مسائل حقوقی

شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی✔️+【شرایط و مراحل】

بسیاری از زوجین تمایل دارند تا پس از ازدواج صاحب فرزند شده و از باقی زندگی خود در کنار خانواده لذت ببرند؛ اما برخی از زوجین نابارور هستند یا به دلایل دیگر نمی توانند باردار شوند. در این صورت است که دیگر نمی توانند خانواده خود را با یک فرزند تصور کنند. در این صورت است که برخی از زوجین تصمیم می گیرند که کودکی را از بهزیستی تحویل گرفته و به فرزند خواندگی قبول کنند. حتی در برخی موارد ممکن است زن و شوهری دارای فرزند باشند ولی همچنان تمایل به سرپرستی کودکان بدون والدین داشته باشند. در این مقاله سعی داریم نکات مهمی را در خصوص شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی به شما ارائه کنیم. پس با ما همراه باشید.

از نظر قانونی چه کسانی می توانند درخواست فرزند خواندگی داشته باشند؟

در تعریف شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی در سال1403 لازم است به این مسئله اشاره کنیم که سازمان بهزیستی به عنوان متولی این امر در کشور شناخته می شود. بر اساس تعریفی که این سازمان ارائه داده است می توانیم بگوییم که در واقع فرزند خواندگی به معنای اعطای سرپرستی آن دسته از کودکان بی سرپرست و یتیم به افراد دارای شرایط های قانونی لازم است.

اما سوال مهمی که برای زوجین به وجود می آید این است که چه کسانی می توانند درخواست فرزند خواندگی بدهند؟ بر اساس آن چیزی که از ماده 5 از قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بی سرپرست چنین مستند می گردد که افراد زیر می توانند برای دریافت فرزند خواندگی کودکان و نوجوانان بی سرپرست اقدام کنند:

 • زن و شوهری می توانند برای دریافت سرپرستی کودکان بی سرپرست از اداره بهزیستی اقدام کنند که مدت پنج سال از ازدواج قانونی آن ها گذشته باشد.
 • لازم است حداقل یکی از زوجین بیش از 30 سال سن داشته باشد. برای مثال اگر هر دو نفر زیر سن سالگی باشند، به آن ها فرزندی اعطا نخواهد شد. چرا که این مسئله خلاف قانون است.
 • زن و شوهری که دارای فرزند هستند به شرطی که یکی از آن ها سنی بالاتر از 30 سال داشته باشند می توانند برای دریافت فرزند خواندگی اقدام کنند. این مسئله یکی از مهم ترین شرایط فرزند خواندگی برای زوجین دارای فرزند است.
 • دختران و زنانی که بدون شوهر هستند و سن آن ها بیشتر از 30 سال است می توانند با در نظر گرفتن شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی برای سرپرستی کودکان اقدام نمایند.
 • به زنان و دختران بالای سی سال تنها سرپرستی کودکان اناث (مونث) اعطا خواهد شد و اینگونه افراد نمی توانند برای گرفتن فرزند پسر اقدام کنند.
 • در بالا اشاره داشتیم که برای گرفتن کودکان بی سرپرست توسط زوجین لازم است حداقل پنج سال از ازدواج آن ها گذشته باشد؛ اما در صورتی که ناباروری زن و مرد در پزشکی قانونی به اثبات برسد، شرط پنج سال دیگر وجود نخواهد داشت.
شرایط فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403

اولویت اعطای فرزند خواندگی به متقاضیان

در بالا مواد قانونی مندرج در قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون باید اشاره کنیم که در قانون شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403 بر یکدیگر اولویت دارند؛ یعنی می توانیم چنین بگوییم که دریافت فرزند توسط زوجین بدون فرزند بر زوجین دارای فرزند و دختران بدون همسر اولویت دارند.

اگر شرایط دو متقاضی کاملا با یکدیگر مساوی باشد، زوجینی که کمتر از 50 سال دارند بر زن و شوهری که سن آن ها بالاتر از 50 سال است، اولویت دارند. زن و شوهر برای دریافت سرپرستی فرزند خواندگی بهزیستی به طور همزمان درخواست بدهند. چرا که باید از نظر قانونی هر دو طرف به دریافت کودک بی سرپرست رضایت داشته باشند.

