مسائل حقوقی

نحوه شکایت از اداره پست و چگونگی پیگیری شکایات از سازمان پست

نحوه شکایت از اداره پست به چه صورت است؟ چگونه باید شکایت خود را پیگیری نماییم؟ سوالاتی از این قبیل، زمانی برای افراد به وجود می آید که بسته های پستی آن ها به دستشان نرسیده است یا اینکه با تاخیر رسیده است. در این صورت است که به فکر شکایت و پیگیری از سازمان پست می افتند. ما در این مقاله سعی داریم به طور کامل و ساده برای شما همراهان عزیز توضیح دهیم که چگونه می توان شکایت خود را از اداره پست به ثبت رساند. در ادامه با ما همراه باشید.

چرا تصمیم به شکایت از اداره پست می گیریم؟

همانطور که می دانید، شکایت از اداره پست موضوع بسیار مهمی است که افراد به دنبال یافتن نحوه آن هستند و می خواهند به بهترین شیوه این کار را انجام دهند. از جمله مهم‌ترین مواردی که باعث نارضایتی افراد می شود می توان آسیب رسیدن بسته، تاخیر در ارسال و غیره را نام برد. در واقع افراد زیان دیده برای جبران خسارت خود، دست به شکایت از این اداره می زنند. دلایل رایج دیگری نیز برای شکایت از این سازمان وجود دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. سپس به توضیح نحوه شکایت از اداره پست خواهیم پرداخت.

  • شکایت از مامورین سازمان پست: گاهی اوقات نارضایتی به وجود آمده از سازمان نیست. بلکه از پستچی ها یا ماموران این اداره است. لازم به ذکر است که افراد می توانند شکایت خود را از مامورین نیز در سامانه تعیین شده به ثبت برسانند.
  • شکایت از پست های پیشتاز: همانطور که از نام این نوع پست مشخص است، وظیفه رساندن سریع مرسولات را به عهده دارند. در بسیاری مواقع تاخیر در ارسال این نوع مرسولات به وجود می آید. از این رو، باعث نارضایتی افراد می شود. از متداول ترین شکایت از این سازمان، مربوط به شکایت از پست پیشتاز است. در اکثر مواقع با ثبت شکایت، در سریع ترین زمان ممکن شکایت شما از سوی سازمان پست پیگیری خواهد شد.
  • آسیب دیدن مرسولات دریافتی: بسیاری مواقع نیز مشتریان شکایت خود از آسیب دیدن مرسولات و بسته های پستی به ثبت می رسانند. باتوجه به تاکید سازمان پست، بهتر است که وسایل شکستنی با پست ارسال نشوند. ولی به این مورد توجه کافی نمی شود.

چگونه از اداره پست شکایت کنیم؟

برای راحتی افراد، چندین روش در نظر گرفته شده است. در این صورت است که هر یک از افراد باتوجه به شرایط خود هر کدام از این پنج روش را انتخاب نمایید. رایج ترین روش که مشتریان آن را انتخاب می نمایند، شکایت از طریق خود سازمان پست است. در ادامه هر کدام از این روش ها را به طور متخصر توضیح می دهیم. سپس به توضیح مبسوط نحوه شکایت از اداره پست خواهیم پرداخت.

  • برقراری ارتباط از طریق مرکز پاسخگویی سازمان پست. (شماره گیری 84470000)
  • مراجعه کردن به سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات. (این آدرس را در مرورگر خود سرچ نمایید.)
  • تماس حاصل کردن با تلفن گویای 195
  • مراجعه یه سامانه هوشمند شرکت پست. (مراجعه به سایت eop.post.ir)
  • اگر چهار مورد که ذکر کردیم پاسخگو نبود و نتیجه ای حاصل نشد، می توانید شکایت خود را در سازمان بازرسی کل کشور به ثبت برسانید.

همچنین می توانید برای طرح و شکایات خود، از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت و کمک بگیرید.

چگونه از اداره پست شکایت کنیم؟

نحوه شکایت از اداره پست و 5 راهکار برای آن

در این قسمت می خواهیم معمول ترین نحوه شکایت از اداره پست را توضیح دهیم. همانطور که در قسمت قبل ذکر کردیم، اگر از هیچ کدام از این روش ها نتیجه ای نگرفته اید، می توانید شکایت خود از پست، مامور پست، کارکنان پست یا هر بخش دیگر مربوط به این اداره را در سازمان بازرسی کل کشور به ثبت برسانید و پیگیری نمایید.

مرحله اول و دوم:

ابتدا، برای ثبت شکایت خود به سامانه post.ir مراجعه نمایید. برای این کار می توانید عبارت سامانه شکایت از اداره پست را نیز در مروگر خود سرچ نمایید. سپس تصویری برای شما نمایان خواهد شد. در این قسمت، گزینه ثبت شکایت را انتخاب کنید.

مرحله سوم و چهارم:

حال در صفحه مزبور، بر روی گزینه ثبت شکایت مشتریان که به رنگ قرمز است، کلیک نمایید. پس از انتخاب این گزینه، صفحه ای مشاهده خواهید کرد. در انتهای این صفحه عبارتی تحت عنوان، بیشتر از هفتاد و دو ساعت از ارسال مرسوله پستی من می گذرد و مایل به ثبت شکایت هستم، یا شکایت دیگری دارم، وجود دارد. تیک این گزینه را فعال نمایید.

