه می‌توان گفت که زن می‌تواند هر مقدار از مهریه‌ای که برای او تعیین شده است را به اجرا بگذارد اما در قانون جدید مقدر شده است که اگر مرد تا سقف ۱۱۰ سکه از مهریه زن را پرداخت نکند، زن می‌تواند حکم جلب و زندان او را دریافت کند.

اما روال کار به این صورت است که اگر مرد تا ۱۱۰ سکه از مهریه زن را پرداخت کند زن برای مازاد مهریه نمی‌تواند حکم جلب مرد را بگیرد. از سوی دیگر لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که تمامی افراد ملزم هستند که تا ۱۱۰ سکه از مهریه تعیین شده برای همسرشان را پرداخت کنند و اگر مشخص شود که مهریه بیش از این مقدار است، می‌بایست در ابتدا زن اثبات کند که مرد توانایی مالی پرداخت مازاد مهریه را دارد. 

بنابراین در شرح این موضوع که مهریه تا چند سکه قابل اجراست باید بگوییم که اگر مرد ۱۱۰ سکه از مهریه همسرش را پرداخت کرده باشد می‌تواند برای دادگاه به اثبات برساند که دیگر توانایی مالی پرداخت بیش از این مقدار را ندارد. زن در چنین شرایطی تنها در صورتی می‌تواند به مازاد مهریه خود دست پیدا کند که اثبات نماید مرد استطاعت مالی برای پرداخت مابقی مهریه را نیز دارد.

برای مثال فرض کنید که زنی دارای مهریه ۵۰۰ سکه می‌باشد. حال او برای به اجرا گذاشتن مهریه اقدامات قانونی را به انجام می‌رساند و مهریه خود را به صورت قانونی از مرد مطالبه می‌کند. در چنین شرایطی است که مرد ملزم می‌شود تا ۱۱۰ سکه از مهریه زن را به او پرداخت نماید. اگر مرد ۴۱۰ سکه از مهریه زن را پرداخت نکرده باشد زوجه می‌تواند برای گرفتن حکم جلب او اقدام کند.

حال اگر مرد موفق شود ۱۱۰ سکه از مهریه زن را پرداخت کند، زوجه برای دریافت مابقی مهریه خود لازم است توانایی مالی و استطاعت مرد را برای قاضی پرونده به اثبات برساند. همچنین لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که اگر مرد ۱۱۰ سکه از مهریه زن را پرداخت کرده باشد زن دیگر نمی‌تواند حکم جلب مرد را گرفته و او را به زندان بیندازد. 

مهریه تا چند سکه قابل اجراست

آیا سقف مهریه ۱۱۰ سکه است؟

بسیاری از افراد که قصد تعیین مهریه یا مطالبه آن را دارند با این سوال مواجه می‌شوند که مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟ باید اشاره داشته باشیم که در سال‌های اخیر بارها و بارها قانون مهریه دچار تغییرات جدی شده است و هر بار اصلاحیه‌هایی در خصوص آن به اجرا درآمده است که همین موضوع باعث شده تا افراد با سوالات بسیار زیادی در این خصوص روبرو باشند.

در واقع افراد به دنبال این هستند که بدانند قانون برای مهریه سقفی را تعیین کرده است یا خیر. عده‌ای گمان می‌کنند که مهریه تنها تا ۱۱۰ سکه و رقم معادل آن قابل اجرایی کردن می‌شود و زن تنها می‌تواند همین مقدار از مهریه خود را مطالبه کند که باید در پاسخ بگوییم که چنین تصوری کاملاً غلط است.

در قانون حمایت از خانواده با این ماده قانونی روبرو می‌شویم که اگر مهریه زن بیش از ۱۱۰ سکه باشد پرداخت کردن آن از سوی مرد مشروط به استطاعت مالی و توانمندی او می‌باشد. باید اشاره داشته باشیم که قاضی پرونده موظف است در چنین پرونده‌هایی پس از مهریه ۱۱۰ سکه استطاعت مالی مرد را در نظر بگیرد.

بنابراین می‌توانیم بگوییم که اگر مهریه قانونی زن تا ۱۱۰ سکه باشد مرد موظف است که آن را در اختیار زن قرار داده و آن را پرداخت نماید. همچنین در شرایطی شاهد این هستیم که مهریه بیش از ۱۱۰ سکه است و اینجاست که این سوال پیش می‌آید که مهریه تا چند سکه قابل اجراست؟ باید اشاره داشته باشیم که بیش از ۱۱۰ سکه بودن مهریه و مطالبه آن از سوی زن به استطاعت مالی مرد نیز بستگی خواهد داشت.

در صورتی که مرد ۱۱۰ سکه از مهریه زن را در اختیار او قرار داد دادگاه در خصوص مازاد مهریه تصمیم گیری می‌کند که آیا مرد از نظر مالی امکانی برای پرداخت مهریه بالاتر از ۱۱۰ سکه را خواهد داشت یا خیر؛ بنابراین می‌توانیم به صورت کاملاً خلاصه بگوییم که سقف مهریه به ۱۱۰ سکه محدود نشده است و زن می‌تواند حتی مهریه بیشتر از ۱۱۰ سکه را نیز از مرد دریافت نماید.

شرایط مطالبه مهریه

حالا که در این خصوص توضیح دادیم که مهریه تا چند سکه قابل اجراست لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که همواره برای مطالبه مهریه از طریق محاکم قضایی و اداره ثبت نیاز به مدارک و مستنداتی دارید که از جمله مهم‌ترین این مدارک می‌توانیم به سند ازدواج و اوراق هویتی شما اشاره داشته باشیم.

هیچگونه ابهامی نباید در خصوص مبلغ و نوع مهریه وجود داشته باشد برای همین کار مهریه باید به طور شفاف و دقیق توصیف شود تا زن از حقوق مالی خود بهره‌مند گردد. در واقع زن با مطالبه مهریه درصدد این موضوع برمی‌آید که مرد حقوق مالی او را پرداخت نکرده است برای اثبات عدم پرداخت مهریه از سوی مرد لازم است همواره مدارک و مستنداتی به ادارات قضایی مورد نظر تقدیم گردد.

همچنین در قانون جدید ذکر شده است که زن در دعاوی مطالبه مهریه باید علت اجرا گذاشتن مهریه را به طور کامل شرح دهد. در صورتی که زن به فرایند مطالبه مهریه اعتراض داشته باشد باید تمامی این فرایندها به صورت جداگانه پیگیری شده و به آنها ترتیب اثر داده شود. در صورتی که مرد توانایی مالی لازم برای پرداخت مهریه را در اختیار نداشته باشد لازم است با ارائه مدارک و مستندات این موضوع را به اثبات برساند.

برای این کار مرد می‌تواند دادخواست اعسار را تنظیم نموده و در اختیار مقامات مسئول قرار دهد تا عدم توانایی مالی او برای دادگاه به اثبات برسد. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چند بار میتوانم درخواست اعسار از مهریه به دادگاه بدهم؟ در برخی از پرونده‌ها شاهد این هستیم که شروط و تعهدات خاصی از سوی زوج برای پرداخت مهریه تعیین شده است که باید به این شروط ترتیب اثر داده شده و در پرداخت مهریه آنها را رعایت کند.

در توضیح اینکه مهریه تا چند سکه قابل اجراست می‌توان چنین گفت که مرد اگر به حکم صادر شده از سوی دادگاه اعتراض داشته باشد می‌تواند آن را در قالب دادخواست تجدید نظرخواهی ارائه کند. در این صورت است که دادگاه تجدید نظر صلاحیت لازم برای رسیدگی به اعتراض مرد را پیدا خواهد کرد و در نهایت حکم جدیدی را در این خصوص صادر می‌نماید.

