مسائل حقوقی

قانون جدید مهریه 14 سکه ✔️ نکات مهم و شرایط مطالبه

می‌توان چنین گفت که مهریه یکی از مهمترین حقوق مالی زن را شامل می‌شود که قوانین و مقررات خاصی برای آن در کشور به تصویب رسیده است. اگر به دادگاه‌های خانواده مراجعه کنیم به زودی در خواهیم یافت که حجم قابل توجهی از پرونده‌های موجود در این مراکز قضایی به مطالبه مهریه اختصاص دارد و همین مسئله در سال‌های اخیر توانسته چالش‌های بسیار زیادی را برای جامعه ایجاد کند. بالا بودن مقدار مهریه به خصوص در سال‌های اخیر مورد انتقاد بسیاری از افراد قرار گرفته و به همین دلیل در مجلس در خصوص اصلاح قوانین مربوط به آن مباحثی ایجاد شده است. دقت داشته باشید که قوانین مهریه به خصوص در سال‌های اخیر با تغییرات جدی روبرو شده است از این رو در این مقاله سعی داریم شما را با قانون جدید مهریه ۱۴ سکه آشنا کنیم پس تا انتهای مطلب در کنار ما باشید.

مهریه چیست؟

زمانی می‌توانیم در خصوص قانون جدید مهریه ۱۴ سکه توضیحات جامعی را به شما ارائه دهیم که درباره مفهوم حقوقی مهریه اطلاعات کامل را به دست آوریم. لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که مهریه در واقع همان مالی است که در زمان نکاح از سوی مرد به زن تعلق می‌گیرد یا اینکه مرد مکلف به پرداخت آن می‌شود در خصوص مهریه قوانین و مقررات پیچیده‌ای در کشور به تصویب رسیده است.

در نظر داشته باشید که مهریه باید مالیات داشته باشد و همچنین نکته دیگری که باید در اینجا به آن توجه داشته باشید این است که زن مالک اصلی مهریه به شمار می‌رود و مهریه از جمله مهم‌ترین حقوق مالی زن است و او می‌تواند از نظر قانونی آن را هر زمان که خواست مطالبه کند.

مهریه می‌تواند اموالی به مانند زمین یا خودرو و یا هر چیز دیگری باشد اما آن چیزی که در سال‌های اخیر معمول شده است تعیین سکه طلا به عنوان مهریه بانوان می‌باشد. همچنین باید توجه کنید که مهریه باید در زمان عقد نکاح تعیین شده و در سند ازدواج نیز به طور کامل و دقیق ذکر شود. قانونگذار مهریه را حقوق مالی برای زن در نظر گرفته که او می‌تواند هر زمان که اراده نمود آن را از مرد مطالبه کرده و پس از طی نمودن مراحل مختلف آن را دریافت نماید.

نکته دیگری که باید در خصوص قانون جدید مهریه ۱۴ سکه به آن اشاره کنیم این است که زن می‌تواند هر میزان از مال را که خواست به عنوان مهریه خود پیشنهاد دهد و این مرد است که می‌تواند با زن بر سر مقدار مهریه به توافق برسد. از این رو می‌توان چنین نتیجه گرفت که هیچ قانونی نمی‌تواند محدودیتی برای مقدار مهریه تعیین نماید. قانونگذار توافق بر سر مقدار مهریه را بر عهده زوجین گذاشته است.

اینطور نیست که زن تنها بتواند در زمان طلاق مهریه خود را از مرد مطالبه کند بلکه روال قانونی به گونه‌ای پیش خواهد رفت که زن می‌تواند در هر مرحله‌ای از زندگی که اراده کرد حقوق مالی خود را از مرد مطالبه کرده و باطن بودن مراحل قانونی دعوای مطالبه مهریه را اقامه کند. 

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه چیست؟

نکات مهم درباره مهریه

این نکته را در نظر داشته باشید که می‌توان مهریه را به عنوان وثیقه‌ای برای حسن و معاشرت زن با مرد به شمار آورد؛ و مسئله دیگری که لازم است به آن متذکر شویم این است که همواره پس از طلاق زن از نظر مالی ممکن است با مشکلات عدیده‌ای روبرو شود. پرداخت مهریه به زن می‌تواند به حد زیادی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری و عمل آورد.

از سوی دیگر می‌توان چنین گفت که مهریه می‌تواند به عنوان شروط ضمن عقد برای زن در نظر گرفته شود. در زمان تعیین مهریه لازم است از قانون جدید مهریه ۱۴ سکه نیز اطلاعات کافی را داشته باشید تا به این شکل در خصوص توافقات صورت گرفته با دید جامع‌تری عمل کنید.

مهریه دارای انواع مختلفی است که از جمله آنها می‌توان به مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه اشاره کرد تعریف از آنها از نظر قانونی دارای شرایط و ضوابط خاصه به خود می‌باشد. در مهریه عندالاستطاعه مطالبه مهریه و رسیدن به آن توسط زن به استطاعت مالی مرد بستگی خواهد داشت اما در مهریه عندالمطالبه هرگز چنین شرطی وجود ندارد و تحت هر شرایطی مرد باید مهریه را به زن بپردازد.

بهتر از پیش از توافق با همسرتان بر سر مقدار مهریه با یک وکیل متخصص و خبره مشورت کنید تا او بتواند راهکارهای مناسبی را پیش روی شما قرار دهد. دریافت مشاوره حقوقی به میزان قابل توجهی می‌تواند بر روی تصمیم گیری‌های شما تاثیر مثبت به جای بگذارد.

شرایط مطالبه مهریه توسط زن در قانون جدید

درباره قانون جدید مهریه ۱۴ سکه می‌توان به این نکته اشاره نمود که مهریه جزو مهمترین حقوق مالی زن به شمار می‌رود و مرد تحت هر شرایطی ملزم به پرداخت آن است. در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که مرد از پرداخت مهریه به همسر خود خودداری می‌نماید که در این شرایط قانون مجازات‌های سختگیرانه‌ای را برای افراد مجرم در نظر گرفته است چرا که انجام چنین اعمالی جرم محسوب می‌شود.

در صورتی که قصد مطالبه مهریه را دارید باید با شرایط مطالبه مهریه نیز آشنایی کامل داشته باشید چرا که در این صورت است که می‌توانید به حقوق قانونی و منافع خود در محاکم قضایی دست پیدا کنید.

در صورتی که مرد راضی به پرداخت مهریه به زن نشود قانونگذار این حق را در اختیار زوجه قرار داده است تا از طریق قانونی اقدام نموده و پس از طی نمودن مراحلی آن را مطالبه و دریافت نماید. زن در صورتی می‌تواند مهریه خود را از دادگاه مطالبه کند که شرایط زیر را به همراه داشته باشد:

  • داشتن عقدنامه رسمی: معمولاً عقدنامه رسمی در دفاتر عقد و ازدواج تنظیم می‌شود و در آن مبلغ مهریه و شیوه پرداخت آن به طور کامل ذکر شده است زن در صورتی می‌تواند حقوق مالی خود را از دادگاه مالبه کند که دارای عقدنامه باشد.
  • داشتن اهلیت قانونی: زن برای مطالبه قانون جدید مهریه ۱۴ سکه لازم است که اهلیت قانونی داشته باشد. منظور از اهلیت قانونی در مباحث حقوقی این است که زن به بلوغ رسیده و از نظر عقلی نیز به رشد کامل دست پیدا کرده باشد.
  • عدم اعسار مرد از پرداخت مهریه: در شرایطی ممکن است مرد مدعی شود که توانایی مالی او اجازه نمی‌دهد که مهریه را به صورت یکجا در اختیار زن قرار دهد در این صورت است که زن نیز نمی‌تواند حقوق مالی خود در خصوص مهریه را به صورت یکجا از مرد دریافت نماید و باید آن را به صورت قسطی دریافت کند. اعسار مرد معمولاً با ارائه مدارکی مانند استشهادیه محلی به اثبات می‌رسد.
قانون جدید مهریه ۱۴ سکه را می دانید؟

قانون جدید مهریه چند سکه است؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که قانون جدید مهریه چند سکه دارد لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که باید قوانین و مقررات را مطالعه کرده و تسلط کاملی در خصوص آنها به دست آوریم چرا که در تنها در این صورت است که می‌توانیم به سوالاتی از این جنس پاسخ دهیم.

لازم به ذکر است که اشاره داشته باشیم اکثر قوانین و مقررات مربوط به دعاوی خانواده از جمله مطالبه مهریه از احکام اسلام استخراج شده است. از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که در قوانین مدنی و قانون حمایت از خانواده درباره انواع مهریه و شرایط مطالبه آن از سوی زن و مراحل قانونی مربوط به آن توضیحات جامع ارائه شده است.

در ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی اشاره شده است که مهریه در واقع همان مالی است که بر اثر جاری شدن عقد نکاح به زن تعلق گرفته است. همچنین در ماده ۱۰۸۳ اشاره شده است که مهریه می‌تواند به دو دسته مهریه عندالمطالبه و مهریه عندالاستطاعه باشد. همچنین در ماده ۱۰۸۴ توضیح جامعی در خصوص مهریه عندالمطالبه داده شده و آن را نوعی از مهریه دانسته که زن می‌تواند هر زمان که اراده کرد آن را دریافت نماید.

در قانون مدنی در ماده ۱۰۸۵ اشاره شده است که مهریه در استطاعه و شرایط مطالبه آن از سوی زن به استطاعت و توانایی مالی مرد بستگی خواهد داشت. همچنین در ماده ۱۰۸۶ اشاره شده است که مهریه می‌تواند به صورت نقدی یا به صورت غیر نقدی با توافق طرفین تعیین گردد. همچنین در ماده ۱۰۸۷ از قانون مدنی این نکته بررسی شده است که زن در صورت گرفتن طلاق و درخواست برای آن می‌تواند مهریه خود را نیز مطالبه کند.

همچنین در ماده ۲۳ از قانون حمایت خانواده مهریه را حق زن بیان کرده است و اشاره دارد که اگر مرد از پرداخت مهریه زن استنکاف کند زن می‌تواند با تنظیم دادخواست به صورت قانونی آن را مطالبه نماید.

همچنین باید اشاره داشته باشیم که در ماده ۲۴ از قانون حمایت از خانواده اشاره شده است که اگر مرد به طور واقعی از پرداخت مهریه عندالمطالبه عاجز باشد می‌تواند قاضی پرونده دستور به اعسار و تقسیط مهریه دهد. همچنین قانون جدید مهریه ۱۴ سکه مقدر می‌دارد که اگر مرد از پرداخت مهریه زن خودداری کند مرتکب جرم شده و به جزای درجه ۷ محکوم خواهد شد.

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

یکی دیگر از مباحثی که لازم است در اینجا به آن اشاره نماییم قانون جدید مهریه ۱۴ سکه می‌باشد. این قانون به تازگی در مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان مجلس مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و ابعاد مختلف آن نیز ارزیابی شد. همانطور که از متن این قانون به دست می‌آید می‌توان گفت که در قانون ارائه شده به مجلس قرار بود سقف تعیین مهریه از سوی مرد و زن ۱۴ سکه در نظر گرفته شود.

در واقع در این قانون اشاره شده بود که اگر زن و مردی تمایل داشته باشند که مهریه‌ای بالاتر از ۱۴ سکه تعیین نمایند می‌بایست مالیات آن را نیز به دولت پرداخت کنند. در واقع می‌توان گفت که تعیین مهریه بالای ۱۴ سکه همواره می‌تواند برای زوجین مالیات به همراه داشته باشد و این محور اصلی تغییرات این قانون به شمار می‌رود.

اگرچه این قانون در ابتدا با مخالفت‌های بسیار زیادی به خصوص از سمت جامعه زنان روبرو شد اما اخبار تکمیلی به این صورت است که نمایندگان مجلس تمایل بالایی برای تصویب آن دارند. یکی دیگر از مفاد این قانون مسئله عندالامطالبه بودن مهریه و تغییر آن به عندالاستطاعه است. در این قانون اشاره شده است که باید تمامی مهریه‌ها از نوع عندالاستطاعه باشد.

اگر مهریه از نوع عند المطالبه باشد مرد ملزم می‌شود به محض مطالبه مهریه از سوی زن تمام حقوق مالی او را پرداخت نماید اما در مهریه از نوع عند الاستطاعه زمانی می‌تواند به منافع مالی خود در خصوص مهریه دست پیدا کند که مرد توانایی مالی این کار را داشته باشد. نکته ی دیگری که باید به آن اشاره داشته باشیم این است که هنوز چنین قانونی در مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسیده است.

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

تغییرات قانون جدید مهریه در سال ۱۴۰۳

در قسمت‌های قبلی در خصوص مهریه و قوانین مربوط به آن در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده توضیحات جامعی را ارائه دادیم تا اطلاعات مختلفی در خصوص آن به دست آورید و بتوانید با دید جامع‌تری در این خصوص تصمیم گیری کنید؛ اما باید اشاره داشته باشیم که قانون مربوط به مهریه همه ساله دچار تغییرات جدی می‌شود که در اینجا لازم است آنها را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

باید اشاره داشته باشیم که قانون جدید مهریه امروز با تغییرات اساسی روبرو شده است که شرایط مطالبه مهریه را قدری پیچیده می‌کند. در ادامه سعی داریم برخی از مهم‌ترین این تغییرات را مورد بررسی قرار دهیم:

  • مهمترین تغییرات قانون مربوط به مهرالمثل می‌باشد که بر اساس شاخص قیمت‌ها در سال ۱۴۰۳ نیز دچار تغییرات جدی شده است. هر سال کارشناسان دادگستری در قوه قضاییه سعی می‌کنند با در نظر گرفتن نرخ تورم و شاخص‌های دیگر مقدار دقیقی را برای مهرالمثل مشخص نمایند تا از این بابت عدالت رعایت شده و زن بتواند به حقوق قانونی خود دست پیدا کند.
  • باید اشاره داشته باشیم که در قانون جدید اثبات اعسار مرد از پرداخت مهریه قدری پیچیده و سخت شده است. در قانون جدید مهریه ۱۴ سکه مقدر شده است که اگر مردی ادعایی مبنی بر اعسار در پرداخت مهریه داشت می‌بایست علاوه بر ارائه مدارک و مستنداتی مانند شهادت شهود، نظر مثبت کارشناسان دادگستری را نیز جلب نماید چرا که اساساً به نظر آنها برای صدور حکم نیز نیاز است.
  • اگر مرد از پرداخت مهریه استنکاف کند میزان حبسی که برای او تعیین می‌گردد از یک سال به دو سال افزایش پیدا کرده است و این موضوع را می‌توان جزو تغییرات مهم قانون به شمار آورد. تصویب چنین قوانین باعث شده است تا مرد جدیت بیشتری برای پرداخت حقوق مالی زن داشته باشد.
  • به طور کلی می‌توان گفت که تغییرات قانون مهریه در سال جدید کاملاً مثبت بوده و قانونگذار سعی داشته است تا عدالت را در مطالبه و پرداخت مهریه اجرایی کند؛ اما شما در صورتی می‌توانید اطلاعات جامعی را در خصوص قوانین جدید به دست آورید که از یک وکیل مجرب و متخصص مشاوره حقوقی دریافت نمایید چرا که همواره با استفاده از مشاوره حقوقی می‌توانید ضعف‌های خود را در خصوص دعاوی مطرح شده جبران کنید.
قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

قانون جدید مهریه ۱۱۰ سکه

در نظر داشته باشید که قانون جدید مهریه ۱۱۰ سکه نیز در محافل حقوقی جنجال‌های بسیاری را به پا کرد. در همان ابتدای امر و پس از تصویب این قانون بسیاری از افراد جامعه به اشتباه گمان می‌کردند که دیگر هیچ خانمی بر طبق این قانون نمی‌تواند بیشتر از ۱۱۰ سکه را برای مهریه خود تعیین نماید. به همین دلیل بود که تصویب این قانون اعتراض‌های بسیار زیادی را به خصوص از سوی بانوان به وجود آورد.

اما حقیقت این است که قانون ۱۱۰ سکه به هیچ عنوان برای محدود کردن سقف مهریه به تصویب نرسیده بود. بلکه مفاد این قانون مسئله دیگری را نمایان می‌کند. بر اساس قانون فوق الذکر اگر مردی موفق نمی‌شد که حداقل ۱۱۰ سکه از مهریه تعیین شده برای همسرش را پرداخت نماید زن می‌توانست حکم حبس و زندان او را از محاکم قضایی دریافت نماید.

اما اگر مهریه توافق شده برای زن بیشتر از ۱۱۰ سکه بود و مرد موفق شود که ۱۱۰ سکه از آن را پرداخت نماید دیگر زن نمی‌تواند حکم حبس مرد را از محاکم غذایی دریافت نماید. این مسئله به هیچ عنوان به معنای محدود کردن مهریه زن نیست و زوجه می‌تواند تحت هر شرایطی به تمام مهریه تعیین شده خود دست پیدا کند و هیچ قانونی برای او در این خصوص محدودیت ایجاد نکرده است.

یکی دیگر از نکاتی که باید در اینجا درباره قانون جدید مهریه ۱۴ سکه بیان نماییم این است که شرایط اثبات اعسار مرد در محاکم قضایی به طور کامل دچار تغییرات جدی شده است. تا پیش از این اگر مردی می‌خواست در محاکم قضایی اعصار از پرداخت مهریه را به اثبات برساند تنها لازم بود استشهادیه محلی و گواهی اعسار را تقدیم قاضی پرونده کند؛ اما تغییرات قانون به گونه‌ای پیش رفته است که اکنون برای اثبات حصار نیاز به نظر کارشناسان دادگستری است.

اعسار در پرداخت مهریه زمانی اتفاق می‌افتد که مرد از نظر مالی شرایط پرداخت حقوق زن را نداشته باشد. در چنین شرایطی قاضی پرونده اعسار مرد را مورد بررسی قرار می‌دهد تا در صورت اعسار و اثبات آن در دادگاه با قسطی کردن مهریه موافقت نماید. در صورتی که مرد درخواست اعسار بدهد و با اعصار و عدم توانایی مالی او موافقت شود زن دیگر نمی‌تواند مهریه خود را به صورت یکجا دریافت نماید.

به هر حال شما برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تغییرات قانون جدید مهریه لازم است از یک وکیل مجرب و خبره مشاوره حقوقی دریافت نمایید تا او بتواند با استفاده از دانش حقوقی و تجربیات خود شما را در این زمینه راهنمایی کند.

قانون جدید مهریه ۱۴ سکه

چرا باید برای مطالبه مهریه از وکیل کمک گرفت؟

مهریه بخش قابل توجهی از حقوق مالی زن در زمان نکاح را شامل می‌شود. اگر زن با قوانین و مقررات مربوط به دعاوی مهریه آشنایی کامل نداشته باشد ممکن است بر اثر برخی از تصمیمات غلط او منافعش به خطر بیفتد. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشید که افراد عادی جامعه دانش حقوقی کمی در خصوص مباحث مطرح شده در دادگاه دارند و به همین دلیل باید از یک وکیل متخصص کمک بگیرند.

دریافت مشاوره حقوقی از یک وکیل متخصص و خبره باعث می‌شود تا شانس کسب پیروزی برای شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند و شما بتوانید به تمام منافع و حقوق قانونی‌تان دست پیدا کنید. از سوی دیگر اگر با دعاوی مطالبه مهریه دست به گریبان هستید و به عنوان مرد از شما مهریه مطالبه شده است لازم است باز هم روی کمک‌های وکیل حساب باز کنید.

البته باید از میان انبوه وکلایی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند در نهایت شاخص‌ترین و مجرب‌ترین آنها را استخدام نمایید و از آنها برای رفع مشکلات خود کمک بگیرید. برای مثال وکیل مورد نظرتان باید سابقه درخشانی در زمینه دعاوی خانوادگی به خصوص مهریه داشته باشد و سال‌های زیادی به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت کند.

کلام آخر

از همراهی شما مخاطبان عزیز تشکر و قدردانی می‌کنیم و امیدواریم که مطالب ذکر شده در این سایت برای شما مفید بوده باشد. در این مطلب تلاش کردیم تا قانون جدید مهریه ۱۴ سکه را مورد بررسی قرار دهیم و مباحث حقوقی مربوط به آن را نیز ارزیابی کنیم. در ادامه به مهم‌ترین قوانینی که در کشور به تصویب رسیده است اشاره نمودیم و تغییرات مربوط به آن را نیز بررسی کردیم. اکنون از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا تجربه‌ای درباره مباحث ذکر شده در بالا دارید آن را در قسمت دیدگاه با سایر مخاطبان سایت برترین وکلا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 15 =

دکمه بازگشت به بالا