چه کودکانی می توانند به فرزند خواندگی قبول شوند؟

حالا که درباره شرایط قانونی برای دریافت فرزند از بهزیستی توضیح دادیم لازم است به این سوال نیز پاسخ بدهیم که چه کودکانی را می توان به سرپرستی قبول کرد؟ بر طبق ماده 7 از قانون حمایت از کودکان بد سرپرست و بی سرپرست، سپردن سرپرستی کودک به افراد در صورتی مجاز است که دارای شرایط زیر باشد:

 • کودکانی را می توان به عنوان فرزند خوانده به دیگران سپرد که به هیچ عنوان امکان شناخت پدر، مادر و اجداد پدری آن ها وجود نداشته باشد. در واقع اگر کودک دارای اقوام نزدیک باشد، دیگر امکان واگذاری سرپرستی او وجود نخواهد داشت.
 • از سوی دیگر اگر پدر، مادر یا اجداد پدری کودک یا وصی قانونی وی در قید حیات نباشد می توان به صورت قانونی فرزند خواندگی کودک را به دیگران واگذار کرد.
 • اگر کودکی به بهزیستی سپرده شده باشد و تا مدت دو سال بعد از تحویل آن هیچ کس از اقوام درجه یک او برای دریافت سرپرستی به اداره بهزیستی مراجعه نکرده باشند، می توان برای اعطای فرزند خواندگی این افراد اقدامات لازم را به انجام رساند.
 • اگر پدر، مادر، اجداد پدری و ولی قهری انتخاب شده از سوی پدر صلاحیت لازم برای سرپرستی کودک را در اختیار نداشته و فاقد شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403 باشند، می توان سرپرستی کودک را به دیگران سپرد.
 • دادگاه موظف است صلاحیت والدین کودک در این صورت را مورد بررسی قرار دهد. در صورتی که صلاحیت این افراد محرز نشود می توان برای واگذاری سرپرستی آن ها اقدام کرد.

به طور کلی اگر پدر، مادر و یا پدر بزرگ کودکی شناخته شده نیست و یا اینکه عمر او به پایان رسیده است، همچنین کودکانی که بیش از دو سال از تحویل آن ها به بهزیستی گذشته باشد و کسی برای دریافت سرپرستی آن ها اقدام نکرده باشد، می تواند به دیگران برای رشد و پرورش واگذار شوند.

شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403!

بسیاری از افراد به دلایل مختلف مایل هستند تا کودکانی را از بهزیستی به فرزند خواندگی گرفته و تربیت آن ها و مسئولیت پرورش و تامین نیازهای اولیه زندگی آن ها را به عهده بگیرند؛ اما باید دقت داشته باشیم که بر اساس قانون مصوب در این حوزه، لازم است این افراد دارای شرایطی خاص باشند. چرا که در غیر این صورت به آن ها اجازه سرپرستی کودکان داده نخواهد شد.

 • فردی که برای دریافت سرپرستی کودک اقدام می کند لازم است از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل باشد. در واقع باید سلامت روحی و جسمی فرد در نهادهای مربوطه به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.
 • مسئله دیگر این است که یکی دیگر از شرایط گرفتن بچه از پرورشگاه برای افرادی که بچه دارند این است که زوجین دارای تمکن مالی و استطاعت در این زمینه باشند. این موضوع از آن جهت دارای اهمیت است که کودک نباید در تامین نیازهای اولیه زندگی خود با مشکلات جدی رو به رو باشد.
شرایطی که برای دریافت فرزند خواندگی الزامی است!

شرایطی که برای دریافت فرزند خواندگی الزامی است!

در قانون شرایط مشخصی برای دریافت فرزند خواندگی و سرپرستی کودکان از بهزیستی بیان شده است که در ادامه سعی داریم برخی از مهم ترین آن ها را به طور خلاصه شرح دهیم:

 فرزند خواندگی تنها شامل حال افرادی می شود که تابعیت ایرانی داشته باشند. اگر زوجین در ایران حضور داشته باشند می توانند از طریق بهزیستی برای دریافت سرپرستی کودکان عمل کنند ولی اگر آن ها مقیم خارج از کشور هستند، می توانند درخواست خود را از طریق سفارت ایران در کشور مذکور به ثبت برسانند.

 • زن و مرد متقاضی دریافت کودک بی سرپرست لازم است به معتقد به یکی از ادیان الهی باشند. ادیان مورد قبول در قانون اساسی به طور کامل ذکر شده و بر اساس قوانین ایران به رسمیت شناخته شده اند.
 • از شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی که باید به آن اشاره کنیم این است که زن و مرد نباید به بیماری های واگیردار و بیماری های صعب العلاج مبتلا باشند. چرا که در غیر این صورت به آن ها اجازه سرپرستی فرزند داده نخواهد شد.
 • توانایی لازم برای تربیت و نگهداری از کودکان یکی دیگر از شرایط مهمی است که در قانون به آن اشاره شده است.
 • فرد متقاضی به هیچ عنوان نباید سابقه کیفری داشته باشد.
 • زوجین لازم است تمکن مالی قابل قبول داشته باشند تا بتوانند از پس هزینه های جاری زندگی فرزند برآیند.
 • از قانون حمایت از کودکان بی سرپرست ذکر شده است که ترک محرمات و انجام واجبات از جمله مهم ترین شرایط اخذ سرپرستی کودکان هستند.
 • متقاضیان لازم است صلاحیت اخلاقی لازم را در اختیار داشته باشند. به هر حال اگر برای مراجع مذکور مشخص شود که زن و مرد صلاحیت اخلاقی لازم را در اختیار ندارند، از تحویل فرزند به آن ها خودداری خواهد شد.
 • عدم اعتیاد به مشروبات الکلی و مواد مخدر نیز جزو شروط اصلی دریافت کودک از بهزیستی است.
 • محجور نبودن نیز به عنوان یکی از شرایط قانونی اصلی برای فرزند خواندگی به شمار می رود.
 • یکی از زوجین متقاضی دریافت فرزند خوانده لازم است حتما حداقل 30 سال سن داشته باشد.
 • یکی دیگر از مسائل مهمی که لازم است در اینجا به آن اشاره کنیم این است که اگر فردی خودش فرزندی را پیدا کرده و تحویل بهزیستی بدهد، این شخص برای دریافت سرپرستی کودک به دیگران اولویت خواهد داشت.
 • همچنین درباره شرایط فرزند خواندگی دختر از بهزیستی لازم است به این نکته اشاره کنیم که زنان و دختران متقاضی تنها می توانند کودک دختر را از بهزیستی به فرزندی بگیرد.
شرایط فرزند خواندگی دختر از بهزیستی چگونه است؟

شرایط فرزند خواندگی دختر از بهزیستی چگونه است؟

در قانون حمایت از کودکان بد سرپرست و بی سرپرست به طور کامل در خصوص شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی به طور کامل توضیح ارائه شده است. باید توجه کنیم که بر طبق قانون مصوب در کشور تنها دسته ای خاص از متقاضیان می توانند برای دریافت کودک و نوجوان بی سرپرست اقدام نمایند.

این افراد شامل زوجینی می شود که پنج سال از ازدواج آن ها می گذرد و در این مدت دارای فرزند نشده اند. در این مرحله لازم است توان باروری این زوجین در پزشکی قانونی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر مشخص شود که زوجین نابارور هستند به آن ها فرزند داده خواهد شد.

در این شرایط لازم است حداقل یکی از زوجین سنی بالاتر از سی سال داشته باشند. در این صورت آن ها می توانند بسته به تمایل خود فرزند دختر یا پسر از بهزیستی دریافت کرده و سرپرستی او را بپذیرند. آگاهی از قوانین مربوطه می تواند افراد را برای رسیدن به اهدافشان یاری کند.

اما اگر مشخص شود که زوجی نابارور هستند در حالی که هنوز پنج سال از ازدواج آن ها نگذشته است، می توانند به پزشکی قانونی مراجعه کنند و اگر نابارور بودن آن ها در این مرکز به اثبات برسد، دیگر نیاز به گذراندن پنج سال از ازدواج نیست و به آن ها فرزند دختر تعلق خواهد گرفت.

همچنین اگر دختر و زن بالای سی سال سن داشته باشد و ازدواج نکرده باشد و یا اینکه مطلقه باشد می تواند از بهزیستی تنها فرزند دختر دریافت نماید. به هر حال لازم است سلامتجسمانی و روحی تمامی متقاضیان بررسی شده و همچنین تمکن مالی این افراد مورد ارزیابی قرار بگیرد. این مسئله را در نظر بگیرید که اگر استطاعت مالی فرد متقاضی به اثبات نرسد او در دریافت فرزند خواندگی دچار مشکل خواهد شد.

شرایط قانونی فرزند خواندگی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

شرایط قانونی فرزند خواندگی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور

اشاره داشتیم که در اختیار داشتن تابعیت ایرانی یکی از شرایط قانونی برای گرفتن فرزند از بهزیستی است؛ بنابراین ممکن است تابعیت فردی ایرانی بوده و در خارج از کشور زندگی کند. در این صورت سوال این است که آیا چنین افرادی نیز می توانند کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنند؟ جواب این سوال مثبت است؛ اما پرسش دیگر این است که در چه شرایطی؟

سامانه ملی سرپرستی کودکان در خارج از ایران از راه دفاتر کنسولی، سفارتخانه‌ها و دفتر حافظ منافع اقدامات لازم را به انجام می رسانند. سازمان بهزیستی در تلاش است تا از میان متقاضیان مناسب ترین والدین را جهت سرپرستی کودکان مورد انتخاب قرار دهد.

مسئله این است که آینده کودک بی سرپرست برای سازمان بهزیستی از اهمیت باالیی برخوردار است و سازمان تمایل ندارد تا کودک با والدینی نامناسب و فاقد شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی همراه شود. این انتخاب بر اساس شاخصه های متنوعی نظیر سن و سال، شغل، تحصیلات، وضعیت مالی و… صورت می پذیرد. باید اولیت های بهزیستی در این زمینه رعایت شود.

اما ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که درخواست متقاضی ممکن است پاسخ مثبتی دریافت نکند و از سوی بهزیستی به طور کامل رد شود، علتش این است که همواره تعداد متقاضیان بیشتر از تعداد کودکان بی سرپرستی است که بهزیستی قصد واگذاری آن ها را دارد. همچنین، اشاره به این نکته ضروری است که تعدادی از کودکان به علت نیاز به نگهاری ویژه تحت مراقبت سازمان بهزیستی قرار دارند و نمی‌توانند به عنوان فرزند خوانده واگذار شوند.

در تعدادی از کشورهای جهان، تنها مجوز ورود کودکانی را صادر می کنند که پدر یا مادر آنها فوت یا رها شده باشد. در نتیجه، بعضی از کودکان دارای اختلالات جسمی، عاطفی یا رفتاری هستند که نیازمند نگهداری خاص و ویژه هستند. از این رو، درخواست شما ممکن است به دلایل مختلفی رد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لازم است مشاوره حقوقی دریافت کنید.

این مسئله را مورد توجه قرار دهید که برخی از کودکان دارای والدین نامشخص هستند یا اینکه در گوشه ای از شهر رها شده اند؛ اما برخی دیگر از کودکان و نوزادان حاضر در بهزیستی دارای مشکلات جدی از نظر عاطی و جسمی هستند و همین مسئله باعث شده است که خود کارشناسان بهزیستی به طور مداوم از آن ها مراقبت نمایند. پس امکان واگذاری آن ه وجود ندارد.

در شرایطی که تعداد درخواست دهندگان بیشتر از تعداد کودکان بی سرپرست می باشد، اولویت به متقاضیانی که کمتر از 50 سال سن دارند، تعلق می‌گیرد. این مسئله جزو شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403 است. پروسه سرپرستی کودک طولانی و زمان‌بر می باشد و نیازمند هماهنگی ‌های میان اداره ای و میان سازمانی است. لازم است شما در کلیه مراحل با صبر و حوصله فرآیند را دنبال کنید.

شرایط فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403

آیا فرزند خوانده از سرپرست خود ارث می برد؟

ممکن است کودکی را به فرزند خواندگی قبول کرده باشید و تمامی شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403 را نیز داشته باشید. در این صورت است که اغلب برای شما این سوال پیش می آید که آیا فرزند خوانده بر اساس قانون جدید فرزند خواندگی از سرپرست خود ارث می برد یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال به فقه شرع مقدس اسلام مراجعه نماییم. چرا که بسیاری از قوانین مربوط به ارث و سایر دعاوی خانواده از شرع اسلام استخراج شده اند. در قانون مدنی اشاره شده است که فردی به عنوان متقاضی، سرپرستی کودکی را پذیرفته و او را به فرزند خواندگی قبول کند باید بداند که فرزند خوانده از او ارث نمی برد. هر چند روش های دیگری برای اعطای اموال به او وجود دارد.

همان طور که اشاره کردیم بر اساس قانون مدنی فرزند خوانده‌ ها از سرپرستان خود به هیچ عنوان ارث نخواهند برد؛ اما در شرایطی ممکن است سرپرست بخواهد که از فوت وی اموالی به پسرخوانده یا دخترخوانده او تعلق بگیرد. در شرایطی که سرپرست تمایل داشته باشد کودک از وی ارث دریافت کند، می بایست به دستور دادگاه بخشی از اموال یا حقوق خود را به نفع کودکان تحت سرپرستی خود تملیک یا تعهد به تملیک نمایند.

 به همین منظور با نظر دادگاه باید بخشی از اموال یا حقوق خود را به نفع کودک یا نوجوان تحت سرپرستی خود تملیک یا تعهد به تملیک نمایید. البته لازم است به این مسئله اشاره کنیم که بر اساس شرایط قانونی فرزند خواندگی بهزیستی لازم است فرد به این مسئله رضایت کامل داشته باشد و تمامی مراحل قانونی مربوط به آن را نیز پشت سر بگذارد.

همچنین سرپرستانی که کودکی را به فرزند خواندگی قبول کرده اند باید با نظر بهزیستی خود را نزد یکی از شرکت های بیمه به نفع کودک یا نوجوان تحت سرپرستی بیمه عمر نماید. البته قانونگذار با تصویب این قانون تلاش کرده است تا نوعی امنیت مالی را برای کودکان بی سرپرست رقم بزند تا آن ها دغدغه ای در این خصوص نداشته باشند. بهتر است در این خصوص از یک وکیل مشاوره بگیرید.

شرایط فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403

لزوم مراجعه به وکیل برای اخذ فرزند خواندگی

در صورتی که می خواهید از سازمان بهزیستی کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنید لازم است در ابتدا اطلاع دقیقی در خصوص شرایط قانونی اخذ فرزند خواندگی از بهزیستی داشته باشید. این مسئله به شما کمک می کند تا با دید کامل از قوانین و مقررات در این مسیر پای بگذارید. در صورت آگاهی از مسیر حقوقی برای فرزند خواندگی لازم است از یک مجرب و خبره مشاوره حقوقی دریافت کنید.

مشاوره حقوقی به افراد این امکان را می دهد که شرایط کودک و شرایط قانونی خودشان را مورد بررسی قرار داده و از مسائل موجود در این زمینه اطلاعات جامعی را به دست آورند. از سوی دیگر وکیلی که برای مشاوره حقوقی به او مراجعه کرده اید می تواند در جمع آوری مدارک و مستندات مربوط برای ارائه به بهزیستی نیز به شما کمک کند تا مسیر با سهولت بیشتری طی شود.

این موضوع را در نظر بگیرید که دانش حقوقی بالا و سابقه درخشان دو مولفه مهم برای دستیابی به وکلای شاخص و برتر است؛ بنابراین لازم است از وکلایی در این مسیر کمک بگیرید که دارای توانمندی های بالایی در این زمینه بوده و بارها در این مسیر پرونده قبول کرده اند. کمک گرفتن از چنین وکلایی باعث می شود تا در مدت زمان کمتری بتوانید به خواسته های خود در این زمینه برسید.

کلام آخر

هدف این بود تا با تحریر این مقاله از مجله حقوقی برترین وکلا اطلاعات شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم تا با دید جامع تری بتوانید برای تحقق خواسته های خود گام بردارید. در این مطلب کوشیدیم تا شرایط فرزند خواندگی بهزیستی در سال 1403 را به طور کامل بررسی نماییم و به نکات مهمی در این باره اشاره کنیم. بیان کردیم که نابارور بودن زوجین، سن بالای سی سال و سلامت اخلاقی و تمکن مالی جزو مهم ترین این شروط هستند و فرد باید برای دریافت کودک به فرزند خواندگی حتما باید این شرایط را داشته باشد. حالا از شما می خواهیم که نظرات خود درباره متن را با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

میثم امینی

من عاشق دنیای کتاب و نویسندگی هستم و نمیدونم دست سرنوشت چجوری من رو به سمت تهیه متون حقوقی هل داد. خیلی خوشحالم بابت جایگاهی که دارم. چون حس میکنم جایی قرار گرفتم که هم بهش علاقه دارم و هم راهی برای خدمت به شما عزیزانه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

دکمه بازگشت به بالا