مرحله پنجم و ششم:

در این بخش، اطلاعاتی مانند استان و محل سکونت را از شما می خواهد. این اطلاعات را کامل نماید. سپس گزینه عدم توزیع مرسوله در نشانی یا تحویل مرسوله به گیرنده غیر اصلی را انتخاب نمایید. سپس به مرحله بعد بروید.

مرحله هفتم و مرحله نهایی:

حال در این بخش، کافی است اطلاعات شخصی و مربوط به خود را وارد نمایید و سپس تیک مرحله بعد را بزنید. در مرحله آخر و نهایی یک کد رهگیری برای شما نمایان می شود. این کد را نزد خود نگه دارید. از این کد می توانید برای رهگیری و پیگیری شکایت خود استفاده نمایید. از این رو، در حفظ آن دقت کافی داشته باشید.

نحوه شکایت از اداره پست و 5 راهکار برای آن

پیگیری شکایت از سازمان پست

در قسمت های قبل به طور کامل گام های مربوط به نحوه شکایت از اداره پست مورد بررسی قرار گرفت. با نهایی کردن گام آخر، یک کد رهگیری مربوط به خودتان را دریافت خواهید کرد. برخی افراد تصور می کنند که این کد رهگیری را صرفا در صورتی دریافت می کنند که شکایت خود را به صورت اینترنتی ثبت کرده باشند. در واقع با انجام هر یک از روش های ثبت شکایت، شما یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد.

به طور کلی، این کد یعنی اینکه شکایت شما تایید شده است. همچنین مسئولین پست درصدد پیگیری شکایت شما هستند. همانطور که گفتیم؛ باید این کد رهگیری را نزد خود حفظ نمایید. همچین با استفاده از این کند می توانید اقداماتی برای پیگیری شکایت انجام دهید. هر چند روش های گوناگونی برای شکایت از اداره پست وجود دارد. اما به طور کلی، پنج روش برای انجام این کار وجود دارد. در نهایت روش پیگیری در همه روش ها یکسان است.

برای پیگیری شکایت، سایت post.ir را در مروگر خود سرچ نمایید. سپس در صفحه نمایان شده، بر روی عبارت پیگیری که به رنگ سبز است، کلیک نمایید. سپس در صفحه مزبور، کد رهگیری و کد ملی خود را وارد نمایید. حال گزینه جستجو موجود در کادر نارنجی رنگ را انتخاب نمایید. در این صورت است که می توانید از روند شکایت خود اطلاع پیدا کنید.

در سامانه الکترونیکی پاسخگویی به شکایات چه خدماتی ارائه می شود؟

همانطور که می دانید، سازمان پست کشور برای بهبود و ارائه خدمات با کیفیت اداری، اقدام به راه اندازی سامانه اینترنتی کرده است. در این سامانه مشتریان می توانند شکایات خود را ثبت و پیگیری نمایند. همچنین در این سامانه، می توان علاوه بر شکایت از این سازمان از دیگر خدمات آن نیز استفاده نمود. از این رو، می توانید با مراجعه به سایت Eop.post.ir و پس از ورود به سامانه، از سایر خدمات نیز استفاده نمایید.

خدماتی از جمله؛ ثبت شکایت توسط همکاران، ثبت گزارش های مردمی، ثبت شکایت توسط پیمانکاران و مشتریان، پیگیری شکایات به ثبت رسیده توسط مشتریان و… برخی افراد در خصوص نتیجه نهایی نحوه شکایت از اداره پست سوال می پرسند. در پاسخ باید گفت؛ معمولا اتفاقاتی که برای بسته های پستی پیش می آید، از دو حالت خارج نیست.

در اکثر مواقع شکایات به ثبت رسیده یا برای مفقود شدن بسته های پستی است یا تاخیر در ارسال آن ها. هنگامی که شکایتی برای مفقود شدن مرسولات به ثبت می رسد، سازمان پست موظف به پرداخت غرامت به مشتری است. به عبارتی دیگر، اداره پست باید مبلغی را به عنوان جبران خسارت به مشتری پرداختت نماید. در حالت دوم، پس از پیگیری های انجام شده توسط این سازمان، در سریع ترین زمان ممکن مرسوله برای شما ارسال خواهد شد.

در سامانه الکترونیکی پاسخگویی به شکایات چه خدماتی ارائه می شود؟

کلام آخر

ما در سایت برترین وکلا و به خصوص در این مقاله به توضیح کامل نحوه شکایت از اداره پست پرداختیم تا بتوانید به راحتی و در سریع ترین زمان ممکن، شکایت خود را از این سازمان به ثبت برسانید. از این که تا انتهای این مقاله با همراه بودید از شما بسیار ممنونیم. در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با وکالت و نحوه به ثبت رساندن شکایت خود به هر یک از ارگان های دولتی را دارید، می توانید با وکیل های ذکر شده در سایت در میان بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا