مسائل حقوقی

محاسبه کمیسیون املاک 🏚️ +【شیوه محاسبه در سال1403】

اکثر افرادی که قصد دارند ملک مورد نظری را خرید یا فروش کنند به دنبال این هستند تا بدانند که بنگاه‌های املاک از آنها چه میزان از کمیسیون را دریافت می‌نمایند. از سوی دیگر ممکن است که افراد در بنگاه‌های املاک اقدام به معامله ملک مسکونی یا تجاری کرده باشند و به دنبال این موضوع بگردند که آیا کمیسیون قانونی از آنها دریافت شده است و یا اینکه پول اضافه‌ای از آنها دریافت گردیده. در تمامی این شرایط لازم است اطلاعات حقوقی کافی را در اختیار داشته باشید تا خودتان نیز بتوانید حتی در خانه میزان کمیسیونی که باید بنگاه‌های معاملاتی از شما دریافت کنند را محاسبه نموده و از آن بهره‌مند شوید. در این مطلب سعی داریم شما را با نحوه محاسبه کمیسیون املاک آشنا کنیم پس تا انتهای مطلب در کنار ما باشید.

کمیسیون دپارتمان املاک چیست؟

در این مطلب سعی داریم اطلاعات جامعی را درباره محاسبه کمیسیون املاک در اختیار شما قرار دهیم اما لازم است تا با مفاهیم حقوقی دیگری مانند کمیسیون دپارتمان املاک نیز آشنا شوید.

حق کمیسیون در واقع همان دستمزدی است که لازم می‌باشد به مشاورین املاک پرداخت کنید تا آنها اقدامات لازم را در جهت خرید و فروش ملک به انجام برسانند. برای محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک در معاملات ملکی می‌توانید روش‌های مختلف استفاده کنید. گاهی شاهد خرید و فروش یا رهن و اجاره املاک تجاری، مسکونی یا اداری هستیم که در خصوص آنها باید حق کمیسیون به طور کامل پرداخت شود.

برای اینکه بتوانید اطلاعات کافی در این خصوص به دست آورید لازم است به دپارتمان املاک معتبر با مشاورین متخصص مراجعه کرده و از آنها در این خصوص مشورت بگیرید. این موضوع علاوه بر اینکه می‌تواند در رسیدن شما به اهدافتان سهولت ایجاد کند می‌تواند دارای هزینه‌هایی نیز باشد که در اصطلاح آن را کمیسیون املاک می‌نامند.

درباره محاسبه کمیسیون املاک لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که همواره باید حق بنگاه‌های معاملاتی از طریق خریدار یا فروشنده و همچنین موجر و مستاجر پرداخت شود. در ادامه مطلب سعی داریم به طور کامل نحوه محاسبه آن را مشخص کنیم تا شما از این بابت مشکلی نداشته باشید.

محاسبه کمیسیون املاک چگونه است؟

نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک

باید دقت داشته باشید که کمیسیون املاک دارای نرخ مشخصی است که مقدار آن همه ساله از سوی اتحادیه مشاورین املاک تعیین گردیده و به اطلاع عموم می‌رسد تا افراد در زمان معاملات ملکی بتوانند با استفاده از فرمول‌های مشخصی مقدار حق کمیسیون را مشخص نموده و به بنگاه‌های معاملاتی پرداخت کنند.

اتحادیه مشاورین املاک برای آخرین بار در سال ۱۳۹۹ نرخ کمیسیون املاک را مشخص کرده است. دقت داشته باشید که حق کمیسیون املاک برای انواع ملک‌های تجاری، مسکونی و اداری برابر با نیم درصد از مبلغ کل ملک مورد معامله می‌باشد. البته باید ذکر کنیم که این مبلغ بین دو طرف خریدار و فروشنده تقسیم می‌گردد و هر دو نفر موظف هستند که این مبلغ را به بنگاه به صورت مشترک پرداخت کنند.

در واقع می‌توان چنین گفت که خریدار و فروشنده ملزم هستند هر کدام ۲۵ صدم درصد از مبلغ ملک مورد معامله را به عنوان کمیسیون املاک به مشاورین پرداخت نمایند. همچنین دو طرف ملزم هستند ۹ درصد مالیات ارزش افزوده را نیز پس از معاملات ملکی پرداخت نمایند.