مهریه تا چند سکه قابل اجراست

ضمانت اجرایی عدم پرداخت اقساط مهریه از سوی مرد

علاوه بر اینکه مهریه تا چند سکه قابل اجراست و چگونه آن را باید از مرد مطالبه کرد لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که زن می‌تواند ضمانت اجرای عدم پرداخت اقساط مهریه را نیز از دادگاه داشته باشد.

در واقع مرد در صورتی که درخواست اعسار نموده و با درخواست اعسار او از سوی قاضی پرونده موافقت شود متعهد می‌گردد که مهریه زن را به صورت اقساطی در اختیار او قرار دهد. مرد ملزم است که به کلیه تعهدات خود به طور کامل عمل نماید و از آنها تخطی نکند. حال می‌توان گفت که ضمانت اجرایی عدم پرداخت قسطی مهریه به این معنا است که زن از دادگاه درخواست می‌کند تا ضامنی برای پرداخت صحیح مهریه از سوی مرد باشد.

در واقع ضمانت اجرایی در جهت دسترسی زن به حقوق مالیاش قابل پیگیری است. این موضوع برای زن از اهمیت بالایی برخوردار است که بتواند دردعاوی مطالبه مهریه به تمامی حق و حقوق خود دسترسی پیدا کرده و هیچگونه خسارتی از این بابت به او وارد نشود.

توافقنامه مهریه را می‌توان یکی از روش‌های قانونی برای مطالبه مهریه و دریافت آن به شمار آورد. در توافقنامه مهریه شرایط مختلفی برای پرداخت حقوق مالی زن تعیین شده است که مرد باید از نظر قانونی به تمامی آنها متعهد بوده و مسئولیت‌های خود را به بهترین شکل ممکن به انجام برساند. 

در صورتی که مرد به هر دلیلی از انجام تعهدات خود کوتاهی کند زن با در نظر گرفتن این موضوع که مهریه تا چند سکه قابل اجراست می‌تواند با مراجعه به متن توافقنامه مهریه برای مطالبه مجدد حقوق مالی خود اقدام نماید. در واقع ضمانت اجرای عدم پرداخت اقساط مهریه باعث می‌شود تا زن به صورت عادلانه به حقوق مالی خود دست پیدا کرده و مرد نیز نتواند از پرداخت تعهدات خود کوتاهی نماید.

تکلیف اقساط مهریه بعد از صدور حکم چه خواهد شد؟

در توضیح این سوال قانونی که مهریه تا چند سکه قابل اجراست باید بگوییم که اگر مرد به هر دلیل توانایی مالی لازم برای پرداخت مهریه زن را نداشته باشد می‌تواند به دادگاه درخواست اعسار داده و پس از موافقت با آن مهریه زن را به صورت قسطی پرداخت نماید.

مرد به مدت ۳۰ روز پس از صدور حکم دادگاه فرصت دارد تا مهریه زن را به صورت قسطی در اختیار او قرار دهد لازم به ذکر است که مبلغ قابل پرداخت در هر قسط و همچنین تعداد قسط‌هایی که مرد ملزم به پرداخت آنها است از سوی قاضی پرونده تعیین خواهد شد. برای تعیین مبلغ هر قسط و تعداد اقساط قاضی پرونده توانایی مالی مرد را در نظر گرفته و بر اساس آن حکم صادر می‌کند.

دقت داشته باشید که مهریه زمانی قسط بندی می‌شود که مرد بتواند با ارائه مدارک و مستنداتی عدم توانمندی مالی و استطاعت خود را برای قاضی پرونده به اثبات برساند. از جمله مهم‌ترین مدارکی که می‌تواند مرد در چنین شرایطی به دادگاه ارائه دهد استشهادیه محلی می‌باشد. از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که در حکم دادگاه تاریخ سررسید هر قسط مشخص خواهد شد.

مرد باید به تعهدات خود در جهت پرداخت اقساطی مهریه پایبند باشد چنانچه اگر مرد از انجام تعهدات خود امتناع کند و اقساط را در زمان مقرر پرداخت ننماید زن می‌تواند حکم جلب او را دریافت کند و مرد را به زندان بیندازد. البته لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که تقسیط مهریه بر اساس قانون تنها یک بار امکان‌پذیر خواهد بود و اگر مرد از انجام تعهدات خود امتناع کند دیگر امکانی برای قسط‌بندی مهریه وجود نخواهد داشت.

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

یکی دیگر از طرح‌هایی که به تازگی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد قانون جدید مهریه ۱۴ سکه می‌باشد. باید این نکته را در نظر بگیرید که همه ساله قانون با تغییرات جدی روبرو شده و اصلاحیه‌های متنوعی در خصوص آن صورت می‌پذیرد.

قانون فوق در تلاش بود تا نوعی سقف را برای مهریه در نظر بگیرد. بر اساس این قانون مرد تنها می‌توانست تا سقف ۱۴ سکه برای مهریه زن در نظر بگیرد. در صورتی که توافقات صورت گرفته بین زن و مرد مهریه بیشتر از ۱۴ عدد سکه بود لازم می‌شد که مرد ابتدا مالیات آن را پرداخت کند. در واقع این قانون برای مهریه بالاتر از ۱۴ سکه نوعی مالیات را در نظر گرفته بود.

هدف اصلی از ارائه چنین طرحی به مجلس شورای اسلامی این است تا از تعیین مهریه‌های هنگفت توسط زن و مرد تا میزان زیادی در سطح جامعه جلوگیری شود. در واقع تعیین مالیات برای مهریه نوعی عامل بازدارنده به شمار می‌رفت تا افراد از تعیین مهریه‌های هنگفت خودداری کرده و روی مهریه ۱۴ سکه به توافق برسند.

لازم به ذکر است که قانون فوق ابتدا از سوی نمایندگان در قالب طرح ارائه شد اما پس از بررسی‌های بیشتر به تصویب نرسید؛ بنابراین می‌توان گفت که چنین قانونی در کشور به تصویب نرسیده است و هنوز هم هیچ سقفی برای مهریه تعیین نشده است. در واقع در خصوص اینکه مهریه تا چند سکه قابل اجراست باید بگوییم که هیچگونه سقفی برای مهریه وجود ندارد و زن و مرد می‌توانند بر روی هر مقدار مهریه‌ای که خواستند به توافق برسند.

قانون جدید مهریه چند سکه است؟

در پاسخ به این پرسش که قانون جدید مهریه چند سکه است باید بگوییم که هنوز سقف مشخصی برای مهریه تعیین نشده است و زن و مرد می‌توانند به صورت کاملاً قانونی هر میزان از مهریه که مورد توافقشان بود را به ثبت برساند؛ اما قانون در خصوص شیوه مطالبه مهریه و به اجرا گذاشتن مهریه دچار تغییرات جدی شده است.

اگر مهریه زن بیش از ۱۱۰ سکه باشد، مرد ملزم است ابتدا ۱۱۰ سکه از آن را به طور کامل به زن پرداخت نماید و پرداخت مابقی آن به استطاعت مالی مرد بستگی خواهد داشت. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر مرد تا ۱۱۰ سکه از مهریه زن را پرداخت نکرده باشد زن می‌تواند با مراجعه به محاکم قضایی حکم جلب مرد را دریافت کند.

اما در خصوص اینکه مهریه تا چند سکه قابل اجراست باید بگوییم که اگر مرد ۱۱۰ سکه از مهریه زن را به او پرداخت کرده باشد زن در خصوص مابقی مهریه خود نمی‌تواند به هیچ عنوان حکم جلب مرد را دریافت کند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که به تازگی طرحی وارد مجلس شورای اسلامی شد که سقف مهریه را ۱۴ سکه معرفی می‌کرد. بر اساس این طرح اگر زن و مرد بر روی مبلغی بیش از ۱۴ سکه به عنوان مهریه توافق می‌کردند لازم بود هزینه‌ای را بابت ثبت و مالیات پرداخت نمایند.

البته باید اشاره داشته باشیم که قانون مهریه ۱۴ سکه به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسید و اکنون قانونی با این عنوان نداریم. می‌توان چنین گفت که همچنان سقفی برای مهریه تعیین نشده است.

مهریه تا چند سکه قابل اجراست

حداقل مهریه در ازدواج دائم چقدر است؟

باید اشاره داشته باشیم که در قانون مقدر شده است که مرد و زن باید به صورت توافقی میزان مهریه خود را مشخص کنند. از سوی دیگر اینکه مهریه از نوع عندالمطالبه یا عندالاستطاعه باشد نیز بر عهده خود زوجین است و به توافق آنها بستگی خواهد داشت.

بنابراین می‌توان گفت حداقل مهریه در ازدواج دائم بلامانع است و زن و مرد می‌توانند هر مقدار از مهریه را که خواستند به عنوان حقوق مالی زن در نظر بگیرند. برای مثال ممکن است توافقات صورت گرفته بین زن و مرد به گونه‌ای باشد که مهریه در نظر گرفته برای زن حدود ۱۰۰۰ تومان باشد در نظر گرفته شود. 

از سوی دیگر می‌توانیم بگوییم صحبت کردن حداکثر مقدار مهریه زن نیز جمله ای بی‌معنا است چرا که دو طرف می‌توانند بر روی هر رقمی که خواستند به توافقات کامل دست پیدا کنند. مجدداً لازم است به این نکته اشاره کنیم که همه چیز به توافقات صورت گرفته بین زن و مرد بستگی خواهد داشت.

قانون پرداخت تعداد سکه مهریه چیست؟

نکته‌ای که لازم است در خصوص قانون پرداخت تعداد سکه مهریه بیان نماییم این است که بر اساس قوانین جدید مرد ملزم است تا ۱۱۰ سکه از مهریه زن را بدون قید و شرط در اختیار او قرار داده و به او پرداخت نماید.

اما در خصوص اینکه مهریه تا چند سکه قابل اجراست باید به این نکته اشاره داشته باشیم که اگر مبلغ تعیین شده به عنوان مهریه زن بیش از ۱۱۰ سکه یا رقم معادل با آن باشد زن برای دریافت حق و حقوقش باید اثبات کند که مرد دارای توانایی مالی است و می‌تواند رقم بیشتری را نیز به عنوان مهریه پرداخت نماید.

از سوی دیگر ذکر این نکته ضروری است که زن در صورتی که مرد ۱۱۰ سکه از مهریه او را پرداخت نکرده باشد می‌تواند برای او با مراجعه به محاکم قضایی حکم جلب دریافت کند؛ اما اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد و مرد ۱۱۰ سکه از آن را پرداخت کرده باشد زن برای دریافت مابقی مهریه خود نمی‌تواند مرد را به زندان بیندازد.

لزوم مراجعه به وکیل برایدریافت مهریه

مطالبه مهریه در اداره ثبت و دادگاه خانواده همواره با روال قانونی خاصی دنبال می شود. وکیل درک بالاتری در این موضوع دارد و می تواند شما را چند قدمی به سمت تحقق اهدافتان نزدیک تر کند. بنابراین از شما می خواهیم که حتما در این راه از یک وکیل مجرب و متخصص کمک دریافت کنید. این وکیل باید دارای سابقه فعالیت در زمینه دعاوی طلاق و مهریه باشد.

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز با مجله حقوقی برترین وکلا نهایت تشکر و قدردانی را می‌کنیم و امیدواریم که با استفاده از مطالب ذکر شده در متن بالا بتوانید گره‌های موجود در مسائل حقوقی خود را بازگشایی نمایید. در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که مهریه تا چند سکه قابل اجراست و برای آن نکات مهمی را نیز ذکر نمودیم. از سوی دیگر قانون مهریه ۱۱۰ سکه و قانون مهریه ۱۴ سکه را به طور دقیق شرح دادیم تا ابعاد مختلف پاسخ دادن به سوال بالا مشخص شود. حالا از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره متن بالا دارید آن را با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پنج =

دکمه بازگشت به بالا