مسائل حقوقی

نمونه نوشتن قولنامه دستی خانه و زمین 📝【قوانین و مراحل】

ممکن است افراد برای خرید زمین یا خانه و یا هرگونه مال دیگری با یکدیگر به توافقات کامل رسیده و سعی داشته باشند توافقات خود را مکتوب کنند. قرارداد مکتوب شده میان دو طرف را در اصطلاحات حقوقی سند می‌نامند که به دو نوع سند رسمی و سند عادی قابل تقسیم بندی می‌باشد. اسناد رسمی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده و به ثبت می‌رسند اما اگر سندی به صورت دست‌نویس و خارج از دفاتر ثبت اسناد تنظیم گردد سند عادی می‌باشد. قولنامه یک نوع سند عادی به شمار می‌رود که معمولاً در بنگاه‌های معاملات املاک و خودرو و یا اینکه توسط دو طرف یک معامله به صورت دستی تنظیم می‌شود. قولنامه آثار حقوقی خاص به خود را دارد که باید درباره آنها اطلاعات جامعی را به دست آورید. در این مقاله سعی داریم شما را با نمونه نوشتن قولنامه دستی آشنا کنیم پس لطفاً وقت بگذارید و تا پایان مقاله در کنار ما باشید.

نحوه تنظیم قولنامه دستی

در قسمت‌های قبل اشاره کردیم که قولنامه یک سند عادی به شمار می‌رود که معمولاً افراد برای انتقال زمین یا املاک خود از آن استفاده می‌نمایند. لازم است تا افراد با نمونه نوشتن قولنامه دستی آشنایی مختصری را داشته باشند تا بتوانند به تمامی ابعاد آن پرداخته و نکات حقوقی مختلف را نیز در آن رعایت کنند تا اختلافات پیش آمده در آینده برای دو طرف به حداقل برسد.

باید اشاره داشته باشیم که برخلاف اسناد رسمی که در دفاتر ثبت اسناد تنظیم می‌گردند و در آنجا به ثبت می‌رسند،قولنامه معمولاً در بنگاه‌های معاملات املاک و خودرو تنظیم شده و به امضای دو طرف می‌رسد. بر کسی پوشیده نیست که رسمیت قولنامه در مقایسه با اسناد رسمی کمتر است.

افراد لازم است نمونه‌های مختلفی از متن قرارداد را مطالعه کنند و با نحوه تحریر اسناد عادی آشنا شوند. این مسئله کمک خواهد کرد که افراد به تبحر بالاتری در قولنامه نویسی رسیده و بتوانند آن را به شیوه دقیق‌تری بنویسند. تمامی این تلاش‌ها از این بابت است که با به دست آوردن مهارت‌های لازم در خصوص نوشتن متن قولنامه می‌توان اختلافات احتمالی در آینده را به حداقل رساند.

نمونه نوشتن قولنامه دستی

نمونه نوشتن قولنامه دستی زمین

پیش از آنکه در خصوص نمونه نوشتن قولنامه دستی زمین توضیح دهیم لازم است با مفهوم قولنامه به عنوان یک سند عادی و آثار حقوقی مربوط به آن آشنا شوید. در این صورت است که می‌توانید یک سند دقیق‌تر را تنظیم نموده و اختیارات هر یک از طرفین قرارداد را در آن ذکر کنید.

در واقع می‌توان چنین گفت که قولنامه یک پیش قرارداد یا قرارداد مقدماتی برای انجام معاملات در زمینه مختلف مانند معامله زمین یا خودرو می‌باشد. در واقع دو طرف از قولنامه پیش از امضای سند اصلی استفاده می‌کنند و به طور عامیانه تمامی قول‌ها و قرارهای خود را در آن ذکر می‌نماید تا در آینده با تعهدات یکدیگر آشنا شده و پایبندی بیشتری به آن داشته باشند.

در واقع پیش از اینکه افراد برای سند رسمی اقدام نمایند قولنامه دستی می‌نویسند تا تمامی تعهدات آنها و همچنین مبلغ رد و بدل شده مشخص شود. پس از امضای قولنامه افراد با یکدیگر برای تنظیم سند رسمی قول و قرار می‌گذارند تا مشخص شود که باید در چه تاریخی در دفاتر ثبت اسناد رسمی حاضر شده و تنظیم سند کنند.

اما نکته دیگری که لازم است در خصوص نمونه نوشتن قولنامه دستی به شما ارائه کنیم این است که در بسیاری از موارد افراد به تنظیم قولنامه اکتفا کرده و دیگر تلاشی برای گرفتن سند رسمی نخواهند کرد. اشاره داشتیم که خود طرفین نیز می‌توانند برای نوشتن قولنامه دستی اقدام کنند. اما اگر قولنامه در بنگاه‌های معاملاتی تحریر و تنظیم شده باشد می‌توان برای آن کد رهگیری املاک نیز دریافت کرد.

در ادامه سعی می کنیم تا نمونه قولنامه دستی برای خرید و فروش زمین اعم از زمین زراعی و زمین برای احداث مسکن را به شما ارائه دهیم:

خریدار:

نام و نام خانوادگی … نام پدر …  شماره شناسنامه … صادره از …. کد ملی … .متولد سال … به آدرس … و شماره تلفن … که ازاین‌پس خریدار نامیده می‌شود.

فروشنده:

نام و نام خانوادگی … نام پدر … شماره شناسنامه … صادره از …  کد ملی … متولد سال … به آدرس …. و شماره تلفن …  که ازاین‌پس فروشنده نامیده می‌شود.

موضوع مورد معامله:

عبارت است از تمامی ….. دانگ یک قطعه زمین کشاورزی که به نام مالک یعنی فروشنده واقع در شهر … و روستای … است. 
این زمین دارای پلاک فرعی ….. از اصلی …..اراضی….. به مساحت …. با کاربری … در نزدیک … است و همراه با توابع آن به خریدار فروخته می‌شو

بهای مورد معامله:

بر اساس توافق طرفین این قرارداد، طرفین به توافق رسیده‌اند که خریدار بابت قیمت زمین کشاورزی مورد معامله با مشخصاتی که در قسمت بالا ذکر شده است، مبلغی برابر با … ریال که مصادف با … تومان می‌باشد، به فروشنده پرداخت کند.
مبلغ فوق برحسب توافقی طرفین، به‌صورت چک پرداخت می‌شود و اگر خریدار چک را وصول نکند، فروشنده این اختیار را دارد تا قرارداد را فسخ نماید.

تعهدات طرفین:

 1. اگر خریدار چک را وصول نکند، فروشنده این حق را دارد تا قرارداد را فسخ نماید، در مقابل اگر فروشنده به تعهدات خود عمل نکرده و یا اینکه زمین را به خریدار تحویل ندهد، خریدار این حق را دارد تا قرارداد را فسخ نماید.
 2. فروشنده موظف است در تاریخ روز … ماه … سال … برای تنظیم سند رسمی به دفترخانه مراجعه نماید و در صورت تأخیر، باید بابت هرروز مبلغ … وجه التزام پرداخت کند و این وجه التزام مانع الزام به اجرای تعهد نخواهد بود.
 3. به‌جز مواردی که در این قرارداد ذکرشده است، هیچ‌یک از طرفین این حق را ندارند تا قرارداد را فسخ نمایند و عقد برحسب قواعد عام لازم به شمار می‌آید.
 4. خریدار باید تمام جوانب را موردبررسی قرار دهد و با اختیار تمام خیارات ممکن ازجمله غبن ساقط کند و به‌جز حق فسخ‌هایی که در این قرارداد ذکرشده است، دیگر حق فسخی نخواهند داشت. تا هنگامی‌که ثمن خریدار وصول نشود، زمین کشاورزی در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت.
 5. فروشنده اقرار دارد که زمین دارای هیچ‌گونه مشکل حقوقی شامل رهنی بودن، توقیفی بودن، مصادره بودن و سایر موارد دیگر نیست. در صورت مستحق الغیر بودن، فروشنده وظیفه دارد که مبلغی برابر با … به‌عنوان خسارت به خریدار پرداخت نماید.

این قرارداد در صحت کمال و اهلیت طرفین منعقدشده و به امضای طرفین معامله می‌رسد.

امضای:

 • خریدار
 • فروشنده
 • دهیار
نمونه نوشتن قولنامه دستی

نمونه نوشتن قولنامه دستی خانه 

یکی از موارد مهمی که باید درباره نمونه نوشتن قولنامه دستی خانه به آن اشاره داشته باشیم این است که از اسناد عادی به مانند قولنامه تنها برای خرید و فروش املاک یا سایر اموال منقول و غیرمنقول استفاده نمی‌شود. در شرایطی ممکن است شاهد این باشیم که برای قراردادهای اجاره و رهن نیز از قولنامه دستی استفاده شود.

افراد می‌توانند برای خرید و فروش خانه مسکونی نیز از قولنامه یا مبایعه نامه استفاده کنند. همچنین اگر قصد اجاره ملک مسکونی را داشته باشید نیز در بنگاه معاملاتی از قولنامه استفاده خواهد شد و تعهدات هر دو طرف در آن ذکر می‌گردد.

در قولنامه مبلغ پرداخت شده از سوی خریدار و همچنین تعهدات فروشنده به طور کامل ذکر خواهد شد. همچنین لازم است ابعاد منزل مسکونی به طور کامل ذکر شود تا از این بابت مشکلی در آینده برای هر دو طرف به وجود نیاید.

موقعیت منزل مسکونی نیز باید در قولنامه دستی ذکر شده و مشخص شود که منزل در کدام محله در کدام کوچه و دارای چه پلاکی است. اگر افراد در تنظیم قولنامه دستی تبحر بالایی نداشته باشند لازم است که برای تنظیم اسناد عادی از وکلا یا افراد ماهر کمک دریافت کنند. چرا که احتمال کلاهبرداری از طریق قولنامه بسیار بالا است و باید با تنظیم صحیح آن از بروز بسیاری از خسارت‌های مالی در آینده جلوگیری شود.

در ادامه سعی داریم نمونه قولنامه دستی برای خرید و فروش آپارتمان یا خانه ویلایی را به شما ارائه دهیم:

فروشنده: … خريدار: … مورد معامله: … قيمت: مبلغ …… ريال رايج

كه مبلغ …… ريال از آن طي چك شماره …… به نام بانك ……

شعبه …… از سمت خريدار به فروشنده به عنوان بيعانه تسليم گرديده و مابقي مبلغ را خريدار متعهد گردید تا به هنگام تنظيم و امضاي سند رسمي انتقال ملك، در دفترخانه نقدا به فروشنده پرداخت نماید.

شرایط نمونه قولنامه:

1. تاريخ تنظيم و امضا سند رسمي انتقال ملك اين قولنامه روز ….. ماه ….. سال يك هزار و سيصد و …… شمسي مي باشد كه طرفين ملزم به حضور در دفتر خانه اسناد رسمي شماره ………………. واقع در …………………. به نشاني: ……… در تاريخ مزبور مي باشند.

2. تخليه و تحويل مورد معامله در روز …… ماه …….. سال يك هزار و سيصد و ……… شمسي مي باشد كه بايد در سند رسمي موصوفه قيد و قبض تخليه و تحويل از سمت دفترخانه صادر گردد و در صورت عدم تخليه و تحويل به موقع مورد معامله،فروشنده ملزم به تاديه روزانه مبلغ ……. ريال به عنوان وجه التزام و جبران خسارات وارده به خريدار علاوه بر تخليه و تحويل بیع مي باشد.

3. خريدار حق انتقال اين قولنامه را به صورت جزیی و يا کلی حتی به صورت صلح حقوق و يا وكالت و … ندارد.

4.در صورت عدم حضور خريدار در دفترخانه فوق در تاريخ ذکر شده جهت تنظيم و امضا سند رسمي مربوطه و عدم تاديه مابقي ثمن معامله بطور نقد در همان تاريخ، به منزله تخلف خريدار تلقي گرديده و ضمن كان لم يكن شدن اين قولنامه، فروشنده حق دارد بيعانه دريافتي مذكور را به عنوان وجه التزام، به نفع شخص خود برداشت نمايد و خريدار در اين صورت حقی نسبت به آن ندارد.

5. عدم حضور فروشنده در تاريخ مذكور در دفترخانه ذکر شده براي تنظيم و امضا سند ذكر شده به منزله، تخلف فروشنده محسوب گرديده و فروشنده ملتزم است در اين صورت علاوه بر رد مبلغ دريافتي بيعانه فوق،مبلغي را نیز معادل بيعانه فوق الذكر در نمونه قولنامه به عنوان وجه التزام به خريدار بپردازد.

6. ملاك عدم حضور هر يك جهت انجام تعهدات گفته شده، گواهي دفترخانه مذكور خواهد بود.

7. تاديه ماليات ها اعم از ماليات نقل و انتقال و غيره و عوارض شهرداري و بيمه بر عهده فروشنده می باشد و هزينه هاي محضر اعم از حق الثبت و حق التحرير و بهاي اوراق رسمي مربوطه و احتمالا دستمزد كاركنان دفتر خانه به عهده طرفين و بالمناصفه مي باشد.

8. در صورت بروز مشکلاتی که در تاخير تحصيل گواهي هاي مالياتي، استعلام ثبت و نوسازي و بيمه و احتمالا پايان كار يا عدم خلاف و تمديديه هاي آن كه مورد تعهد فروشنده است ایجاد شود، فروشنده بایستی ضمن اخذ گواهي هاي مربوط به علت قانوني تاخير آن ،

از مراجع صادر كننده آن گواهي ها و با اعلام قبلي به خريدار، وقت حضور موضوع شرط اول و بالطبع وقت تخليه و تحويل موضوع شرط دوم بالا را کهبه همان مقدار افزوده خواهد شد، اطلاع دهد.

9. اين قولنامه در 2 نسخه با متن و اعتبار یکسان تنظيم و پس از امضا بين طرفين مبادله گرديده است.

امضاي فروشنده: ………………

محل امضاي خريدار: …………

امضاي شاهدين: ……………

طرز نوشتن قولنامه خانه

با یادگیری طرز نوشتن قولنامه خانه می‌توانید از حقوق قانونی خود دفاع کرده و قرارداد مطلوب‌تری را به امضا برسانید تا به این شکل بتوانید از منافع قانونی خود دفاع کرده و جلوی بروز خسارت‌های احتمالی در آینده را بگیرید. در متن قولنامه دستی لازم است تا تمامی مشخصات هویتی خریدار و فروشنده و همچنین موجر و مستاجر به طور کامل ذکر شود.

در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که قیم یا وکیل فرد اقدام به تنظیم قولنامه می‌کند که در این صورت باید تمامی مشخصات ولی یا وکیل فرد نیز در قرارداد مربوطه نوشته شود. یکی از مهم‌ترین ابعاد و جزئیات قولنامه مالی است که دو طرف قصد خرید و فروش یا اجاره دادن آن را دارند.

باید با مطالعه نمونه نوشتن قولنامه دستی سعی کنید تا مشخصات کاملی از مال مورد معامله را در قولنامه ذکر نمایید. این مشخصات ممکن است در خصوص اموال مختلف با یکدیگر متفاوت باشد برای مثال شما لازم است به ابعاد ملک مورد معامله خود اشاره داشته باشید و آدرس آن را نیز به طور دقیق ذکر کنید. همچنین لازم است تا مشخص کنید که خانه مورد نظر دارای چه امتیازاتی است.

همچنین باید تعداد دانگ خانه در متن قولنامه مشخص شود. اگر ملک مورد نظر آپارتمان است باید مشخص کنید که خانه در کدام طبقه و در کدام واحد آن قرار دارد تا از این بابت هیچگونه ابهامی به وجود نیاید. از سوی دیگر لازم است تا قیمت ملک و شیوه پرداخت آن به طور دقیق مشخص شود. برای مثال لازم است ذکر کنید که خانه مسکونی برای مثال ۵ میلیارد تومان ارزش گذاری شده و خریدار متعهد شده است تا آن را در سه چک پرداخت نماید.

به طور کامل باید یکجا پرداخت کردن قیمت ملک یا پرداخت اقساطی آن در متن قولنامه ذکر شود. همچنین باید در بنگاه‌های معاملاتی درباره این موضوع دو طرف به توافق برسند که در صورت دیرکرد در پرداخت قیمت ملک و اقساط مربوط به آن چه میزان خسارت به فروشنده تعلق بگیرد.

همچنین اگر خانه مورد نظرتان دارای سند رسمی می‌باشد پس از تنظیم قولنامه لازم است در آن ذکر کنید که در فلان تاریخ دو طرف ملزم هستند که در دفاتر اسناد رسمی حاضر شده و سند رسمی دریافت کنند. از سوی دیگر باید خسارتی برای حضور نیافتن فرد در دفتر ثبت اسناد رسمی مشخص شود.

نمونه قولنامه دستی ماشین

در خصوص نمونه قولنامه دستی ماشین نیز باید به این نکته اشاره داشته باشیم که باید مشخصات خودروی مورد معامله به طور کامل در سند عادی ذکر شده تا از این بابت مشکلی پدیدار نشود. برای مثال لازم است تا رنگ ماشین و همچنین پلاک و شماره بدنه آن در متن قولنامه ذکر گردد.

از سوی دیگر باید در قولنامه‌های دستی مربوط به ماشین و خانه زمان تحویل مال مورد نظر را نیز مشخص کنید. برای مثال باید در قولنامه ذکر شود که ماشین در تاریخ فلان باید به خریدار تحویل داده شود. از سوی دیگر لازم است تا زمان دقیقی را نیز برای پرداخت اقساط یا پرداخت یک جای مبلغ مورد معامله مشخص شود.

الزامی است که طرفین قرارداد و دو نفر شاهد پای قولنامه دستی را به امضا برسانند تا این سند عادی رسمیت پیدا کند و بتوان در محاکم قضایی به آن استناد نمود. نکته‌ای که لازم است در خصوص نمونه نوشتن قولنامه دستی به آن اشاره داشته باشیم این است که اگر قولنامه فاقد امضا و یا اثر انگشت معتبر باشد در محاکم قضایی به هیچ عنوان نمی‌توان به آن استناد نمود چرا که هیچ گونه رسمیتی نخواهد داشت.

همچنین اگر قولنامه مورد نظرتان در بنگاه‌های معاملات خودرو تنظیم شده است لازم می‌باشد تا مسئول اصلی بنگاه معاملاتی نیز پایه آن را به امضا برساند. به هر حال اگر قصد معامله ملک یا خودرو و تنظیم قولنامه دستی را دارید بهتر است در ابتدا با یک وکیل معتبر در این باره مشورت کرده و نظر او را بخواهید. این مسئله به شما کمک خواهد کرد که قرارداد مطلوب‌تری را به امضا برسانید.

نمونه نوشتن قولنامه دستی

نکات مهم درباره نمونه نوشتن قولنامه دستی

طرفین قرارداد پس از مطالعه نمونه نوشتن قولنامه دستی لازم است ظرافت‌هایی را به خرج دهند تا قرارداد بهتری را تنظیم نموده و بتوانند از منافع خود دفاع کنند. در ادامه سعی داریم به برخی از نکات اشاره داشته باشیم که رعایت آنها در هنگام تنظیم قولنامه خانه و ماشین الزامی به نظر می‌رسد:

 • نخستین نکته این است که باید اوراق هویتی خریدار یا فروشنده به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. اطلاعات و مشخصات افراد معامله کننده باید بر اساس اوراق هویتی آنها در متن قولنامه ذکر شود. اگرچه در بنگاه‌های معاملاتی مسئول دفتر به تنهایی اوراق هویتی و شناسنامه طرفین را چک می‌کند اما لازم است باز هم خودتان دست به کار شده و در این مسئله جدیت به خرج دهید.
 • همچنین باید اوراق مربوط به مالکیت فرد فروشنده را به دقت مورد بررسی قرار دهید. اطلاعات ثبت شده در اوراق مربوط به مالکیت ملک لازم است با اطلاعات مندرج فرد در شناسنامه و کارت ملی او تطبیق داشته باشد. این مسئله از کلاهبرداری در املاک و فروش مال غیر به میزان قابل توجهی جلوگیری خواهد کرد.
 • فردی که اقدام به تنظیم قولنامه دستی می‌کند باید با آثار حقوقی مربوط به اسقاط کافه خیارات آشنایی کامل داشته باشد و از آن در متن قولنامه استفاده کند. 
 • باید وجه التزام در جهت جلوگیری از انجام نشدن تعهدات توسط طرفین تعیین گردد.  در واقع اگر خریدار یا فروشنده در معامله به تعهدات خود پایبند نباشد ملزم است تا مبلغی را تحت عنوان وجه التزام یا جبران خسارت به دیگری پرداخت کند.

لزوم مراجعه به وکیل برای تنظیم قولنامه

این مسئله را در نظر بگیرید که هر گونه اشتباه در تنظیم قولنامه دستی و معاملات ملکی می تواند افراد را از نظر مالی با مشکلات جدی رو به رو کرده و خسارت های جبران ناپذیری را به آن وارد نماید.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی لازم است به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که به شکل تخصصی در این زمینه فعالیت دارند. چنین وکلایی می توانند به مطلوب ترین شکل ممکن قولنامه را تنظیم نموده و برای آن ضمانت اجرایی دقیقی را درج نمایند.

کلام آخر

در این مقاله از سایت برترین وکلا تلاش کردیم تا شما را با نمونه نوشتن قولنامه دستی آشنا کنیم تا شما بتوانید طرز تنظیم اسناد عادی را بیاموزید و به شیوه ای دقیق تر آن را به رشته تحریر درآورید. همچنین در مقاله نمونه های متعددی از قولنامه زمین کشاورزی و منزل مسکونی به شما ارائه کردیم. در پایان کار نیز نکات مهمی در این خصوص بیان کردیم که رعایت کردن آن از سوی شما الزامی به نظر می رسد. اکنون اگر احساس می کنید نظری درباره این مطالب دارید لطفا آن را برای ما و سایر مخاطبان این سایت بنویسید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

میثم امینی

من عاشق دنیای کتاب و نویسندگی هستم و نمیدونم دست سرنوشت چجوری من رو به سمت تهیه متون حقوقی هل داد. خیلی خوشحالم بابت جایگاهی که دارم. چون حس میکنم جایی قرار گرفتم که هم بهش علاقه دارم و هم راهی برای خدمت به شما عزیزانه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا