مسائل حقوقی

مراحل دریافت حکم تخلیه ملک چگونه است؟🔑【سریع ترین راه】

در برخی از مواقع شاهد این هستیم که مستاجرها از تخلیه کردن ملک مسکونی یا تجاری امتناع می‌ورزند. در چنین شرایطی مالک باید اقدام به دریافت حکم تخلیه ملک کند تا به این شکل بتواند به صورت کاملاً قانونی به منافع خود دست پیدا کرده و مستاجر را از ملک مورد نظر بیرون کند. در این صورت است که افراد به دنبال سریع‌ترین راه هستند تا با استفاده از آن بتوانند ملک خود را مجدداً بازگردانند؛ اما دریافت حکم تخلیه دارای شرایط قانونی و مراحل خاصی است که باید درباره آن اطلاعات کاملی به دست آورید تا بتوانید به منافع قانونی خود در شورای حل اختلاف و سایر محاکم قضایی دست پیدا کنید. در این مقاله سعی داریم مراحل دریافت حکم تخلیه ملک را مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها در کنار ما باشید.

مراحل دریافت حکم تخلیه ملک چیست؟

برای تکمیل مراحل دریافت حکم تخلیه ملک لازم است ابتدا دادخواست و درخواست خود مبنی بر تخلیه مستاجر از ملک را تنظیم نموده و در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه به ثبت برسانید.

اگر ملک مورد نظر جزو اموال عمومی و دولتی نباشد مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست شما شورای حل اختلاف است؛ یعنی شورای حل اختلاف وظیفه دارد تا به درخواست تخلیه ملک رسیدگی کرده و مالک و مستاجر را به حق و حقوق قانونی‌شان برساند. اگر نیازی به صدور حکم فوری در خصوص تخلیه ملک نباشد قاضی پرونده پس از اینکه در شورای حل اختلاف ابعاد مختلف دادخواست را مورد بررسی قرار داد حکم در این باره را صادر می‌کند.

پس از صدور حکم اجرای حکم تخلیه توسط کلانتری صورت می‌پذیرد. دقت داشته باشید که اگر تمایل به تخلیه فوری ملک خود دارید لازم است تمامی شرایط برای آن مهیا باشد تا در نهایت قاضی شورای حل اختلاف حکم به این امر دهد. 

در برخی از شرایط شاهد این هستیم که مستاجر امکان تخلیه ملک را ندارد و به این دلیل از شورای حل اختلاف مهلت می‌خواهد. او می‌تواند درخواست مهلت خواهی خود را به شورای حل اختلاف تقدیم کرده تا به او فرصتی یک ماهه داده شود. باید اشاره کنیم که هر مستاجر تنها یک بار می‌تواند به قاضی پرونده درخواست مهلت بدهد و پس از پایان یافتن مهلت ۳۰ روزه او باید ملک را به طور قطع تخلیه کند.

مراحل دریافت حکم تخله ملک

قوانین مربوط به دریافت حکم تخلیه ملک

درباره مراحل دریافت حکم تخلیه ملک لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که قوانین مختلفی به تصویب رسیده که روابط بین مستاجر و موجر را تنظیم می‌نماید. با مطالعه مفاد این قوانین است که می‌توانید سریع‌ترین و موثرترین راه برای تخلیه ملک خود را در پیش گرفته و به صورت کاملاً قانونی اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که قوانین تصویب شده برای تنظیم روابط میان مستاجر و موجر هستند و نوعی عدالت را حکم فرما می‌کنند. در واقع ممکن است هر کشوری بسته به شرایطی که دارد قوانین مخصوص به خود را به تصویب برساند و بر روی اجرای درست آن نیز پافشاری کند.

شرایط دریافت حکم تخلیه ملک فوری

دقت داشته باشید که برای یافتن سریع‌ترین راه گرفتن حکم تخلیه لازم است اجاره نامه‌ای که بین مستاجر و موجر تنظیم گردیده دارای زمان اعتبار باشد. از سوی دیگر می‌توان گفت که اجاره نامه لازم است در دو نسخه تنظیم شده باشد.

از سوی دیگر شما زمانی می‌توانید برای تخلیه ملک خود اقدامات قانونی را به انجام رسانده و در مدت زمان کمی خواسته‌های خود را در این زمینه محقق کنید که هر دو نسخه اجاره‌نامه به امضای موجر و مستاجر رسیده باشد. از سوی دیگر الزامی است که شاهدان معامله پای هر دو برگه اجاره نامه را امضا کرده باشند.

از سوی دیگر برای طی نمودن مراحل دریافت حکم تخلیه ملک لازم است زمانی که برای اعتبار قرارداد در نظر گرفته‌اید به پایان رسیده باشد تا بتوانید از نظر قانونی اقدامات لازم را به انجام رسانده و در نهایت ملک خود را تخلیه کنید. از سوی دیگر مبلغی به عنوان رهن مغازه تعیین گردیده است که باید این مبلغ به مستاجر پرداخت شود یا اینکه در حساب دادگاه قرار بگیرد تا فرد بتواند اقدامات قانونی را برای تخلیه ملک خود انجام دهد.

دقت داشته باشید برای اینکه حکم تخلیه به صورت کاملاً فوری صادر گردد لازم از تمامی شرایط فوق حکم فرما بوده و در اجاره نامه ذکر گردیده باشد.

سریع‌ترین راه گرفتن حکم تخلیه چیست؟

باید اشاره داشته باشیم که سریع‌ترین راه گرفتن حکم تخلیه این است که شما تمامی مدارک مورد نیاز را از پیش تهیه کرده و اجاره نامه را نیز به شورای حل اختلاف ارائه کنید. پس از اینکه دادخواست مربوطه را تنظیم کردید لازم است آن را در اختیار دفاتر الکترونیکی قوه قضاییه قرار دهید تا در آنجا به ثبت برسد و مراحل قانونی برای رسیدگی به آن آغاز گردد.

از آنجایی که مرجع صالح برای رسیدگی به دعاوی تخلیه ملک شورای حل اختلاف می‌باشد، دادخواست تنظیم شده برای تکمیل مراحل دریافت حکم تخلیه ملک به این نهاد ارسال می‌گردد. در صورتی شما می‌توانید در مدت زمان کمی حکم تخلیه را دریافت کنید که شرایط زیر حکمفرما باشد:

 • اگر مستاجر ملک شما را به شخص دیگری انتقال داده باشد شما در مدت زمان بسیار کمی و در سریع‌ترین فرایند ممکن می‌توانید حکم تخلیه ملک بگیرید.
 • اگر مشخص شود که ملک مورد نظر شما به تعمیرات اساسی نیاز دارد اما مستاجر از تخلیه کردن آن خودداری کند شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن حکم تخلیه ملک بگیرید.
 • باید اشاره داشته باشیم که در قراردادی که بین مستاجر و موجر به امضا می‌رسد معمولاً حوزه تعهدات و مسئولیت‌های هر یک از آنها مشخص شده است. در واقع اگر مستاجر برخلاف تعهدات خود عمل کرده باشد شما در زمان کمی می‌توانید حکم تخلیه دریافت کنید.
 • از سوی دیگر شما مراحل دریافت حکم تخلیه ملک تجاری و مسکونی را زمانی می‌توانید با سرعت بیشتری پشت سر بگذارید که مستاجر برای سه ماه از پرداخت اجاره بهای خود خودداری کرده باشد.
 • همچنین قوانینی در خصوص اجاره ملک وجود دارد که اگر مستاجر آنها را نقض کرده شما می‌توانید در مدت زمان کمی حکم تخلیه بگیرید.
 • اگر برای شورای حل اختلاف این نکته به اثبات برسد که مستاجر استفاده نامشروعی از ملک شما انجام می‌دهد به سرعت حکم تخلیه را صادر خواهد کرد.
 • در صورتی که فرد بتواند هر یک از شرایط بالا را در شورای حل اختلاف به اثبات برساند می‌تواند در مدت زمان کمتری به خواسته‌های خود مبنی بر تخلیه ملک مسکونی و تجاری دست پیدا کند.
مراحل دریافت حکم تخله ملک

چگونه پیش از زمان پایان اجاره نامه حکم تخلیه بگیریم؟ 

در صورتی که مدت زمان اجاره نامه هنوز به پایان نرسیده باشد و فرد بخواهد که ملک خود را پس گرفته و مستاجر را از آن بیرون کند برای تکمیل مراحل دریافت حکم تخلیه ملک لازم است به دادگاه مراجعه کند.

در واقع ابتدا لازم است درخواست فرد در دادگاه مورد بررسی قرار بگیرد تا قرارداد امضا شده بین موجر و مستاجر باطل اعلام شده و فرد بتواند پیش از موعد حکم تخلیه دریافت کند. در چنین شرایطی به مدت زمان بسیار زیادی برای طی نمودن مراحل دادرسی نیاز دارید این زمان گاهی ممکن است حتی ۶ ماه نیز به طول بیانجامد.

چه زمانی می‌توان حکم تخلیه منزل را گرفت؟

اگر مالک ملکی باشیم و شخصی به عنوان مستاجر در ملک ما حضور داشته باشد این حق را به ما نمی‌دهد که به دنبال تکمیل مراحل دریافت حکم تخلیه ملک باشیم و بدون دلایل قانونی مستاجر را از ملک بیرون نماییم.

قانونگذار تنها در چند مورد خاص است که به موجر این اجازه را می‌دهد که با طی نمودن مراحل قانونی مجوز و حکم لازم برای بیرون کردن و تخلیه ملک را دریافت نماید. باید به بررسی قانونی این موارد بپردازیم تا اطلاعات شما در این زمینه افزایش پیدا کرده و بتوانید با آرامش خیال بیشتری در این زمینه اقدام کنید.

 • از نظر قانونی موجر زمانی می‌تواند برای تخلیه ملک خود اقدام کند که پول پیش مستاجر را به او بازگردانده باشد؛ یعنی اگر مالک تمام پول پیش مستاجر را به او پرداخت نکرده باشد نمی‌تواند از نظر قانونی برای تخلیه ملک خود اقدام کند. به طور معمول برای اجاره ملک هم اجاره در نظر گرفته می‌شود و هم پول پیش که باید مبلغ تعیین شده برای پول پیش به طور کامل در اختیار مستاجر قرار بگیرد تا هیچگونه منع قانونی در دسترس نباشد.
 • علاوه ممکن است در شرایطی شاهد این باشیم که مستاجر مبلغی را به موجر بدهکار باشد. در این صورت است که قانون به موجر کمک می‌کند تا علاوه بر دریافت حکم تخلیه ملک بتواند تمامی حقوق مالی خود را نیز از مستاجر دریافت نماید.
 • در واقع اگر مستاجر در زمان سکونت در ملک مسکونی یا تجاری به آن خسارت وارد کرده باشد موجر می‌تواند با طی نمودن مراحل قانونی اقداماتی را برای تخلیه ملک انجام دهد که از سوی دیگر لازم است که مستاجر پس از وارد آوردن خسارت هیچگونه پولی را برای جبران آن پرداخت نکرده باشد. در چنین شرایطی امکان شکایت از مستاجر و دریافت مبالغ مربوط به خسارت برای موجر وجود دارد.
 • صرف اینکه مستاجری به ملک شما آسیب رسانده باشد نمی‌توانید با طی نمودن مراحل دریافت حکم تخلیه ملک برای بیرون کردن او اقدام کنید. تخلیه ملک از مستاجر زمانی امکان‌پذیر است که او از پرداخت هزینه‌های مربوط به خسارت وارد کرده امتناع ورزد.
 • عدم رعایت مفاد قرارداد نیز می‌تواند از دلایلی باشد که با استفاده از آن می‌توانید به صورت قانونی حکم تخلیه بگیرید. در این صورت است که می‌توانید علی رغم مقاومت مستاجر در برابر حکم تخلیه به اهداف خود دست پیدا کرده و از نظر قانونی برای گرفتن حکم تخلیه اقدام کنید.
دریافت حکم تخلیه ملک تجاری چگونه امکان‌پذیر است؟

دریافت حکم تخلیه ملک تجاری چگونه امکان‌پذیر است؟

باید بدانیم که از روش‌های قانونی می‌توان برای دریافت حکم تخلیه ملک تجاری و ملک مسکونی اقدام کرد؛ اما بسیاری از افراد به دنبال راهی هستند که در کمترین زمان ممکن حکم تخلیه گرفته و آن را اجرایی کنند.

لازم است برای تکمیل مراحل دریافت حکم تخلیه ملک ابتدا دادخواستی در این خصوص تنظیم نموده و در اختیار دفاتر الکترونیکی قوه قضاییه قرار دهید. در چنین شرایطی است که پروسه قانونی طی می‌شود تا در نهایت حکم تخلیه ملک تجاری صادر گردد.

از سوی دیگر شما می‌توانید با حضور در شورای حل اختلاف و دادگاه‌های مربوطه دادخواست خود را به صورت حضوری به ثبت برسانید تا به درخواست شما در مدت زمان کمتری رسیدگی شود.

شورای حل اختلاف مرجعی صالح برای رسیدگی به دعاوی حکم تخلیه ملک تجاری می‌باشد و قضات مربوط به آن پس از رسیدگی به دادخواست شما در نهایت حکم مربوطه را صادر می‌نماید. از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که برای اجرای حکم تخلیه از کلانتریها استفاده خواهد شد.

بعد از گرفتن حکم تخلیه چه باید کرد؟

در پاسخ به این سوال که بعد از گرفتن حکم تخلیه چه باید کرد باید بگوییم که در ابتدا فرد ملزم است تمامی مستندات مربوط به تخلیه ملک را جمع آوری کرده و با حضور در دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه یا شورای حل اختلاف درخواست خود را به ثبت برساند.

در صورتی که از نظر قاضی شورای حل اختلاف درخواست شما منطقی و قانونی باشد در نهایت حکم به تخلیه ملک مسکونی یا تجاری داده خواهد شد. پس از دریافت حکم تخلیه به مستاجر فرصتی سه روزه داده می‌شود تا ملک مسکونی یا تجاری را به طور کامل تخلیه کند.

در این صورت است که شورای حل اختلاف کلانتری‌ها را ملزم خواهد کرد که اقدام به تخلیه ملک نمایند. در این مرحله اگر مستاجر همچنان در برابر حکم تخلیه مقاومت کند کلانتری خودش به تنهایی وارد عمل خواهد شد. همچنین فرد می‌تواند به شورای حل اختلاف درخواست مهلت بدهد که در این صورت یک ماه فرصت به او داده خواهد شد تا نسبت به تخلیه ملک اقدام کند.

مقاومت در برابر حکم تخلیه توسط مستاجر

مقاومت در برابر حکم تخلیه توسط مستاجر

گاهی شاهد این هستیم که مالک پس از طی نمودن مراحل دریافت حکم تخلیه ملک، در نهایت موفق به دریافت این حکم خواهد شد اما مستاجر از تخلیه ملک امتناع ورزیده و در برابر حکم تخلیه مقاومت می‌کند.

مقاومت در برابر حکم تخلیه می‌تواند قوانین و مقررات خاص به خود را داشته باشد و مستاجر را از نظر حقوقی با مشکلاتی روبرو کند؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که اگر مستاجر هستید و موجر توانسته پس از طی نمودن مراحل قانونی حکم تخلیه را دریافت کند شما نیز در کمترین زمان ممکن ملک را تخلیه نموده و در اختیار مالک قرار دهید.

البته این امکان قانونی در اختیار مستاجر قرار گرفته است که به حکم اعتراض نماید. از سوی دیگر این احتمال برای شما وجود دارد که به شورای حل اختلاف درخواست مهلت بدهید که در این صورت مهلت یک ماهه در اختیار شما قرار خواهد گرفت اما پس از پایان یافتن این مهلت ملزم هستید که ملک مسکونی تجاری را به طور کامل تخلیه کنید. این قوانین برای حکم تخلیه مغازه و منزل یکسان می‌باشد.

اجرای حکم تخلیه توسط کلانتری به چه صورت انجام می‌شود؟

اجرای حکم تخلیه توسط کلانتری به چه صورت انجام می‌شود؟

در واقع فرد پس از دریافت حکم تخلیه می‌تواند برای اجرای حکم تخلیه توسط کلانتری اقدام کند. در چنین شرایطی قانون پلیس یا کلانتری محل را موظف به تخلیه ملک می‌داند.

این عملیات می‌تواند برای بیرون کردن اشخاص یا اموال از ملک مورد نظر بسته به حکم تخلیه انجام شود.

لازم است در ابتدا کلانتریها حکم تخلیه را دریافت نموده و آن را به دقت مورد بررسی قرار دهند. در حکم تخلیه محل ملک مورد نظر به طور کامل مشخص شده و مهلت انجام این کار نیز به طور کامل شرح داده شده است. در این مرحله است که کلانتری نسبت به اخطار دادن به مستاجر اقدامات لازم را به انجام می‌رساند و برای آنها مدتی مقرر می‌کند که ملک مورد نظر را به طور کامل تخلیه نمایند.