برای اینکه مطلب بهتر جا بیفتد لازم است مثالی بزنیم. برای محاسبه آنلاین کمیسیون املاک در خصوص ملکی با ارزش ۵ میلیارد تومان می‌توان به شیوه‌ای خاص عمل کرد. اگر شما ملکی با ارزش ۵ میلیارد تومان را خریداری کرده باشید برای محاسبه مبلغی که باید در اختیار مشاورین املاک قرار دهید می‌بایست در ابتدا ۲۵ صدم درصد را ضربدر مبلغ ملک یعنی ۵ میلیارد تومان کنید.

از سوی دیگر باید ۹ درصد را نیز به عنوان مالیات ارزش افزوده در نظر بگیرید که برای این کار نیز می‌توانید ۹ را ضربدر ارزش ملک کنید. در پایان کار می‌بایست مبالغ به دست آمده را با یکدیگر جمع کرده و حق کمیسیون را پرداخت کنید.

انواع مختلف حق کمیسیون املاک

در قسمت‌های قبل تلاش کردیم تا اطلاعات جامعی را در خصوص محاسبه آنلاین حق کمیسیون املاک در اختیار شما قرار دهیم. اکنون زمان آن رسیده است تا انواع مختلف حق کمیسیون املاک را نیز بررسی کنیم و درباره آن اطلاعات جامعی را به دست آوریم.

حق کمیسیون بسته به شرایط مختلف می‌تواند نرخ‌های متنوعی را به خود اختصاص دهد. بسته به اینکه شما قصد انجام چه نوع فعالیتی را دارید می‌بایست مبلغ مشخصی از کمیسیون را به مشاورین املاک پرداخت نمایید. انواع حق کمیسیون بر طبق ماده ۵۱ قانون نظام صنفی به شرح زیر می‌باشد: 

  • رهن ملک: محاسبه حق کمیسیون املاک برای رهن مساوی با نیم درصد از مبلغ در نظر گرفته شده بابت رهن ملک می‌باشد.  
  • اجاره ملک: حق کمیسیون املاک برای اجاره ملک برابر با یک چهارم از مبلغ اجاره هر ماه می‌باشد. این مبلغ باید به طور دقیق مشخص شده و در اختیار مشاورین املاک قرار بگیرد تا آنها برای امضای قرارداد و تنظیم آن اقدامات لازم را به انجام برسانند تا قرارداد رسمیت پیدا کند.
  • تمدید قرارداد اجاره: اگر دو طرف تمایل داشته باشند قرارداد اجاره خود را مجدداً تمدید نمایند لازم است هر طرف به عنوان حق کمیسیون املاک برای تمدید اجاره یک درصد از مبلغ در نظر گرفته شده بابت اجاره را پرداخت نماید.
  • حق کمیسیون مشارکت: حق کمیسیون مشارکت املاک از هر طرف ۲ درصد و در مجموع ۴ درصد دریافت می‌شود. در واقع طرفین ملزم هستند که ۴ درصد از مبلغ ملک را به عنوان حق کمیسیون املاک در اختیار مشاورین قرار دهند.
  • حق کمیسیون متمم قرارداد و مبایعه نامه به صورت کاملاً رایگان در دفاتر مشاورین املاک نظیم می‌گردد.
محاسبه کمیسیون املاک

محاسبه حق کمیسیون املاک سال ۱۴۰۳

به دلیل اینکه بازار کلاهبرداری در حوزه املاک و مستقلات بسیار آشفته است شما اگر اطلاعات کافی درباره محاسبه کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۳ نداشته باشید ممکن است برخی از افراد سودجو شما را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کنند؛ بنابراین ابتدا شما لازم است اطلاعات جامعی را درباره حق کمیسیون به دست آورده و سپس اقدام به هرگونه معامله ملک کنید.

برخی از مشاورین املاک به دلیل عدم آگاهی شما از مبالغ تعیین شده توسط اتحادیه مشاورین املاک ممکن است مبالغ هنگفتی را از شما دریافت نمایند که خسارت‌های مالی بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که ابتدا از نرخ‌های مصوب اطلاعات کافی را به دست آورده و سپس با استفاده از بنگاه‌های معاملاتی قراردادهای خود را تنظیم نموده و به امضا برسانید.

برای اینکه از سو استفاده و کلاهبرداری‌ها جلوگیری به عمل آوری لازم است به سایت اتحادیه صنفی مشاورین املاک واقع در شهر خود مراجعه کرده و از نرخ‌ها و فرمول‌های مصوب در این خصوص اطلاعات کافی را به دست آورید. در این سایت‌ها اغلب با اطلاعات جامعی درباره حق کمیسیون روبرو می‌شویم و گاهی فرمول‌های جدیدی برای محاسبه در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد که هر یک از افراد می‌تواند اطلاعات کافی را درباره مبالغ قابل پرداخت در بنگاه‌های معاملاتی به دست آورد.

در این سایت‌ها اغلب بخشی با عنوان محاسبه کمیسیون املاک گنجانده شده است که شما می‌توانید ارزش ملک خود و نوع معامله صورت گرفته را تعیین نمایید تا مبلغ دقیق حق کمیسیونی که باید در اختیار مشاورین املاک قرار بگیرد برای شما نمایش داده شود. البته به شما توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از کلاهبرداری و سوء استفاده‌ها در این زمینه حتماً با یک وکیل متخصص مشورت کنید.

نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک برای خرید و فروش ملک

اگر قصد خرید و فروش ملک را دارید باید بدانید که حق کمیسیون املاک برای خرید و فروش ملک در بنگاه‌های معاملاتی برابر با نیم درصد از مبلغ کل ملک می‌باشد که باید چنین مقداری از سوی دو طرف قرارداد پرداخت شود.

یعنی دو طرف قرارداد ملزم هستند تا به صورت مشترک نیم درصد از مبلغ کل ملک را به عنوان حق کمیسیون پرداخت نمایند. همانطور که اشاره کردیم سهم هر یک از خریدار یا فروشنده مبلغی معادل با ۲۵ صدم درصد از مبلغ کل ملک می‌باشد. البته طبق قوانین جدید دو طرف ملزم هستند ۹ درصد از مبلغ ملک را نیز به عنوان مالیات ارزش افزوده پرداخت نمایند.

این نکته را در نظر بگیرید که ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده می‌بایست به صورت مجزا از دو طرف قرارداد یعنی خریدار و فروشنده کسر گردد. در نظر داشته باشید فرمول ارائه شده در بالا برای خرید و فروش انواع املاک تجاری و اداری و مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یعنی تفاوتی ندارد که شما اقدام به خرید مغازه یا آپارتمان می‌کنید در هر شرایطی شما ملزم هستید طبق فرمول‌های محاسبه حق کمیسیون املاک مقدار تعیین شده را در اختیار مشاورین مربوط قرار دهید. این مبلغ برابر با ۲۵ صدم درصد از ارزش واقعی ملک مورد معامله می‌باشد که می‌بایست با ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده جمع شده و به عنوان حق کمیسیون پرداخت شود.

محاسبه کمیسیون املاک در صورت فسخ قرارداد

در نظر داشته باشید که فسخ قراردادهای ملکی زمانی رخ می‌دهد که طرفین قرارداد یا یکی از آنها به تنهایی تمایلی به ادامه یافتن آثار حقوقی قرارداد نداشته باشد و تصمیم بگیرد آن را فسخ نماید.

می‌دانیم که در زمان امضای قرارداد بنگاه‌های معاملاتی و مشاورین املاک کمیسیون‌های خود را محاسبه و دریافت کرده‌اند. اگر یکی از طرفین قرارداد و یا هر دو طرف تصمیم بگیرند قرارداد را فسخ کنند حق کمیسیون املاک به قوت خود پابرجا خواهد بود و هیچ کدام از طرفین نمی‌تواند حق کمیسیون را مطالبه کند.

یعنی هرگونه تغییری که در قرارداد رخ بدهد و یا اینکه اگر یکی از طرفین تصمیم فسخ آن بگیرد نمی‌تواند کمیسیون را دچار تغییر کند و مبلغ دریافت شده از دو طرف می‌بایست همچنان در اختیار مشاور املاک باشد.

محاسبه کمیسیون املاک

وظایف بنگاه‌های معاملاتی چیست؟

حالا که در خصوص محاسبه کمیسیون املاک آنلاین توضیحات جامعی را در اختیار شما قرار دادیم جا دارد تا به نقش بنگاه‌های معاملاتی نیز اشاره‌ای مختصر داشته باشیم و با وظایف آنها آشنا شویم.

در واقع مشاورین املاک که در بنگاه‌های معاملاتی مشغول به ارائه خدمات حقوقی و تنظیم قرارداد می‌باشند نقش واسطه‌گری بین خریدار یا فروشنده را خواهند داشت. مشاورین املاک در ازای خدمات ملکی که در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند از آنها هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند که مقدار این هزینه‌ها را کمیسیون املاک می‌نامند که دارای رقم و نرخ مشخصی می‌باشد که از سوی اتحادیه صنفی مشاورین املاک تعیین می‌گردد.

بنگاه‌های معاملاتی می‌توانند خدمات متنوعی را در اختیار شما قرار دهند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به خرید و فروش آپارتمان یا هرگونه ملک تجاری یا اداری، معاوضه املاک با یکدیگر، پیش فروش ملک، رهن و اجاره و مواردی از این جنس اشاره کرد. همچنین بنگاه‌های معاملات املاک این وظیفه را بر عهده دارند تا خریداران و فروشنده‌های املاک را با یکدیگر آشنا کرده و معاملات را در نهایت صورت دهند تا به این شکل بتوانند هزینه‌های کمیسیون املاک را دریافت نمایند.

شیوه محاسبه کمیسیون رهن کامل املاک

دقت داشته باشید که برای محاسبه کمیسیون املاک در رهن کامل می‌بایست از مبلغ تبدیل شده رهن و اجاره استفاده نمود. گاهی ممکن است شما نیاز به ملک تجاری یا مسکونی داشته باشید و در ازای آن حاضر به پرداخت رهن کامل شوید در این صورت اینکه بتوانید کمیسیون املاک را محاسبه کنید از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

دقت داشته باشید که به ازای هریک میلیون تومان رهن می‌بایست ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر گرفته شود. باید ابتدا مبلغ در نظر گرفته شده به عنوان رهن کامل را به منزله اجاره تبدیل نمایید و در پایان کار ۲۵ درصد از مبلغ اجاره را به عنوان حق کمیسیون در نظر بگیرید و به مشاورین املاک پرداخت کنید. همچنین ذکر این نکته ضروری است که ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به قوت خود باقی می‌باشد که باید از سوی دو طرف پرداخت شود.

برای مثال فرض کنید که شما آپارتمانی را با مبلغ ۷۰ میلیون تومان رهن کامل کرده‌اید. برای محاسبه کمیسیون املاک می‌بایست ابتدا ۷۰ را ضرب در ۳۰ هزار تومان کنید تا مبلغ واقعی اجاره ملک به دست بیاید. حال باید ۲۵ درصد از عدد به دست آمده را به عنوان حق کمیسیون در نظر بگیرید یعنی شما می‌توانید مبلغ به دست آمده را تقسیم بر عدد ۴ کنید که معادل همان ۲۵ درصد می‌باشد.

محاسبه کمیسیون املاک

نحوه محاسبه کمیسیون رهن و اجاره ملک

برای محاسبه حق بنگاه املاک در صورتی که ملک دارای رهن و اجاره باشد ابتدا باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کنید. سپس باید مبلغ به دست آمده را با اجاره‌ای که پرداخت می‌کنید جمع نموده و در پایان کار ۲۵ درصد از آن را به عنوان حق کمیسیون پرداخت نمایید.

اشاره داشتیم که برای تبدیل کردن رهن به اجاره لازم است به ازای هر یک میلیون تومان رهن ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر بگیرید. همچنین دو طرف ملزم هستند ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را در اختیار بنگاه معاملاتی قرار دهند.

برای مثال فرض کنید که آپارتمان یا مغازه‌ای را با ۲۰ میلیون تومان پول پیش یا رهن در اختیار گرفته‌اید و ملزم هستید هر ماه یک میلیون تومان را نیز به عنوان اجاره پرداخت کنید. برای پرداخت حق کمیسیون و محاسبه آن در چنین شرایطی ملزم هستید ابتدا رهن را به اجاره تبدیل کنید. برای این کار ابتدا باید ۲۰ را ضرب در عدد ۳۰ هزار تومان کنید تا مبلغ اجاره به دست بیاید و رهن به اجاره تبدیل شود.

حاصل ضرب عدد ۲۰ در ۳۰ هزار تومان معادل ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد که باید این عدد را با یک میلیون تومان مبلغ اجاره جمع کنید. حاصل جمع این دو عدد یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد که می‌بایست برای محاسبه کمیسیون املاک در خصوص آن، مبلغ مورد نظر را در ۲۵ درصد ضرب نمایید.

حاصل ضرب یک میلیون و ششصد هزار تومان در عدد ۲۵ درصد معادل با ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد که در واقع همان مقدار تعیین شده بابت حق بنگاهی می‌باشد.

حال برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده شما ملزم هستید تا مبلغ کمیسیون در نظر گرفته شده برای بنگاه معاملاتی را ضربدر ۹ درصد کنید. در بالا اشاره کردیم که حق کمیسیون برای اجاره ملک مورد نظر ۴۰۰ هزار تومان شد. حالا باید مبلغ ۴۰۰ هزار تومان را در عدد ۹ درصد ضرب نمایید که حاصل آن. 36 هزار تومان خواهد شد؛ بنابراین شما باید در کل مبلغ  ۴۳۶ هزار تومان خواهد شد.

چگونه می‌توان حق کمیسیون املاک را به صورت آنلاین محاسبه کرد؟

برای محاسبه آنلاین کمیسیون ملک لازم است در ابتدا به سایت اتحادیه صنفی مشاورین املاک مراجعه کنید. در این سایت امکانی برای محاسبه آنلاین کمیسیون‌ها در نظر گرفته شده است که شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات شخص ملک خود و نوع معامله صورت گرفته مبلغ کمیسیون را محاسبه کنید.

در بالا روش‌های مختلفی را برای محاسبه کمیسیون و حق بنگاهی اعلام نمودیم که شما می‌توانید با استفاده از فرمول‌های مشخصی حق کمیسیون املاک را محاسبه نموده و در اختیار مشاورین املاک قرار دهید؛ اما گاهی ممکن است که تمایل نداشته باشید از این فرمول‌ها استفاده کنید در این صورت است که استفاده از روش‌های آنلاین می‌تواند کارساز واقع شود.

همانطور که در قسمت‌های قبل نیز به آن اشاره نمودیم بسته به نوع معامله صورت گرفته ممکن است حق کمیسیون با فرمول‌های متفاوتی محاسبه شود. برای مثال حق کمیسیون در رهن کامل کاملاً متفاوت از حق کمیسیون املاک برای خرید و فروش ملک مورد نظر می‌باشد.

از سوی دیگر شما با آگاهی یافتن در خصوص نحوه محاسبه کمیسیون املاک می‌توانید از بروز بسیاری از مشکلات و سوء استفاده‌ها در آینده جلوگیری کنید؛ اما به شما توصیه می‌کنیم اگر با مشکلات جدی در زمینه اجاره یا رهن ملک و همچنین خرید و فروش آن روبرو شده‌اید به جای اتخاذ هرگونه تصمیم شتاب زده از یک وکیل مجرب و خبره کمک گرفته و طبق راهنمایی‌های او به پیش بروید.

محاسبه کمیسیون املاک

چرا در مشکلات ملکی باید از وکیل کمک گرفت؟

دعاوی ملکی طیف گسترده‌ای از اختلافات را شامل می‌شود که در هر کدام از آنها ممکن است منافع فرد به گونه‌ای دخیل بوده و تحت تاثیر قرار بگیرد. ممکن است شاهد تخلفاتی در تنظیم قرارداد ملکی باشیم یا اینکه کلاهبرداری ملکی صورت گرفته باشد. در تمامی این شرایط ملزم هستید به سراغ آن دسته از وکلایی بروید که توانمندی‌های خود را در طی سال‌های متمادی برای عموم به اثبات رسانده باشند.

دقت داشته باشید که شکست در دعاوی ملکی می‌تواند خسارت‌های مالی بسیاری را برای شما به دنبال داشته باشد بنابراین باید زودتر دست به کار شده و از یک وکیل مجرب و خبره کمک دریافت کنید. همچنین دریافت مشاوره حقوقی در زمینه املاک می‌تواند نقش موثری در پیش برد اهداف شما ایفا نماید. همچنین با دریافت مشاوره حقوقی می‌توانید از منافع و حقوق قانونی خود اطلاع حاصل کرده و آنها را محقق کنید.

می‌بایست شما به دنبال وکیلی باشید که سابقه درخشانی داشته باشد برای این کار می‌توانید رزومه کاری و تحصیلی وکیل مورد نظرتان را بررسی کنید. وکیل می‌تواند تجزیه و تحلیل دقیق در خصوص مسائل حقوقی مربوط به پرونده‌های ملکی داشته باشد و در نهایت با انتخاب استراتژی مناسب گام‌های اساسی و دقیقی را به سمت کسب پیروزی بردارد.

کلام آخر

امیدواریم از مطالبی که در این سایت به شما ارائه دادیم نهایت استفاده را کرده باشید و بتوانید مشکلات حقوقی مد نظرتان را با استفاده از نکات مندرج حل و فصل نمایید. در این مطلب کوشیدیم تا شما را محاسبه کمیسیون املاک آشنا کنیم. اشاره داشتیم که حق کمیسیون برای خرید و فروش ملک کاملاً متفاوت از اجاره و رهن آن می‌باشد که هر یک از آنها دارای فرمول مشخصی است که باید برای محاسبه کمیسیون از آنها استفاده نمایید. اکنون از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مطالب ذکر شده دارید آن را با مخاطبان سایت برترین وکلا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 2 =

دکمه بازگشت به بالا