پس از تکمیل مراحل دریافت حکم تخلیه ملک و اطلاع رسانی به مستاجر متخلف خود کلانتری وارد عمل شده و برای تخلیه ملک اقدام می‌کند. در این مرحله کلانتری و نیروهای اجرایی در محل مورد نظر ملک حاصل شده و مستاجر و اموال او را از ملک خارج می‌نماید.

پس از مدتی ممکن است کلانتری مجدداً در ملک مورد نظر حاضر شود تا بر روی روند تخلیه ملک نظارت داشته باشد و از این موضوع اطمینان حاصل نماید که دیگر مستاجر وارد ملک مورد نظر نشده است. لازم از کلانتری در صورت مقاومت فرد مستاجر از استراتژی‌های برقراری نظم استفاده نمایند و حتی به قوه اجباری و زور متوسل شوند.

حکم تخلیه ملک غیابی

حکم تخلیه ملک غیابی

در نظر داشته باشید که حکم تخلیه ملک غیابی زمانی از سوی ارگان‌های قضایی صادر می‌گردد که طرف مخالف در دادگاه حضور نداشته باشد.

ممکن است دلیل عدم حضور طرف مقابل در دادگاه عدم همکاری او با فرایند قزوایی باشد. در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که طرف مخالف متوجه فرایند قضایی برای تخلیه ملک مورد نظر می‌باشد؛ اما ترجیح می‌دهد که در فرایند مربوطه حضور نداشته و خود را به دادگاه یا شورای حل اختلاف معرفی نکند.

در چنین شرایطی است که تمامی جلسات بررسی دادخواست تخلیه ملک بدون حضور طرف مقابل انجام می‌پذیرد و در نهایت حکم مربوط صادر می‌گردد. مهلتی برای تخلیه ملک مشخص خواهد شد که مستاجر ملزم است در این زمان ملک مورد نظر را به طور کامل تخلیه نماید.

در واقع اگر پس از صدور حکم تخلیه غیابی طرف مخالف همچنان از تخلیه ملک امتناع کند کلانتری و نیروهای اجرایی وارد عمل خواهند شد و او را از ملک خارج می‌سازند. دقت داشته باشید که حکم غیابی زمانی صادر می‌شود که فرد به دعوتنامه‌های دادگاه یا شورای حل اختلاف بی‌اعتنایی کرده و برای جلسات دادرسی حضور نداشته باشد و همچنین لایحه‌ای نیز نفرستد.

البته برای طی نمودن مراحل دریافت حکم تخلیه و اجرا نمودن آن می‌بایست حقوق هر دو طرف به طور کامل رعایت شود تا مشکلاتی از این بابت پدیدار نگردد. به هر حال اگر می‌خواهید حکم تخلیه دریافت کرده و مستاجر متخلف را از ملک خود بیرون کنید لازم است از یک وکیل مجرب و خبره کمک بگیرید.

وکیل به مراحل گرفتن حکم تخلیه از شورای حل اختلاف آگاهی دارد و می‌تواند با طی نمودن مراحل قانونی شما را به اهداف مد نظرتان برساند. از سوی دیگر شما می‌توانید با استفاده از یک وکیل مجرب و با سابقه مدت زمان تخلیه ملک مسکونی یا مغازه را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

کلام آخر

از اینکه وقت گذاشتید و در این مقاله موجود در سایت برترین وکلا در کنار ما بودید از شما تشکر و قدردانی می کنیم. در این مقاله تلاش کردیم تا مراحل دریافت حکم تخله ملک را به طور کامل شرح دهیم همچنین اشاره داشتیم که افراد برای حل مشکلات خود در این زمینه می بایست به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و در نهایت حکم تخلیه بگیرند. همچنین توضیحات جامعی را درباره ی دریافت حکم تخلیه غیابی بیان کردیم. اگر احساس می کنید نکته ای درباره ی این مقاله از قلم افتاده است درخواست می کنیم آن را در قسمت دیدگاه برای ما بنویسید.

5/5 - (1 امتیاز)

میثم امینی

من عاشق دنیای کتاب و نویسندگی هستم و نمیدونم دست سرنوشت چجوری من رو به سمت تهیه متون حقوقی هل داد. خیلی خوشحالم بابت جایگاهی که دارم. چون حس میکنم جایی قرار گرفتم که هم بهش علاقه دارم و هم راهی برای خدمت به شما عزیزانه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا